Farmaceut AstraZeneca winnaar op beurs na extra bestelling VS
LONDEN (ANP) - Farmaceut AstraZeneca was dinsdag een grote winnaar op de Europese beurzen. Beleggers zetten het aandeel in Londen beduidend hoger nadat de Verenigde Staten fors meer doses bestelden van een experimenteel medicijn van de farmaceut tegen Covid-19.
De beurswaarde van het Brits-Zweedse bedrijf dikte meer dan 3 procent aan. AstraZeneca levert de Amerikanen een half miljoen doses extra voor een behandeling van de longziekte met een combinatie van twee antilichamen. Dit kan het bedrijf 205 miljoen dollar opleveren.
Het gaat niet om het coronavaccin van AstraZeneca dat is ontwikkeld met de Universiteit van Oxford. Vanwege dat vaccin is de farmaceut de laatste tijd vooral in het nieuws. Nederland en veel andere Europese landen hebben de inentingen met het vaccin voorlopig stopgezet als voorzorgsmaatregel, na meldingen van bloedstolsels bij enkele mensen die het vaccin kregen toegediend. Maar experts van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) hebben tot nog toe geen aanwijzingen gevonden die erop duiden dat het vaccin problemen met bloedstolling veroorzaakt. Een definitieve conclusie wordt donderdag verwacht.
Economisch herstel
De Europese aandelenmarkten gingen over de gehele linie omhoog. Het optimisme over het economisch herstel uit de coronacrisis bleef de stemming op de beursvloeren ondersteunen. De Amsterdamse AEX-index ging 0,7 procent hoger de handel uit op 683,65 punten. De MidKap won ook 0,7 procent, tot 1015,64 punten. De belangrijkste graadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,8 procent.
Aan het Damrak won Unibail-Rodamco-Westfield flink terrein. De vastgoedinvesteerder, die veel winkelcentra bezit, ging aan kop in de AEX met een plus van bijna 5 procent. ABN AMRO toonde daarnaast herstel, met een winst van dik 1 procent. Het aandeel zakte maandag nog ruim 5 procent na uitbreiding van het witwasonderzoek tegen de bank.
Volkswagen
In Frankfurt kreeg Volkswagen er rond de 7 procent aan beurswaarde bij. De Duitse automaker verhoogde bij de publicatie van de definitieve jaarcijfers zijn doelstellingen voor de komende jaren. Zalando steeg circa 5 procent. De Duitse webwinkel blijft profiteren van de sterke groei van onlinewinkelen door de coronapandemie en schroefde zijn verwachtingen verder op.
Nokia (plus 0,1 procent) kwam op zijn beurt weinig van zijn plek in Helsinki, ondanks de aankondiging van een flinke reorganisatie. De Finse maker van telecomapparatuur gaat de komende jaren 10.000 banen schrappen, zo'n 10 procent van het totaal, om kosten te besparen en concurrerend te blijven met rivaal Ericsson. De ingrepen volgen op een teleurstellend jaar.
De euro stond op 1,1898 dollar, tegen 1,1925 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent goedkoper op 64,60 dollar. Brentolie zakte 1 procent in prijs tot 68,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een winst de handel uitgegaan. Ook elders in Europa waren plussen te zien op de koersenborden, nadat de Europese Centrale Bank de rente gelijk had gehouden en centralebankpresident Christine Lagarde haar vroegtijdige vertrek had aangekondigd. Beleggers verwerkten daarnaast de kwartaalcijfers van veel aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijven.
13 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland verlengt zijn exportverbod voor diesel tot het einde van dit jaar, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Russische regering geeft volgens Reuters bepaalde bedrijven wel toestemming om de brandstof naar het buitenland te vervoeren binnen een quotasysteem, om zo de dieseldeal met de Amerikaanse regering na te komen.
23 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft een uitspraak van een lagere rechtbank bekrachtigd over de sluiting van de hoogovens van de voormalige Ilva-fabriek in de stad Tarente, de grootste staalfabriek van het land. Eerder beval een rechtbank in Milaan om de hoogovens te sluiten vanwege zorgen over de volksgezondheid en het milieu. Daartegen was hoger beroep aangetekend, maar dat is nu afgewezen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De oogstopbrengst van consumptieaardappelen en zaaiuien zal over 2026 lager zijn dan een jaar eerder. Dat becijfert het CBS in de voorlopige oogstraming akkerbouw. Ondanks de droogte van afgelopen zomer zullen de totale opbrengsten wel met die van de afgelopen tien jaar te vergelijken zijn.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben donderdag een renteverhoging overwogen, maar kozen uiteindelijk unaniem voor een rentepauze. Dat komt doordat de ECB nog weinig signalen ziet dat de hogere energieprijzen doorwerken in het duurder worden van allerlei andere producten. Ook zijn de kosten voor lenen al een stuk toegenomen sinds de laatste vergadering in september, zei ECB-president Christine Lagarde tijdens een persconferentie over het rentebesluit.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen ziet Canada als partner in de handelsstrijd die momenteel wereldwijd wordt gevoerd. Dat zei ze op de eerste dag van de top tussen de EU en Canada.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet ging donderdag 13 procent onderuit op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google zag daarmee zo'n 489 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Het techconcern rapporteerde teleurstellende resultaten voor advertentie-inkomsten uit zoekopdrachten, terwijl de uitgaven door investeringen in AI fors zijn gestegen. Dit wakkerde zorgen aan of de miljardeninvesteringen van Alphabet in AI wel voldoende opleveren.
3 uur geleden