Farmareus bereid om prijs kankermedicijnen te verlagen
BRUSSEL (ANP) - Geneesmiddelenfabrikant Aspen Pharma heeft de Europese Commissie voorgesteld om de prijzen voor zes levensreddende kankermedicijnen met gemiddeld 73 procent te verlagen. Brussel heeft het Zuid-Afrikaanse bedrijf al enige tijd in het vizier vanwege zijn prijsbeleid.
Het gaat onder meer om tabletten van Alkeran en de medicijnen Purinethol, Leukeran, Lanvis en Myleran. Aspen verwierf de verkooprechten voor de betreffende medicijnen, waarvan de patenten al decennia geleden waren verlopen, en voerde vervolgens enorme prijsverhogingen door. Daardoor ontstond de verdenking dat de farmareus misbruik maakte van zijn dominante marktpositie.
Als de prijs van medicijnen plotseling met honderden procenten wordt verhoogd kijken we daarnaar, gaf de commissie eerder aan. Of de voorgestelde prijsverlagingen door Aspen voldoende zijn, is nog niet duidelijk. Brussel heeft andere betrokken partijen gevraagd om met een reactie te komen.
De verkooppraktijken van Aspen zorgden enkele jaren geleden voor veel ophef. Zo kwam aan het licht dat Aspen in onderhandelingen met overheden dreigde te stoppen met de verkoop van kankermedicijnen, als niet ingestemd werd met forse prijsstijgingen. Ook zouden medewerkers van het bedrijf volgens een Britse krant gepraat hebben over het vernietigen van de voorraden van medicijnen om de prijzen op te drijven.
Meer uit Buitenland
TORONTO (ANP/RTR) - Canada verhoogt de beveiliging van Amerikaanse en Israëlische ambassades en consulaten in het land in reactie op een beschieting van het Amerikaanse consulaat in Toronto.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse plannen om weer mensen naar de maan te laten vliegen, dreigen nog meer vertraging op te lopen. Zo is het momenteel niet duidelijk of de astronauten een missie wel overleven, waarschuwt de inspectie van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag. De inspecteur wil dat daar eerst beter onderzoek naar wordt gedaan.
4 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël zit niet te wachten op "een eindeloze oorlog met Iran". Dat heeft minister Gideon Saar van Buitenlandse Zaken verklaard.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt in Iran voor "zwarte regen", na aanvallen op olie-installaties. De rook die bij de aanvallen vrijkomt, kan olie bevatten die daarna in zwarte druppels weer naar beneden komt. De WHO heeft hier deze week meerdere meldingen over ontvangen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland pleegde misdaden tegen de menselijkheid door het "deporteren en gedwongen overbrengen" van Oekraïense kinderen naar Rusland. Tot die conclusie komt een onafhankelijke VN-commissie na onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld in 2022, vlak nadat de Russische invasie van Oekraïne was begonnen.
4 uur geleden