Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Farmaceut AstraZeneca winnaar op beurs na extra bestelling VS

Farmaceut AstraZeneca winnaar op beurs na extra bestelling VS

LONDEN (ANP) - Farmaceut AstraZeneca was dinsdag een grote winnaar op de Europese beurzen. Beleggers zetten het aandeel in Londen beduidend hoger nadat de Verenigde Staten fors meer doses bestelden van een experimenteel medicijn van de farmaceut tegen Covid-19.

De beurswaarde van het Brits-Zweedse bedrijf dikte meer dan 3 procent aan. AstraZeneca levert de Amerikanen een half miljoen doses extra voor een behandeling van de longziekte met een combinatie van twee antilichamen. Dit kan het bedrijf 205 miljoen dollar opleveren.

Het gaat niet om het coronavaccin van AstraZeneca dat is ontwikkeld met de Universiteit van Oxford. Vanwege dat vaccin is de farmaceut de laatste tijd vooral in het nieuws. Nederland en veel andere Europese landen hebben de inentingen met het vaccin voorlopig stopgezet als voorzorgsmaatregel, na meldingen van bloedstolsels bij enkele mensen die het vaccin kregen toegediend. Maar experts van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) hebben tot nog toe geen aanwijzingen gevonden die erop duiden dat het vaccin problemen met bloedstolling veroorzaakt. Een definitieve conclusie wordt donderdag verwacht.

Economisch herstel

De Europese aandelenmarkten gingen over de gehele linie omhoog. Het optimisme over het economisch herstel uit de coronacrisis bleef de stemming op de beursvloeren ondersteunen. De Amsterdamse AEX-index ging 0,7 procent hoger de handel uit op 683,65 punten. De MidKap won ook 0,7 procent, tot 1015,64 punten. De belangrijkste graadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,8 procent.

Aan het Damrak won Unibail-Rodamco-Westfield flink terrein. De vastgoedinvesteerder, die veel winkelcentra bezit, ging aan kop in de AEX met een plus van bijna 5 procent. ABN AMRO toonde daarnaast herstel, met een winst van dik 1 procent. Het aandeel zakte maandag nog ruim 5 procent na uitbreiding van het witwasonderzoek tegen de bank.

Volkswagen

In Frankfurt kreeg Volkswagen er rond de 7 procent aan beurswaarde bij. De Duitse automaker verhoogde bij de publicatie van de definitieve jaarcijfers zijn doelstellingen voor de komende jaren. Zalando steeg circa 5 procent. De Duitse webwinkel blijft profiteren van de sterke groei van onlinewinkelen door de coronapandemie en schroefde zijn verwachtingen verder op.

Nokia (plus 0,1 procent) kwam op zijn beurt weinig van zijn plek in Helsinki, ondanks de aankondiging van een flinke reorganisatie. De Finse maker van telecomapparatuur gaat de komende jaren 10.000 banen schrappen, zo'n 10 procent van het totaal, om kosten te besparen en concurrerend te blijven met rivaal Ericsson. De ingrepen volgen op een teleurstellend jaar.

De euro stond op 1,1898 dollar, tegen 1,1925 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent goedkoper op 64,60 dollar. Brentolie zakte 1 procent in prijs tot 68,21 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Von der Leyen wil Europese grondstoffenorganisatie tegen China

STRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie wil een nieuwe Europese organisatie voor kritieke grondstoffen in de strijd tegen China. Dat zei ze in haar jaarlijkse toespraak, de State of the Union, waarin ze de politieke punten voor de EU uiteenzet. Wie in die Europese organisatie moet plaatsnemen, zei ze niet.

14 minuten geleden
Bezuiniging noopt ILT tot minder toezicht op taxi's en lawaai

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) houdt vanwege bezuinigingen volgend jaar op een aantal terreinen minder intensief toezicht. Het gaat onder meer om het vervoer van gevaarlijke stoffen, de taxibranche en geluidshinder in de luchtvaart en op het spoor. Andere onderwerpen krijgen prioriteit, zoals pfas-vervuiling, cyberweerbaarheid en de veiligheid van producten van Aziatische webshops.

1 uur geleden
Benzineprijs in Nederland naar hoogste niveau ooit

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse benzineprijzen zijn woensdag gestegen naar het hoogste niveau ooit. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers ligt de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen nu net iets boven het record van een week geleden.

1 uur geleden
AEX-index begint met kleine winst, focus op rentebesluit VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag met een kleine winst begonnen. Beleggers kijken vooral uit naar het rentebesluit in de Verenigde Staten. De Amerikaanse Federal Reserve gaat naar verwachting na sluiting van de Europese markten de leenkosten in de grootste economie verhogen om de inflatie te bestrijden. Het zou de eerste renteverhoging zijn sinds juli 2023 en de eerste rentewijziging onder Fed-voorzitter Kevin Warsh.

1 uur geleden
Reuters: Frankrijk bereid kandidatuur Knot bij ECB te steunen

PARIJS (ANP) - Frankrijk is bereid tot steun aan de kandidatuur van Klaas Knot om president van de Europese Centrale Bank (ECB) te worden. Voorwaarde is wel dat een andere invloedrijke post, die van ECB-hoofdeconoom, naar een Franse kandidaat gaat. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

2 uur geleden
Bloomberg: waarde ChatGPT-maker OpenAI naar 1,2 biljoen dollar

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI voert verkennende gesprekken met investeerders over een nieuwe financieringsronde, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan de maker van ChatGPT toegekend worden van meer dan 1,2 biljoen dollar, oftewel 1200 miljard dollar.

2 uur geleden
Topvrouw Zara Woman na twee jaar alweer weg

ARTEIXO (ANP/BLOOMBERG) - Het Spaanse Inditex, moederbedrijf van kledingwinkelketen Zara, heeft de topvrouw van de damesmodedivisie Zara Woman na twee jaar alweer vervangen. Het bedrijf heeft Marta Andreia Rodrigues, een ervaren medewerker binnen de organisatie, aangesteld als opvolger van Lorena Rodríguez Veiga.

3 uur geleden