Families gijzelaars naar ICC voor aanklacht tegen Hamas
DEN HAAG (ANP) - Familieleden van de Israëlische gijzelaars gaan woensdag naar het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag om een aanklacht in te dienen tegen de Hamasleiders. Volgens het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat het om een aanklacht "wegens ontvoering, het nemen van gijzelaars, seksueel geweld, marteling en andere ernstige misdaden". Ook zullen de familieleden om een arrestatiebevel vragen.
Er worden zo'n honderd familieleden verwacht bij het strafhof. Het Hostages and Missing Families Forum, dat is opgericht door families van de gijzelnemers na de aanval van 7 oktober, is de initiatiefnemer van de aanklacht.
Volgens The Times of Israel verwacht de organisatie enkele duizenden Nederlandse Joden bij het ICC. Het Forum zegt dat het doel van de aanklacht op korte termijn is om het arrestatiebevel tegen de Hamasleiders te verkrijgen, om zo de druk op te voeren om de gijzelaars vrij te laten. In de middag is er een persconferentie met familieleden, advocaten en een aantal vrijgelaten ontvoerde Israëliërs.
Tijdens de aanval van 7 oktober gijzelde Hamas meer dan tweehonderd Israëliërs. Er zouden nog meer dan honderd mensen worden vastgehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
59 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
2 uur geleden