Farmaceuten winnen flink op beurs na afwijzing 5000 rechtszaken
AMSTERDAM (ANP) - Farmaceuten GSK en Sanofi waren woensdag grote winnaars op de Europese beurzen, met plussen van respectievelijk 7,5 en 6,1 procent in Londen en Parijs. Beleggers reageerden op het nieuws dat een Amerikaanse rechtbank meer dan 5000 rechtszaken tegen de farmaceuten heeft afgewezen. Volgens de rechter is er namelijk onvoldoende wetenschappelijke bewijs dat het maagzuurmedicijn Zantac kanker kan veroorzaken.
Daarnaast is bekend geworden dat Franse aanklagers geen veroordelingen zullen eisen van vliegtuigbouwer Airbus en Air France-KLM in een zaak over een crash van een vliegtuig van Air France in 2009. Dat leidde evenwel niet tot koerswinsten. Air France-KLM eindigde toch 1,6 procent lager. Airbus zakte in Parijs ruim 2 procent. Het concern liet ook weten dit jaar niet aan zijn leveringsdoelstelling van 700 commerciële vliegtuigen te kunnen voldoen.
De beurshandel bleef verder vooral in de greep van de rentezorgen en de vrees voor een recessie. Beleggers zijn namelijk bang dat de Amerikaanse centrale bank de rente langer zal moeten blijven verhogen om de inflatie terug te dringen. Dat vooruitzicht drukt vooral op de koers van techaandelen, omdat die relatief duur geprijsde stukken bij een hogere rente minder interessant worden.
Tech- en oliesector
Chipbedrijven ASMI en Besi behoorden daarom ook tot de grootste dalers op het Damrak. Zij verloren tot 3 procent bij de Amsterdamse hoofdfondsen. Shell zakte op zijn beurt 1,9 procent. Het olie- en gasconcern kampte vooral met de terugval van de olieprijzen. Bij een economische neergang zal de vraag naar olie afnemen.
Ook ING (min 0,8 procent) wist de aandacht op zich gericht. Topman Steven van Rijswijk heeft in een interview met een Duitse krant gezegd dat de bank kleine overnames in Duitsland overweegt. Hij voegde er wel aan toe dat ING geen interesse heeft in het openen van nieuwe vestigingen bij de oosterburen.
Dalers en euro- en oliekoers
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway daalde 1,7 procent. Beursuitbater Euronext maakte bekend dat het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl per 19 december verdwijnt uit de hoofdindex en degradeert naar de MidKap. Investeringsvehikel Exor (min 1,5 procent), de eigenaar van onder meer voetbalclub Juventus, neemt de plaats van Just Eat in.
De euro was 1,0499 dollar waard, tegen 1,0508 dollar een dag eerder. De olieprijzen zakten verder weg na de forse daling op dinsdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,9 procent minder op 72,82 dollar. Brentolie werd 1,59 procent goedkoper, op 78,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.
21 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
19 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
20 uur geleden