Fed-baas Powell jaagt aandelenbeurzen in New York schrik aan
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met forse verliezen de handel uitgegaan. Na een aarzelend begin gingen de koersen hard omlaag door de verklaring die voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve gaf aan leden van het Amerikaanse Congres. De Amerikaanse koepel van centrale banken moet waarschijnlijk sneller en langer dan verwacht de rentes verhogen om de inflatie in te dammen, vertelde hij de volksvertegenwoordigers.
De Dow-Jonesindex eindigde 1,7 procent lager op 32.856,46 punten. De bredere S&P 500 ging 1,5 procent omlaag tot 3986,37 punten en techbeurs Nasdaq verloor 1,3 procent tot 11.530,33 punten.
Hogere rentes zijn vaak slecht voor de waardering van aandelen, omdat minder risicovol geachte obligaties dan meer opleveren. Het rendement op tweejarige staatsleningen bereikte het hoogste niveau sinds de zomer van 2007 nu beleggers rekening houden met nog hogere rentes.
Rivian
Aandelen van luchtvaartmaatschappij JetBlue zakten bijna 3 procent. Amerikaanse openbaar aanklagers kondigden een rechtszaak aan om de overname van branchegenoot Spirit Airlines door de budgetvlieger te blokkeren.
Rivian Automotive was een opvallende verliezer. De Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's is van plan om 1,3 miljard dollar op te halen door obligaties uit te geven die kunnen worden omgezet in aandelen. Het bedrijf kondigde vorige maand al aan honderden banen te schrappen om kosten te besparen. Het bedrijf werd ruim 14 procent minder waard.
Tesla
WW International schoot bijna 80 procent omhoog. Het dieetbedrijf, beter bekend als WeightWatchers, kwam met resultaten en kondigde aan het gezondheidsplatform Sequence over te nemen voor 132 miljoen dollar in contanten en aandelen. Sequence biedt een afvalprogramma aan waarbij ook medicijnen tegen overgewicht kunnen worden gebruikt.
Tesla eindigde ruim 3 procent in de min. Topman Elon Musk vertelde op een conferentie dat er "een duidelijke weg is" richting de productie van kleinere elektrische auto's. Na de strategie-update van Tesla vorige week overheerste bij beleggers teleurstelling omdat het merk geen compactere modellen aankondigde. Musk zegt nu dat als er zo'n kleinere Tesla komt, die bijna volledig autonoom moet kunnen rijden.
De euro was 1,0551 dollar waard, tegen 1,0569 dollar bij het slot van de Europese beurzen. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,8 procent minder op 77,39 dollar. Brentolie werd 3,5 procent goedkoper, op 83,14 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Stichting Equal Justice Equal Pay stelt een ultimatum aan Nederlandse rederijen over de ongelijke beloning van zeevaarders uit Indonesië en de Filipijnen op Nederlandse schepen. De stichting wil dat rederijen gehoor geven aan een uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens uit augustus. Daarin oordeelde het college dat Filipijnse en Indonesische zeevaarders worden gediscrimineerd als het gaat om hun beloning. Zij ontvangen aanzienlijk minder loon dan hun Europese collega's aan boord.
27 minuten geledenLA PAZ (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is op bezoek in Bolivia, om daar onder meer te praten over de winning van lithium. Dat is een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Hij praat onder anderen met de nieuwe president Rodrigo Paz, die vorige maand de presidentsverkiezingen van het Zuid-Amerikaanse land won.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.
7 uur geleden