Fed-preses Powell: snel extra overheidssteun VS nodig
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Om de economische schade van de coronacrisis te beperken, is snel extra financiële hulp vanuit de Amerikaanse overheid nodig voor kleine ondernemers. Dat zei Jerome Powell, voorzitter van de Federal Reserve, tijdens een hoorzitting voor de Amerikaanse Senaat. Minister van Financiën Steven Mnuchin hield een vergelijkbaar betoog voor de volksvertegenwoordigers.
De komst van een vaccin tegen het coronavirus is weliswaar goed nieuws voor mensen die in publieksgerichte sectoren werken, maar volgens Powell zijn hun persoonlijke financiën de komende tijd nog wel in gevaar. "Zij zien misschien wel het licht aan het einde van de tunnel, maar om daar te komen hebben ze meer hulp nodig", zei de centralebankpresident over bijvoorbeeld restaurants, hotels en bioscopen.
"Deze ondernemingen kunnen niet nog drie of vier jaar wachten" zei Mnuchin. Hij opperde dat de federale overheid nog eens 300 miljard dollar aan giften moet uitdelen aan bedrijven die het door de pandemie zwaar hebben. Daarbij tekende hij aan dat het aan Congresleden is om daar een beslissing over te nemen.
Akkoord over 2200 miljard dollar steun
Congresleden van zowel de Republikeinse als Democratische partij leken gehoor te geven aan de oproep. Ze kwamen op vrijwel hetzelfde moment met een gezamenlijk voorstel voor coronasteun van 908 miljard dollar. Dit voorjaar bereikten de twee partijen een akkoord over grofweg 2,2 biljoen (2200 miljard) dollar aan financiële hulp, maar over een vervolgpakket bleven Republikeinen en Democraten het maandenlang oneens.
Powell vertelde de Senaatscommissie dat de Amerikaanse economie weliswaar herstelt, maar dat de nieuwe opleving van het coronavirus hem zorgen baart. Bovendien is de werkloosheid nog altijd hoger dan voor de virusuitbraak. Zo zijn er 10 miljoen minder banen dan in februari, zo schetste hij.
Mnuchin en Powell vochten onlangs nog in het openbaar een conflict uit over coronasteun, een zeldzaamheid voor een zittende Fed-voorzitter en minister van Financiën. De minister wilde dat 500 miljard dollar bedoeld voor noodleningen, die via de Fed liepen, elders inzetten omdat het geld niet werd gebruikt. Volgens Powell verdween daarmee een belangrijk middel dat de Fed achter de hand kon houden om de rust op financiële markten te bewaren.
Meer uit Financieel
MONTREAL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen ziet Canada als partner in de handelsstrijd die momenteel wereldwijd wordt gevoerd. Dat zei ze op de eerste dag van de top tussen de EU en Canada.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet ging donderdag 13 procent onderuit op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google zag daarmee zo'n 489 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Het techconcern rapporteerde teleurstellende resultaten voor advertentie-inkomsten uit zoekopdrachten, terwijl de uitgaven door investeringen in AI fors zijn gestegen. Dit wakkerde zorgen aan of de miljardeninvesteringen van Alphabet in AI wel voldoende opleveren.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Winkeliers in Frankrijk zetten zich schrap voor een derde weekend vol onrust. De afgelopen weekenden mondden protesten in meerdere Franse steden uit in geweld en plunderingen van winkels. De schade en de gemiste inkomsten tot nu toe worden geschat op ongeveer 1,8 miljard euro.
1 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse producent van elektrische motoren LiveWire, waarin Harley-Davidson een meerderheidsbelang heeft, waarschuwt dat het bedrijf de komende twaalf maanden mogelijk niet overleeft. Het bedrijf kampt met geldproblemen en een zwakke vraag.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - Burger King-restaurants hebben in de afgelopen drie maanden goede zaken gedaan met de verkopen van Whoppers en andere snacks. Dat volgt uit de kwartaalcijfers die moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) heeft gepubliceerd. De fastfoodketen is in de Amerikaanse thuismarkt bezig met een meerjarig plan om de omzetgroei te versnellen, waarbij onder meer fors is geïnvesteerd in reclames, verbouwingen en verhuizingen en keukenapparatuur.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) houdt de rente in de eurozone onveranderd op 2,5 procent. De rentepauze geeft de centrale bank uit Frankfurt meer tijd om het effect van de eerdere renteverhogingen af te wachten. In september verhoogde de ECB het belangrijkste rentetarief nog met een kwart procentpunt om de inflatie in het eurogebied te bestrijden. Ook in juni gingen de leenkosten met een kwart procentpunt omhoog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de Verenigde Staten is in het derde kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan verwacht. Volgens een voorlopige raming van de Amerikaanse overheid groeide de grootste economie ter wereld op zogeheten geannualiseerde basis met 3,4 procent. Het cijfer komt overeen met een groei van 0,8 procent in vergelijking met een jaar eerder.
1 uur geleden