Fed-baas Jerom Powell speelt hoofdrol in aanstaande beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Op de financiële markten gaat de komende week veel aandacht uit naar het nieuwe rentebesluit van de Federal Reserve, het Amerikaanse stelsel van centrale banken. Beleggers zullen ieder woord uit de toelichting van centralebankpreses Jerome Powell aandachtig analyseren, nu op de obligatiemarkten nervositeit heerst. De vrees bestaat namelijk dat de combinatie van economisch herstel en de toestroom van geld uit coronasteunmaatregelen de inflatie te zeer opjaagt, waardoor rentes oplopen.
De afgelopen week probeerde de Europese Centrale Bank de rentestijgingen op de financiële markten al de kop in te drukken door het wekelijkse tempo waarmee schuldpapier wordt opgekocht "aanzienlijk" op te voeren. De zorg bestaat namelijk dat door de oplopende marktrentes bedrijven en huishoudens minder geld kunnen lenen, wat het economische herstel in de weg kan zitten.
Op de aandelenmarkten misten de oplopende rentes hun effect niet. Vooral technologieaandelen, die tijdens de coronapandemie tot ongekende hoogtes waren gestegen, kregen klappen nu beleggers ook weer geld kunnen verdienen aan de veiliger geachte obligaties. Dat was niet alleen op Wall Street zo, maar ook bij techbedrijven op het Damrak, zoals chipbedrijven ASML en ASM International.
Bank of England
Naast de Fed komt ook de Britse centrale bank met een nieuwe update over zijn rentebeleid. Naar verwachting zal de Bank of England met een voorzichtig optimistische prognose komen voor economische groei. Ook de centrale bank van Japans neemt een nieuw rentebesluit.
Op bedrijfsniveau reageert de Nederlandse chipfabrikant NXP, met een beursnotering in New York, mogelijk sterk op de opname in de index S&P 500. Het aandeel zal hierdoor populairder worden onder beleggingsfondsen die hun portefeuilles spiegelen aan de samenstellingen van bekende beursgraadmeters.
Nike
Na de vele kwartaalberichten van bedrijven die beleggers de afgelopen weken te verwerken kregen, wordt het komende week rustig. Alleen in de Verenigde Staten staan de kwartaalresultaten van sportmerk Nike en pakketvervoerder FedEx op de rol.
Ook de markt voor crypto's staat volop in de aandacht. Dit weekend steeg de prijs voor een bitcoin voor het eerst boven de 60.000 dollar om op zondag vervolgens weer iets onder die grens te koersen.
Meer uit Financieel
BIELEFELD (ANP/DPA) - De Duitse kebabketen Krispy Kebab is niet te spreken over een nieuw product van de Amerikaanse fastfoodketen KFC met de naam Krispy Kebab. De oprichter van de keten zegt dat hij KFC heeft gevraagd te stoppen met het gebruik van de naam en overweegt juridische stappen.
5 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.
1 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schone Kleren Campagne (SKC) begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse spijkerbroekenmerk Levi Strauss. Volgens de stichting heeft Levi's misleidende claims gedaan in de uitingen richting consumenten over de arbeidsomstandigheden in de keten van het bedrijf. Vier individuele consumenten treden op als mede-eisers in de zaak.
3 uur geleden