FDF naar de rechter om Vierdaagsebesluit burgemeester Nijmegen
NIJMEGEN (ANP) - Boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF) sleept de gemeente Nijmegen voor de rechter vanwege de noodverordening en het verbod op manifestaties, die burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen vrijdag aankondigde. Bruls wil niet dat actieboeren met of zonder tractoren zich tijdens de Vierdaagseweek in Nijmegen vertonen. Volgens hem is dat in de bomvolle stad fysiek onmogelijk en zelfs gevaarlijk. FDF is het daar niet mee eens.
FDF-voorman Mark van den Oever zei maandag dat de demonstrerende boeren er "goede hoop" op hebben dat de rechter de noodverordening en het verbod op een manifestatie van tafel veegt. "We weten nog niet wat we gaan doen als het wordt afgewezen", zei hij. Volgens Van den Oever dient de zaak woensdag voor de rechtbank in Arnhem, maar de rechtbank kon dat maandag nog niet bevestigen. De gemeente Nijmegen laat weten dat de zaak deze week voorkomt.
In Nijmegen geldt sinds vrijdagavond een noodverordening in en rond het centrum voor iedereen die zich "door voertuig(en), kleding, uitrusting, meegevoerde voorwerpen of gedrag manifesteert als (potentiële) deelnemer aan een groep die de bedoeling heeft de openbare orde te verstoren". Landbouwvoertuigen mogen de stad niet in. Bruls is bang dat het tot "ernstige wanordelijkheden" kan komen.
Noodverordening
Vanaf donderdag 18.00 uur tot vrijdag middernacht geldt een noodverordening voor heel Nijmegen. FDF kondigde eerder aan dat de boeren met vijfhonderd trekkers langs de finish van de Vierdaagse wilden gaan staan. Bruls stelt dat dat onmogelijk is, omdat tijdens de Vierdaagse-intocht de hele Sint Annastraat is volgebouwd met tribunes. Het is daar dan volgens hem "heel druk met grote mensenmassa's".
Bruls heeft voor hij zijn besluiten nam overlegd met de burgemeesters van de gemeenten waar de Vierdaagse doorheen trekt. "De burgemeesters zijn unaniem van mening dat een demonstratie met landbouwvoertuigen op de openbare weg langs de wandelroute ongewenst, onhaalbaar en gevaarlijk is. Over kleinschaliger uitingen langs de route of uitingen elders in de regio kan overlegd worden. Dit is ook aan FDF meegedeeld. Zij zouden zelf kijken naar alternatieven", aldus de Nijmeegse burgemeester. FDF liet eerder weten dat de actieboeren vrijdag, op de dag van de intocht, van zich willen laten horen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
2 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
4 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
5 uur geleden