Fed begint deze maand met afbouw coronasteunmaatregelen
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve, de Amerikaanse koepel van centrale banken, begint later deze maand met de afbouw van zijn coronasteunmaatregelen voor de economie. Dat maakte de Fed bekend na afloop van zijn tweedaagse beleidsvergadering. De Fed had eerder al gezegd dit jaar te willen beginnen met het afbouwen van dat steunprogramma omdat de Amerikaanse economie sterk herstelt van de pandemie.
De centrale bank koopt nu nog maandelijks voor 120 miljard dollar, omgerekend ruim 103 miljard euro, aan obligaties op om de economie van de Verenigde Staten te stimuleren. In eerste instantie wordt dat opkoopprogramma met 15 miljard dollar per maand verlaagd. Het gaat daarbij dan om 10 miljard dollar aan Amerikaanse staatsobligaties en 5 miljard dollar aan hypotheek gedekte schuldpapieren.
Met het besluit zorgt de Fed voor duidelijkheid op de financiële markten over de afbouw van dat steunprogramma voor 's werelds grootste economie. De centrale bank zei dat dit maandelijkse tempo van afbouw waarschijnlijk gepast is, maar dat dit wel veranderd kan worden afhankelijk van de economische ontwikkelingen. Naar verwachting wordt het opkoopprogramma in de zomer van volgend jaar dan helemaal stopgezet.
Rente onveranderd
De rente bleef zoals algemeen verwacht onveranderd. De Fed heeft aangegeven pas na de afbouw van het steunprogramma de rente te zullen verhogen. Dat zou dus betekenen dat in de tweede helft van volgend jaar de rente in de VS verhoogd kan worden. De Fed had in maart vorig jaar de rente naar historisch lage niveaus verlaagd vanwege de coronacrisis.
De centrale bank zei verder dat de inflatie in de VS hoger is dan eerder gedacht vanwege het herstel van de crisis en de problemen in de wereldwijde distributie, maar dat dit effect waarschijnlijk van tijdelijke aard is.
Toelichting
Fed-voorzitter Jerome Powell verklaarde in een toelichting dat de centrale bank "geduldig" kan zijn met het verhogen van de rente. Zijn termijn loopt in februari af en president Joe Biden heeft gezegd spoedig met een besluit te komen of Powell wordt herbenoemd.
De Europese Centrale Bank (ECB) denkt ook na over de afbouw van zijn coronasteunmaatregelen. ECB-president Christine Lagarde zei eerder op de dag dat er waarschijnlijk volgend jaar nog geen renteverhoging door de centrale bank zal komen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
1 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
6 uur geleden