Fed kondigt stevigste renteverhoging sinds 2000 aan
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft zijn belangrijkste rentetarief met 0,5 procentpunt verhoogd. Dat is de grootste renteverhoging sinds het jaar 2000. Met die stap hoopt de Amerikaanse koepel van centrale banken de sterk opgelopen inflatie te beteugelen. In maart stegen de prijzen in de Verenigde Staten het hardst in bijna veertig jaar tijd.
Het is de tweede renteverhoging in korte tijd van de Fed, maar een veel forsere dan de stap van 0,25 procentpunt in maart. Er komen naar verwachting nog meer renteverhogingen aan, die in de woorden van de centralebankiers "passend" zullen zijn. Fed-voorzitter Jerome Powell zei in een toelichting aan de pers dat bij de komende rentevergadering opnieuw rentestappen van een half procentpunt op tafel liggen. Forsere verhogingen, van bijvoorbeeld 0,75 procentpunt, zijn niet waarschijnlijk.
Powell opende zijn persconferentie met de mededeling dat de inflatie "veel te hoog is". Om die in te tomen, bouwt de centralebankenkoepel ook zijn balans vol opgekochte obligaties af. Dit betekent in feite dat er minder geld de economie instroomt, doordat de opbrengsten van die leningen niet opnieuw worden geïnvesteerd.
Inflatie
Net als andere centrale banken kwam de Fed aan het begin van de coronacrisis met grootscheepse stimuleringsmaatregelen om de economie en financiële markten van de VS draaiende te houden. De rente ging omlaag tot een historisch dieptepunt en maandelijks kocht het centralebankenstelsel voor tientallen miljarden dollars obligaties op om geld in de economie te pompen.
Na het onverwacht snelle herstel van de economie vorig jaar begon de inflatie al op te lopen, waarna de Fed besloot geleidelijk aan te stoppen met het opkopen van schuldpapieren. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland, twee belangrijke landen voor grondstoffen als gas, olie en granen, zorgde voor nog sterkere prijsstijgingen. Volgens de Fed dreigen lockdowns in China ook de logistieke knelpunten te verergeren, wat verdere prijsstijgingen kan aanjagen.
Een uitdaging is om geen recessie te veroorzaken door te hard op de rem te trappen met renteverhogingen, stellen kenners. Powell zei dat er een "plausibel pad" is om economische krimp te voorkomen. Hij voegde daar later aan toe dat stabiele prijzen het voornaamste doel zijn van de centrale bank. "Zonder prijsstabiliteit werkt de economie voor niemand."
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Ethische hackers wisten recent in te breken bij OpenAI, het bedrijf achter chatbot ChatGPT. Onderzoekers van het beveiligingsplatform Hacktron ontdekten twee kritieke kwetsbaarheden en wisten binnen 72 uur toegang te krijgen tot interne systemen.
10 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM doet onderzoek naar een incident op een vlucht van Amsterdam naar Curaçao, waarbij een powerbank aan boord in brand raakte. Het is volgens de luchtvaartmaatschappij nu nog te vroeg om te zeggen of het beleid rond powerbanks aan boord aangescherpt moet worden.
30 minuten geledenDUBLIN (ANP) - Zes EU-lidstaten dringen aan op een EU-breed voorstel voor een belasting op bedrijven die enorme winst hebben gemaakt door de hoge energieprijzen, maar de Europese Commissie komt voorlopig niet met een plan daarvoor. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis voorafgaand aan overleg met EU-ministers van Economie en Financiën in Dublin.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina draagt zijn dochteronderneming in Indonesië over aan een ander groot zuivel- en drankbedrijf in het land, Ultrajaya. Het Nederlandse zuivelbedrijf krijgt in ruil daarvoor controlerend zeggenschap over Ultrajaya en moet daarna een verplicht bod uitbrengen op het hele beursgenoteerde bedrijf.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis vreest dat het verzorgen van het openbaar vervoer in de provincie Utrecht op de lange termijn onhoudbaar wordt. Het bedrijf en de provincie onderzoeken hoe de ov-concessie Utrecht Buiten (het busvervoer in Amersfoort en in het oosten en westen van de provincie) op de lange termijn "betrouwbaar, toegankelijk en financieel houdbaar kan blijven", bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van de Volkskrant.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag vrijwel vlak begonnen, ondanks het stevige herstel op Wall Street. Ook de olieprijzen gingen verder omlaag, na de stevige opmars aan het begin van de week. Beleggers bleven echter voorzichtig na de renteverhogingen van de grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipbedrijven wisten daarentegen verder te herstellen na de eerdere onrust over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Parijs hebben een onderzoek geopend naar mogelijke seksuele intimidatie waarbij slimme brillen een rol speelden. Het gaat om klachten rondom een trend op sociale media waarbij vrouwen op straat zonder hun toestemming worden gefilmd met camerabrillen, meldt het Franse OM aan persbureau Reuters.
3 uur geleden