FDF-voorman: LTO 'ontploft' als het instemt met landbouwakkoord
DEURNE (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO "ontploft" als de top van de organisatie tekent voor een landbouwakkoord, voorspelt voorman Mark van den Oever van boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF). Hij denkt dat er dan veel afdelingen van LTO zich gaan afscheiden. Sowieso zullen boeren volgens hem komende zomer acties opzetten als minister Piet Adema (Landbouw) "er iets gaat doordrukken dat ons niet aanstaat".
De boerenactivist geeft aan dat hij van veel LTO-leden weet dat ze weinig vertrouwen hebben in een landbouwakkoord. Hij laat weten dat donderdag weer gezien te hebben op een protestbijeenkomst van boeren in Deurne. Minister Adema zei vrijdag niettemin dat er voor de zomer echt een landbouwakkoord moet liggen. Voor het kabinet is het belangrijk de sector te betrekken bij de grote verandering die aanstaande is, vanwege onder meer de stikstof- en klimaatcrisis.
Maar Van den Oever is bang dat de bewindsman probeert maatregelen erdoor te drukken die niet goed zijn voor de boeren. Boeren moeten volgens hem een "goed verdienmodel" behouden. "Dus niet alleen stappen zetten en er niets voor terugkrijgen. Daar gaan we niet mee akkoord." Van den Oever vreest dat er straks honderden boeren moeten stoppen met hun bedrijf, bijvoorbeeld omdat ze relatief weinig grond hebben en veel koeien.
Hevige protesten
Wat voor acties FDF precies voor ogen heeft, wil Van den Oever nog niet aangeven. "Het enige wat ik kan zeggen, is dat we geen appels gaan uitdelen." Hij benadrukt ook "dat de vlam zomaar in de pan kan slaan" bij ontwikkelingen rond het landbouwakkoord.
Vorig jaar zomer waren er ook al hevige boerenprotesten. Onder meer distributiecentra van supermarkten waren toen doelwit van boerenacties. Boze boeren verhinderden met hun tractoren dat er vrachtwagens in of uit konden rijden, waardoor de bevoorrading van winkels lastig werd. Dit jaar waren er ook al meerdere acties waarbij boeren trekkers gebruikten om te demonstreren. Verspreid over het land hangen er ook nog steeds veel boerenprotestvlaggen.
LTO zegt "geen behoefte te voelen" om op de uitspraken van Van den Oever te reageren. Minister Adema denkt niet dat LTO zomaar ontploft, omdat de land- en tuinbouworganisatie "buitengewoon scherp" onderhandelt. "Zij gaan echt heel veel dingen binnenslepen", zegt de bewindsman over LTO. Volgens de minister zou LTO bovendien zien dat het slagen van het landbouwakkoord betekenisvol zal zijn voor de agrarische sector.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Friesland, Groningen en Drenthe moeten dinsdag nog meer dan de andere provincies rekening houden met gladheid. Het KNMI waarschuwt die drie provincies daarvoor met code oranje van dinsdag 22.00 tot woensdag 10.00 uur. Op Zeeland na geldt voor de rest van het land vanaf dinsdagochtend waarschuwingscode geel.
53 minuten geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Model Yfke Sturm heeft spijt van haar contact met Jeffrey Epstein. Ze zegt dat met de kennis van nu haar "eerdere betrokkenheid een ernstige inschattingsfout was". Dat laat de Nederlandse maandag weten in een schriftelijke verklaring aan RTL Boulevard. Afgelopen week werd bekend dat haar naam in zeker honderden nieuwe vrijgegeven documenten in de zogenaamde Epstein-files was opgedoken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Universiteiten zien de aanbevelingen van de Taskforce Antisemitismebestrijding als extra handvatten om Joodse studenten en medewerkers een veilige studie- en werkomgeving te geven. In een maandag verschenen rapport schrijft de taskforce onder meer dat hogeronderwijsinstellingen "duidelijker, vaker en publiekelijker" voor deze groep moeten opkomen en de sociale veiligheid van hen moeten versterken.
5 uur geleden