'Fans Trump maakten onbedoeld grote bedragen over naar campagne'
WASHINGTON (ANP) - Het campagneteam van de Amerikaanse president Donald Trump heeft eind vorig jaar tientallen miljoenen dollars terugbetaald aan geldschieters. Aanhangers die via internet eenmalig een bedrag wilden overmaken, hadden soms onbedoeld toestemming gegeven om wekelijks geld af te schrijven.
Trump-fans die meenden alleen paar honderd dollar te hebben gedoneerd, zagen daardoor tot hun schrik duizenden dollars van hun rekening verdwijnen. Het regende klachten bij banken en creditcardbedrijven van kiezers die dachten dat ze het slachtoffer waren van fraude, schrijft The New York Times na eigen onderzoek.
"Bandieten", foetert een 78-jarige man uit Californië in de krant. Hij maakte in september 990 dollar over. Datzelfde bedrag verdween daarna nog zeven keer van zijn rekening "Ik ben met pensioen. Ik kan het me verdorie niet permitteren om zo'n bedrag te betalen."
Wekelijkse afschrijving
Sommige Trump-aanhangers raakten in de problemen doordat ze zich te laat realiseerden dat hun bankrekening was leeggetrokken. Een 63-jarige man uit Kansas City wilde 500 dollar overmaken, maar dat werd onbedoeld zo'n 3000 dollar in 30 dagen. Daardoor kon de huur niet worden afgeschreven. "Het voelde als oplichterij."
Gedupeerden hadden in de praktijk iets over het hoofd gezien op het donatieformulier. Daar stond automatisch aangevinkt dat de donatie wekelijks zou worden afgeschreven. Er werd op enig punt ook een tweede automatisch aangevinkt vakje toegevoegd aan het formulier, waarmee mensen toestemming gaven hun bijdrage te verdubbelen.
Omstreden aanpak
Die aanpak is omstreden. Het team van Trump en de Republikeinse Partij gaven alleen in de laatste 2,5 maand van 2020 al ruim 530.000 keer geld terug aan online-donateurs. Het ging om een bedrag van 64,3 miljoen dollar (circa 55 miljoen euro), veel meer dan de 5,6 miljoen dollar die de campagne van de Democraat Joe Biden in die periode heeft teruggestort.
Hoewel Trump veel geld moest teruggeven, heeft hij wel zijn voordeel kunnen doen met de onbedoelde donaties. Hij kreeg feitelijk een grote rentevrije lening in de cruciale maanden voor de presidentsverkiezingen, concludeert de krant. Die kon hij vervolgens terugbetalen met geld dat hij na de verkiezingen ophaalde bij donateurs.
Meerdere gedupeerde aanhangers benadrukten dat ze Trump niet persoonlijk verantwoordelijk houden voor de problemen met donaties. Een 87-jarige man legde de schuld bij WinRed, het platform dat Trump gebruikte om 1,2 miljard dollar aan donaties binnen te halen. "Ik ben nog steeds 100 procent loyaal aan Donald Trump", beklemtoonde die donateur.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.
42 minuten geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.
43 minuten geledenSTUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
12 uur geleden