Farmaceut doneert voorraad hydrochloroquine aan RIVM
HAARLEM (ANP) - Het farmaceutische bedrijf Teva uit Haarlem doneert 600.000 tabletten hydrochloroquine aan het RIVM. Het instituut verspreidt het middel vervolgens onder ziekenhuizen die erom vragen. Eigenlijk is hydrochloroquine een medicijn tegen malaria en reuma. Omdat er aanwijzingen zijn dat het ook kan helpen bij de behandeling van de ziekte Covid-19, staat het volop in de belangstelling.
Hard wetenschappelijk bewijs is er niet dat het middel coronapatiënten helpt. Het wordt nu alleen op experimentele basis gegeven aan patiënten die er slecht aan toe zijn. Onderzoek moet uitwijzen in hoeverre het bijdraagt aan herstel. Met de partij van Teva kunnen mensen worden behandeld en de pillen kunnen worden ingezet voor het onderzoek.
"Chloroquine is niet vrij verkrijgbaar, alleen artsen kunnen dit voorschrijven", schrijft het RIVM over chloroquine. Hydrochloroquine is een variant die wat minder giftig is. Chloroquine is zeer giftig bij overdosering. Het middel moet ook zeker niet worden verward met chloroquinefosfaat. "Dat is geen medicijn, maar een middel om aquaria schoon te maken."
Het RIVM liet eerder al weten zelf een partij chloroquine te hebben ingekocht. Apothekers zijn er ook zuinig op. Hun beroepsorganisatie KNMP liet dinsdag weten dat het middel voor ziekenhuizen en reumapatiënten is en niet moet worden uitgegeven aan anderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) waarschuwde eerder dat het onwenselijk is dat huisartsen chloroquine preventief voorschrijven. Preventieve werking is "volstrekt onbewezen".
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een werkstraf van 180 uur, een maand voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van twaalf maanden geëist tegen het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) wegens het aanrijden van een actievoerster bij het provinciehuis in Haarlem. Ze protesteerde op 3 maart vorig jaar met Extinction Rebellion (XR) tegen de vervuilende fabrieken van Tata Steel, voor de ingang van de parkeergarage.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De man die donderdagmiddag is aangehouden na een verdachte situatie bij het stadhuis in Den Haag zei dat hij een bom bij zich had. Dat meldt de politie. Het gaat om een 28-jarige Hagenaar. Er zijn geen explosieven bij hem aangetroffen.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland krijgt de eerste doses van "een experimenteel, antiviraal middel" voor de behandeling van het hantavirus toegezonden. Dat maakte de Europese Commissie donderdag bekend. Er zijn nog geen goedgekeurde medicijnen of vaccins voor het behandelen of voorkomen van het virus, maar het Europees Geneesmiddelenbureau acht het middel Favipiravir geschikt voor gebruik in klinische proeven.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Donderdagmiddag is een man aangehouden na een verdachte situatie bij het stadhuis in Den Haag. Dat bevestigt de politie. De man droeg alleen een onderbroek en is geboeid en geblinddoekt afgevoerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is "dankbaar" voor het onafhankelijke onderzoek naar de herkomst van voorwerpen in de Koninklijke Verzamelingen. "We omarmen de conclusies en nemen alle aanbevelingen graag over. Een zorgvuldige omgang met de koloniale collectieonderdelen binnen de Koninklijke Verzamelingen is van wezenlijk belang. Hiervoor is nu een solide basis gelegd", aldus de koningin.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een klein deel van de objecten met koloniale herkomst uit de Koninklijke Verzamelingen is mogelijk onrechtmatig en onrechtvaardig verkregen. Dat blijkt uit onafhankelijk onderzoek naar circa duizend objecten door een commissie die is aangesteld door de Stichting Historische Verzamelingen van het Huis Oranje-Nassau (SHVON). Hoewel de beschikbare informatie over de onderzochte voorwerpen vaak onvolledig is, zagen de onderzoekers voor het overgrote deel van de voorwerpen geen directe indicaties voor een mogelijk probleem. Van ongeveer tweehonderd objecten kon de herkomst niet worden vastgesteld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Telefoons en laptops van asielzoekers die Nederland binnenkomen, mogen niet worden onderzocht totdat daar een gedegen wettelijke basis voor is. Toestemming van de asielzoekers zelf is niet voldoende, concludeert de Inspectie Justitie en Veiligheid na een onderzoek.
1 uur geleden