Fed-notulen: afbouw coronasteun medio november of december
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zouden of medio november of medio december een begin kunnen maken met het afbouwen van de coronasteun, het zogeheten taperen. Dat staat in de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de VS.
De beleidsmakers waren het er vorige maand over eens dat de steunafbouw nog dit jaar zou kunnen beginnen. Ook nadat de Delta-variant van het coronavirus het economische herstel uit de crisis vertraagde.
Volgens de deelnemers aan de vergadering was een geleidelijke tapering gepast. Voorwaarde is wel dat het economisch herstel in grote lijnen op schema blijft, aldus de notulen van de vergadering van 21-22 september die woensdag werden vrijgegeven.
Inflatie
Fed-bestuurders gaven vorige maand aan dat "spoedig" begonnen kon worden met de steunafbouw. Daarbij zou het omvangrijke opkoopprogramma, waarbij de Fed maandelijks voor 120 miljard dollar (105 miljard euro) aan obligaties koopt om zo de economie te stimuleren, als eerste aan de beurt zijn.
Uit het verslag blijkt dat de Amerikaanse centrale bankiers worstelen met grote onzekerheid op het gebied van werkgelegenheid en prijsstijgingen. De inflatie stijgt in het snelste tempo sinds jaren en ligt ruim boven de doelstelling van de Fed van 2 procent. Sommige beleidsmakers zeggen dat de inflatiedruk langer aanhoudt door problemen in de leveringsketen en tekorten aan onderdelen en materialen.
Steeds meer Fed-bestuurders rekenen volgend jaar op minstens een renteverhoging. Eerder werd pas voor 2023 een eerste rentestap voorzien. De Fed had vorig jaar de rente juist nog fors verlaagd in de strijd tegen de economische gevolgen van de coronacrisis.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
5 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
7 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
13 uur geleden