Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fanatiek kopstuk Iraans regime wint presidentsverkiezing

Fanatiek kopstuk Iraans regime wint presidentsverkiezing

TEHERAN (ANP/AFP) - De ultraconservatieve rechter Ebrahim Raisi heeft in Iran zoals verwacht de presidentsverkiezingen gewonnen. De relatief gematigde kandidaat Abdolnasser Hemmati en de vertrekkende president Hassan Rohani hebben hem gefeliciteerd. Raisi heeft zeker 17,8 van de 28,6 miljoen uitgebrachte stemmen gekregen. Dat is meer dan 60 procent van de stemmen. Ongeveer de helft van de stemgerechtigden heeft volgens deze cijfers gestemd.

Er werd een lagere opkomst verwacht. De Iraniërs lijden al jaren onder een diepe economische crisis en de hoop op veranderingen via verkiezingen is verdampt. De onderdrukking van de oppositie is in de afgelopen acht jaar jaar onder de 'gematigde' Rohani nog steeds hevig geweest. En het regime heeft enkel een handvol presidentskandidaten toegestaan mee te doen. Waarnemers schatten dat de opkomst niet hoger zou zijn dan 40 procent. In 2017 was dat volgens officiële cijfers nog 70 procent. Raisi verloor toen van Rohani.

De 60-jarige Raisi heeft sinds jonge leeftijd carrière gemaakt in het justitieapparaat van Iran, waar sinds 1979 de conservatieve sjiitische geestelijkheid heerst. Hij werd twee jaar geleden door de machtigste man van het land, de ayatollah Ali Khamenei, tot voorzitter van het hooggerechtshof benoemd. Raisi geldt als een ijzervreter van het regime. Hij heeft naar verluidt onder meer als aanklager in Teheran in 1988 een leidende rol gespeeld bij een golf van executies van politieke tegenstanders. Daarbij zijn in vijf maanden tijd volgens mensenrechtenorganisaties duizenden mensen in heel het land vermoord.

Mensenrechtenschendingen

De mensenrechtenorganisatie Amnesty International (AI) heeft in een reactie gezegd dat Raisi voor misdaden tegen de menselijkheid zou moeten worden vervolgd. AI heeft naar eigen zeggen in 2018 vastgesteld dat Raisi lid was van de 'doodscommissie'. Dat was een geheim viermanschap dat in 1988 de massamoorden op politieke tegenstanders leidde. Ebrahim heeft nooit erkend er lid van te zijn geweest, maar heeft eerder wel gezegd achter die executies te staan. Onder de Amerikaanse sancties tegen Iran zijn er ook die speciaal tegen hem zijn gericht wegens mensenrechtenschendingen.

Waarnemers menen dat de 82-jarige Khamenei met zijn vertrouweling Raisi een nieuwe fase van de Islamitische Revolutie wil inluiden. Die moet de greep van de radicale ayatollahs op de samenleving nog verder verstevigen. Volgens een manifest van de ayatollah uit 2019 moet een nieuwe generatie de islamitische revolutie waarborgen. Hij wil volgens critici van het regime dat zijn eigen aanhang de staat volkomen domineert. Dat moet onder meer voorkomen dat de Islamitische Republiek gaat wankelen, als na zijn overlijden verschillende stromingen in de geestelijkheid over een nieuwe koers voor het land gaan twisten. Mogelijk wordt Raisi dan de opvolger van Khamenei. Kamenei zei zaterdag de dat de opkomst bij de verkiezingen de steun aan de regering toont en sprak van "een overwinning op de buitenlandse propaganda".

Meer uit Buitenland

Netanyahu: VS en Israël klaar voor militaire actie tegen Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.

44 minuten geleden
WHO-baas: steeds meer grip op ebola in Afrika

GENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.

1 uur geleden
VS willen minder luchtmacht en marine reserveren voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.

3 uur geleden
Britse premier bezorgd over betrokkenen helikopterongeluk Devon

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.

4 uur geleden
Trump erkent dat hij verhit gesprek voerde met Netanyahu

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.

5 uur geleden
Veel doden bij hotelbrand in New Delhi

NEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.

6 uur geleden
Zeker zes doden bij Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.

6 uur geleden