Federal Reserve komt met rentestap in tijd van onzekerheden
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten, maakt woensdagavond zijn nieuwe rentebesluit bekend. Naar verwachting kondigt voorzitter Jerome Powell dan aan dat het belangrijkste tarief een kwart procentpunt omhoog gaat ten opzichte van het nu nog historisch lage niveau. Maar er zal vooral veel aandacht uitgaan naar zijn toelichting op het besluit, want door de almaar toenemende inflatie en oorlog in Oekraïne zijn er veel onzekerheden bijgekomen.
De 'Fed' moet zorgen voor een inflatie van rond de 2 procent en een optimaal benutte arbeidsmarkt. Aan het begin van de coronapandemie reageerde de centralebankenkoepel met drastische renteverlagingen en het massaal opkopen van obligaties om de economie draaiende te houden. In de eerste maanden van 2020 verloren veel Amerikanen door de coronacrisis hun baan en heerste er paniek op de financiële markten.
Het economisch herstel ging in 2021 hard. Zo is de werkloosheid erg laag. Tegelijkertijd stegen de prijzen na de zomer steeds harder en hebben de VS nu te maken met de sterkste inflatie sinds de vroege jaren tachtig. Dat kwam onder andere doordat grondstoffenleveranciers en containervervoerders de sterk toegenomen vraag naar hun producten en diensten niet konden bijbenen. Na de inval van Rusland in Oekraïne zijn de prijzen voor olie en gas nog sterker gestegen, wat de inflatie verder kan aanjagen. Maar die oorlog kan de Amerikaanse economie ook pijn doen.
Powell zei onlangs tegen leden van het Amerikaanse Congres dat hij bereid was de rente in grotere stappen dan 0,25 procentpunt te verhogen als de inflatie langere tijd extreem hoog blijft. Maar tegelijkertijd gaf hij toe niet goed te kunnen voorspellen wat het uiteindelijke effect van de oorlog op de economie in de VS zou zijn.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace dreigt met een rechtszaak in Nederland tegen JBS, het grootste vleesverwerkingsbedrijf ter wereld. De organisatie wil uitbreidingsplannen in Nigeria blokkeren.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR onderzoekt de verkoop van Flora Food Group, het Nederlandse voedingsbedrijf achter merken als Becel, Blue Band en Bertolli. De Amerikanen mikken op een deal voor het voormalige Unilever-onderdeel ter waarde van maximaal 10 miljard dollar (8,5 miljard euro), meldt Financial Times op basis van betrokkenen bij de zaak.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn winst in de eerste drie maanden van het jaar opgevoerd. De bank ziet ruimte om voor 1 miljard euro aandelen in te kopen, waar aandeelhouders profijt van hebben. Volgens topman Steven van Rijswijk gaat het ondanks de geopolitieke en macro-economische onzekerheid goed met de bank.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in maart gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,4 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijsstijging volgt op vier maanden van prijsdalingen en hangt samen met de stijging van de olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in april 2,8 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee verder gestegen ten opzichte van de 2,7 procent in maart.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De krapte op de arbeidsmarkt is in de eerste drie maanden van dit jaar opnieuw afgenomen. Voor elke 100 werklozen stonden 91 vacatures open, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal openstaande vacatures is in het afgelopen kwartaal wat gedaald. Tegelijk kwamen er iets meer werklozen bij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De krapte op de arbeidsmarkt is in de eerste drie maanden van dit jaar opnieuw afgenomen. Voor elke 100 werklozen stonden 91 vacatures open, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal openstaande vacatures is in het afgelopen kwartaal wat gedaald. Tegelijk kwamen er iets meer werklozen bij.
1 uur geleden