Fed-baas Powell noemt rentestap nodig, impact Oekraïne onzeker
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Jerome Powell, het hoofd van de Amerikaanse koepel van centrale banken Federal Reserve, wil later deze maand de rente verhogen. Nu staat het belangrijkste tarief nog op een historisch laag niveau omdat de 'Fed' de economie wilde stimuleren tijdens de coronapandemie. Met de hoge inflatie en lage werkloosheid vindt Powell het tijd om een rem te zetten op het beleid van goedkoop geld, alhoewel de oorlog in Oekraïne ook voor veel onzekerheid over de economie zorgt.
Volgens Powell is een renteverhoging "gepast" vanwege de extreem krappe arbeidsmarkt, liet hij leden van het Huis van Afgevaardigden weten tijdens zijn halfjaarlijkse getuigenverklaring tegenover het Congres. Een renteverhoging moet de prijzen stabiliseren, waardoor er langer sprake zal zijn van economische groei. Te sterke inflatie raakt de koopkracht van consumenten en de ruimte om de investeren voor bedrijven, wat de groei kan raken.
De Russische inval in Oekraïne dreigt de inflatie juist verder aan te jagen, doordat prijzen voor energie, metaal en graan stijgen door de oorlog. Powell gaf toe nog weinig zicht te hebben op de impact van de oorlog op de Amerikaanse economie. "Geschikt monetair beleid voeren vereist in deze situatie de erkenning dat de economische ontwikkeling onverwachte wendingen neemt."
Kwart procentpunt
Powell zei later tijdens de hoorzitting een verhoging met een kwart procentpunt te steunen, maar open te staan voor een stevigere rentestap als de situatie daar om vraagt. Op financiële markten was dit al de algehele verwachting. Nu ligt het belangrijkste rentetarief van de Federal Reserve nog tussen de 0 en 0,25 procent.
Doorgaans remt een verhoging van de rente de inflatie, omdat lenen dan duurder wordt waardoor de toestroom van geld in de economie minder wordt. De afgelopen maanden hebben de Verenigde Staten en Europa te maken gehad met de hoogste inflatiecijfers van de afgelopen decennia. Dat komt voor een groot deel door dure energie. Powell verklaarde nogmaals te verwachten dat de prijsstijgingen in de loop van het jaar minder hevig worden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij CVC Capital Partners is in vergevorderde gesprekken met speciaalchemieconcern dsm-firmenich over een overname van zijn tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding Animal Nutrition & Health (ANH). Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk kan al binnen enkele dagen een deal worden aangekondigd, aldus Bloomberg.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten, waarmee een eerdere plus uit handen werd gegeven. Die neergang kwam door een koersdaling van ASML. De chipmachinemaker leverde een flinke winst van eerder op de dag in, ondanks sterke cijfers en vooruitzichten. ASML eindigde uiteindelijk 1,9 procent in het rood. Bij opening steeg het aandeel nog ruim 7 procent.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft haar economische groeiverwachting voor dit jaar verlaagd naar 1 procent, van een eerdere voorspelling van 1,3 procent. Volgens het ministerie van Economische Zaken verloopt de economische stimulering door de grote investeringsplannen van de overheid in infrastructuur en defensie langzamer dan gedacht.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger van start gegaan in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve later op de dag. Amerikaanse chipconcerns zoals Nvidia, Advanced Micro Devices (AMD) en Micron Technology gingen tot 3 procent omhoog, aangejaagd door sterke resultaten van de Nederlandse branchegenoot ASML en het Zuid-Koreaanse SK Hynix.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In Brussel zijn er steeds meer zorgen of Europa niet te afhankelijk wordt van de import van Amerikaans vloeibaar gas (lng), laat Eurocommissaris (Energie) Dan Jørgensen weten. Daarbij is "de geopolitieke onrust in de nasleep van de crisis in Groenland een wake-upcall geweest", zei de EU-energiechef.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Duitse aanklagers hebben kantoren van Deutsche Bank in Frankfurt en Berlijn doorzocht. Aanklagers uit de stad Frankfurt en de federale politie voeren een onderzoek uit naar medewerkers van de Duitse bank vanwege beschuldigingen van witwassen. Dit laat een woordvoerder van het OM in Frankfurt woensdag weten.
7 uur geleden