Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fed verhoogt Amerikaanse rente met nog eens driekwart procentpunt

Fed verhoogt Amerikaanse rente met nog eens driekwart procentpunt

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten opnieuw met 0,75 procentpunt opgeschroefd. De beleidsmakers van de Amerikaanse koepel van centrale banken menen dat dit harde ingrijpen nodig is om de inflatie onder controle te krijgen. Half juni verhoogde de Fed de rente ook al met 0,75 procentpunt. Sinds begin jaren tachtig heeft de centrale bank niet meer zo snel de rente verhoogd.

In een toelichting geeft de Fed aan de inflatie zeer aandachtig te volgen. De oorlog in Oekraïne zorgt voor een toename van de inflatie en tegelijkertijd voor druk op de economische activiteiten, aldus de beleidsmakers. De uitgaven van bedrijven en consumenten zijn daardoor iets afgenomen, merkt de centrale bank op, maar de arbeidsmarkt is nog altijd sterk. Daarmee geeft de Fed aan dat er ruimte was voor nog een forse verhoging.

Door de rentestap staat de beleidsrente op 2,25 tot 2,5 procent. De verhoging was unaniem, in tegenstelling tot de vorige stap. Toen was een beleidsmaker niet overtuigd van de noodzaak van zo'n grote verhoging. Volgende renteverhogingen zullen volgens de Fed "passend" zijn, waarbij een nieuwe stap van driekwart procentpunt niet uitgesloten is, zo gaf Fed-voorzitter Jerome Powell aan. "Dat zal van de data afhangen", aldus Powell.

Teleurstellend

Zo waren de cijfers over de inflatie van juni, toen de prijzen met meer dan 9 procent op jaarbasis waren gestegen, volgens de Fed-voorzitter teleurstellend. De effecten van de vorige renteverhogingen zijn waarschijnlijk nog niet volledig zichtbaar in de economie, aldus Powell. Als die gevolgen wel duidelijk worden, kan de Fed mogelijk volstaan met een minder grote verhoging in september.

Powell liet merken dat de sterke arbeidsmarkt en de daarbij behorende loonstijgingen hem zorgen baren. De dalende uitgaven zijn slechts het begin van een afnemende groei, een proces dat uiteindelijk tot minder snel stijgende prijzen moet leiden. "Het is volgens ons nodig dat de economie minder snel groeit." Daarmee kunnen leveringsproblemen worden opgelost en kan een deel van de oorzaak van de hoge inflatie worden weggenomen.

Geen zorgen

Een recessie is daarbij geen doel en Powell maakt zich er ook geen zorgen over dat daar al sprake van zou zijn. Hij wijst erop dat het niet logisch zou zijn dat de economie krimpt nu er nog altijd banen bij komen. Maar het pad om een recessie te vermijden wordt wel steeds nauwer, liet Powell weten.

Verder is het volgens de Fed-voorzitter belangrijk om sterk op te treden tegen de hoge inflatie voordat die zich nestelt en als normaal wordt gezien. "Als we nu niet optreden wordt het alleen maar kostbaarder om later iets te doen."

De aandelenmarkten reageerden nauwelijks op de renteverhoging omdat die overeenkwam met de verwachtingen, maar tijdens de persconferentie van Powell zetten ze een stijging in. De dollar daalde iets in waarde ten opzichte van de euro.

Meer uit Financieel

Bessent relativeert zorgen over stijgende obligatierentes

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft zorgen van beleggers over stijgende rentes op staatsobligaties gerelativeerd. "Ik zou me zorgen maken als het om een stijging ging die alleen in de VS speelt", zei Bessent in een interview met nieuwssite Axios dat dit weekend verscheen. Dat laatste is volgens hem niet het geval.

25 minuten geleden
Vertrekkend TenneT-topvrouw pleit voor nieuwe industrie aan kust

AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.

15 uur geleden
Meer huizenkijkers bij openhuizendag makelaarsorganisatie NVM

UTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.

15 uur geleden
Door laag water Rijn gestrand binnenvaartschip vaart weer

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.

17 uur geleden
Bloomberg: Merz gaat praten met Klaas Knot over topfunctie ECB

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.

19 uur geleden
VS praten met Rusland over oliedeal, meldt The New York Times

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.

20 uur geleden
Justitie VS heropent strafrechtelijk onderzoek oud-Fed-baas niet

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.

22 uur geleden