Farmaceut doneert voorraad hydrochloroquine aan RIVM
HAARLEM (ANP) - Het farmaceutische bedrijf Teva uit Haarlem doneert 600.000 tabletten hydrochloroquine aan het RIVM. Het instituut verspreidt het middel vervolgens onder ziekenhuizen die erom vragen. Eigenlijk is hydrochloroquine een medicijn tegen malaria en reuma. Omdat er aanwijzingen zijn dat het ook kan helpen bij de behandeling van de ziekte Covid-19, staat het volop in de belangstelling.
Hard wetenschappelijk bewijs is er niet dat het middel coronapatiënten helpt. Het wordt nu alleen op experimentele basis gegeven aan patiënten die er slecht aan toe zijn. Onderzoek moet uitwijzen in hoeverre het bijdraagt aan herstel. Met de partij van Teva kunnen mensen worden behandeld en de pillen kunnen worden ingezet voor het onderzoek.
"Chloroquine is niet vrij verkrijgbaar, alleen artsen kunnen dit voorschrijven", schrijft het RIVM over chloroquine. Hydrochloroquine is een variant die wat minder giftig is. Chloroquine is zeer giftig bij overdosering. Het middel moet ook zeker niet worden verward met chloroquinefosfaat. "Dat is geen medicijn, maar een middel om aquaria schoon te maken."
Het RIVM liet eerder al weten zelf een partij chloroquine te hebben ingekocht. Apothekers zijn er ook zuinig op. Hun beroepsorganisatie KNMP liet dinsdag weten dat het middel voor ziekenhuizen en reumapatiënten is en niet moet worden uitgegeven aan anderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) waarschuwde eerder dat het onwenselijk is dat huisartsen chloroquine preventief voorschrijven. Preventieve werking is "volstrekt onbewezen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
8 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.
8 uur geledenDORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.
10 uur geleden