Factcheckers willen meer actie tegen valse informatie op YouTube
LONDEN (ANP) - YouTube is wereldwijd een belangrijke bron van desinformatie en misinformatie, maar doet te weinig om de verspreiding daarvan tegen te gaan. Dat stellen ruim tachtig organisaties die zich bezighouden met factchecken, het verifiëren van informatie, in een open brief aan het Amerikaanse bedrijf.
De brief is ondertekend door organisaties uit meer dan veertig landen, waaronder het Britse Full Fact en Fact Checker van The Washington Post. Zij wijzen erop dat in filmpjes onjuiste informatie wordt gedeeld over bijvoorbeeld het coronavirus en de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2020. Dat die filmpjes online staan, laat volgens hen zien dat er meer moet worden gedaan.
De organisaties vinden dat YouTube onder meer onafhankelijk onderzoek moet steunen en meer actie moet ondernemen tegen valse informatie in niet-Engelstalige filmpjes. In de brief schrijven ze dat YouTube toelaat dat "gewetenlozen" het videoplatform gebruiken om anderen te manipuleren en uit te buiten.
YouTube laat tegen de Britse krant The Guardian weten dat het bedrijf al veel doet. Er is volgens een woordvoerder flink geïnvesteerd in de strijd tegen de verspreiding van valse informatie en het verwijderen van video's die in strijd zijn met de gebruikersrichtlijnen. "We hebben belangrijke vooruitgang gezien", aldus een woordvoerder, die ook aangeeft dat slechts een erg klein deel van alle weergaven te koppelen is aan content die later vanwege het overtreden van de richtlijnen wordt verwijderd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
2 uur geledenAUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.
3 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De onafhankelijke journalist Yoani Sánchez, een gerespecteerde verslaggever in Cuba, heeft bekendgemaakt dat ze is vrijgelaten na een "willekeurige detentie" van enkele uren in Havana.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De opwarming van de aarde kan in theorie rond 2050 tot stilstand worden gebracht, bij een opwarming van circa 1,7 graden ten opzichte van de pre-industriële tijd, concluderen onderzoekers van Climate Analytics in een vrijdag verschenen rapport. Om dat voor elkaar te krijgen, moeten er twee dingen gebeuren: fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd én de uitstoot van methaangas en andere broeikasgassen die relatief kort in de atmosfeer blijven hangen moet nu echt worden aangepakt.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Volgens voorlopige cijfers die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken om 20.00 uur naar buiten bracht, zijn er donderdag door heel Frankrijk 448 mensen gearresteerd bij nieuwe protesten tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Daarnaast raakten in totaal 53 leden van de veiligheidstroepen gewond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in het Witte Huis een ontmoeting gehad met de Russische presidentiële gezant Kirill Dmitrijev. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee. Na afloop zei Trump tegen verslaggevers dat er een "groot akkoord" aan zit te komen dat "meer dan alleen Oekraïne" en "mogelijk heel Europa" omvat. Details gaf hij niet.
3 uur geleden