Federal Reserve houdt mogelijkheid steviger renteverhoging open
LONDEN (ANP) - Het is niet ondenkbaar dat de Federal Reserve de rente dit jaar in één klap met 0,5 procentpunt verhoogt. Dat heeft Raphael Bostic, één van de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank, tegen de Britse zakenkrant Financial Times gezegd. De afgelopen jaren heeft de Fed rentes telkens met 0,25 procentpunt verhoogd. De laatste keer dat de rente met 0,5 procentpunt steeg was begin deze eeuw.
Bostic, die zelf het hoofd is van de Fed-tak in Atlanta, is voorstander van drie renteverhogingen van 0,25 procentpunt dit jaar. Maar als macro-economische gegevens daar aanleiding toe geven "kan een agressievere aanpak ook". "Alle opties liggen op tafel tijdens elke beleidsvergadering", aldus Bostic. Hij ziet ook geen problemen om twee keer op rij de rente te verhogen als daar reden voor is.
Eerder deze week weigerde Fed-president Jerome Powell na de beleidsvergadering al opties uit te sluiten. De Amerikaanse inflatie is momenteel op het hoogste punt in haast 40 jaar. De standaardaanpak van hoge inflatie is om de rente op te schroeven. Daarmee wordt het interessanter om te sparen dan te investeren en verdwijnt er zo geld uit de economie. Ook moeten bedrijven meer betalen om geld te lenen, wat eenzelfde afremmend effect heeft.
Beurshandelaren rekenden al op drie of vier renteverhogingen van de Fed dit jaar, maar na de laatste beleidsvergadering houden steeds meer van hen rekening met vijf verhogingen. Daarmee zou het Amerikaanse beleid flink afwijken van dat in Europa waar de rente vermoedelijk nog heel dit jaar extreem laag blijft.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
3 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
4 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
6 uur geleden