Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fed pauzeert bij verhogen rente, hint wel op meer verhogingen

Fed pauzeert bij verhogen rente, hint wel op meer verhogingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Federal Reserve maakt even pas op de plaats bij het verhogen van de rente in de strijd tegen de inflatie. De Amerikaanse centralebankenkoepel had daarvoor tien keer op rij de rente verhoogd. Wel werd gehint op verdere renteverhogingen later dit jaar.

Het besluit van de Fed om een pauze in te lassen komt niet onverwacht. Een ruime meerderheid van de economen had al verwacht dat de Fed de rente ongewijzigd zou laten. Bij het vorige besluit in mei ging het rentetarief in de Verenigde Staten nog met een kwart procentpunt omhoog tot een bandbreedte van 5,00 tot 5,25 procent. Dat is het hoogste niveau in zestien jaar.

Door lenen duurder te maken, remt de Fed de vraag in de economie af en dat zou ervoor moeten zorgen dat de prijzen niet meer zo hard stijgen. Het gevaar is wel dat de economie door de afnemende vraag in een recessie kan belanden. De Fed begon in maart vorig jaar met het opschroeven van de rente.

Inflatie afgekoeld

Fed-voorzitter Jerome Powell wees er in mei nog op dat krachtig ingrijpen minder hard nodig is. Dat komt doordat er in de Amerikaanse financiële sector al sprake is van een zogeheten monetaire verkrapping als gevolg van de recente onrust in de bankensector. Banken zijn daardoor voorzichtiger geworden met het verstrekken van nieuwe leningen, waardoor de leenkosten minder sterk hoeven te worden verhoogd om de vraag af te remmen.

Dinsdag werd nog bekend dat de inflatie in de grootste economie ter wereld in mei is afgekoeld tot 4 procent. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende energie- en voedselprijzen niet worden meegenomen, blijft echter hardnekkig hoog en kwam uit op 5,3 procent.

Lange weg

Volgens een verklaring van de Fed werd het besluit om de rente onveranderd te laten unaniem genomen door de beleidsmakers. De Fed stelt verder dat de bankensector gezond is en dat de banengroei van de afgelopen tijd robuust is. De inflatie blijft wel op een verhoogd niveau. De centrale bank wil nu even de tijd nemen om alle informatie te bekijken om de impact daarvan op het beleid te bepalen.

In een toelichting zei Powell dat er nog "een lange weg is te gaan" om de inflatie omlaag te krijgen naar de doelstelling van 2 procent. De Fed zal per vergadering besluiten over de rente, afhankelijk van de informatie. Het besluit om de rente nu onveranderd te laten was volgens Powell "prudent".

Meer uit Financieel

Stellantis is van plan honderden extra ingenieurs aan te nemen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.

6 uur geleden
Apple spreekt van 'buitengewone' vraag naar opvouwbare iPhone

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat de vraag naar de nieuwste iPhone Duo "buitengewoon" is, nadat de verwachte levertijden al snel opliepen naar eind januari volgend jaar. "De vraag naar pre-orders voor de iPhone Duo, onze eerste opvouwbare iPhone, is buitengewoon", meldt het bedrijf in een verklaring.

7 uur geleden
Online boodschappen bestellen bij Belgisch Delhaize weer mogelijk

ASSE (ANP) - De onlinebesteldienst van de Belgische supermarktketen Delhaize is weer volledig operationeel, nadat die supermarkt net als de Nederlandse Albert Heijn werd getroffen door een IT-incident. Dat meldt persbureau Belga zaterdag. Bij Albert Heijn kan online bestellen nog niet.

9 uur geleden
Politico: Anthropic doet eigen voorstel voor AI-veiligheidswet

SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft "stilletjes" zijn eigen voorstel voor een veiligheidswet voor kunstmatige intelligentie (AI) voorgelegd aan Amerikaanse wetgevers. Dat schrijft nieuwssite Politico op basis van verschillende anonieme bronnen.

10 uur geleden
IMF-leden: neem veerkracht van de economie niet voor lief

BANGKOK (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwen dat de veerkracht van de wereldeconomie niet voor lief moet worden genomen. Dat staat in een verklaring na afloop van de bijeenkomst in Bangkok.

12 uur geleden
Wall Street sluit opnieuw in het rood door onzekerheid over AI

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.

22 uur geleden
Vat Brentolie op hoogste prijsniveau sinds mei

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.

23 uur geleden