Facebook: Russische beïnvloedingspoging verijdeld
MENLO PARK (ANP) - Facebook zegt dat het een Russische operatie met als doel linkse kiezers in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk te beïnvloeden, heeft verijdeld. Het medium Peace Data, dat op Facebook actief was, zou door de Russen zijn opgezet als pseudo-journalistiek platform, waarbij ook freelance journalisten werden ingehuurd om over Amerikaanse en Britse politiek te schrijven.
Volgens Facebook was Peace Data de spil in de operatie, die er onder meer op was gericht om de aanstaande presidentsverkiezingen op 3 november te beïnvloeden. De website had 13 accounts en twee pagina's, die in mei waren opgetuigd en maandag werden verwijderd vanwege het gebruik van valse identiteiten en andere vormen van "gecoördineerd non-authentiek gedrag".
Facebook zegt dat het verbanden heeft gevonden tussen Peace Data en Russian Internet Research Agency, een bedrijf uit Sint-Petersburg dat volgens Amerikaanse inlichtingendiensten een sleutelrol speelde in het beïnvloeden van kiezers voor de verkiezingen in 2016.
Volgens onderzoekers richtte Peace Data zich met name op progressieve, linkse groepen in de VS en het VK. De website bracht berichten waarin een kritische toon werd aangeslagen over rechtse en centrumlinkse standpunten. In de VS werd "bijzondere aandacht besteed aan raciale en politieke spanningen".
Zowel president Donald Trump als de Democratische kandidaat Joe Biden werden negatief neergezet. Volgens de onderzoekers was het doel van de website om het linkse publiek weg te trekken uit het kamp van Biden.
Peace Data reageerde niet op een verzoek om commentaar en ook Russische overheidsfunctionarissen reageerden niet. Moskou heeft in het verleden altijd ontkend dat het verkiezingen probeert te beïnvloeden en zegt dat het zich niet bemoeit met de binnenlandse aangelegenheden van andere landen.
Een woordvoerder van de campagne van Trump zegt dat de president de verkiezingen dit jaar op eerlijke wijze gaat winnen. "Wij hebben geen buitenlandse interventie nodig en willen die niet", aldus de woordvoerder.
Twitter meldt dat het naar aanleiding van de operatie vijf accounts offline heeft gehaald die herleidbaar zijn naar de Russische overheid.
Meer uit Buitenland
YAMOUSSOUKRO (ANP/AFP) - Zoals verwacht is zittend president Alassane Ouattara op weg de presidentsverkiezingen in Ivoorkust met overmacht te winnen. De eerste resultaten die de kiescommissie heeft bekendgemaakt, geven de 83-jarige Ouattara in sommige departementen meer dan 90 procent van de stemmen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door nieuwe Israëlische luchtaanvallen in Libanon zijn drie doden gevallen, melden Libanese autoriteiten. Het Israëlische leger beweert met de aanvallen twee Hezbollah-leden te hebben gedood in het oosten en zuiden van het land. Het zou gaan om een "wapensmokkelaar" voor Hezbollah en een functionaris van de Libanese beweging in de zuidelijke plaats Ras al-Bayada.
6 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Russische troepen zijn na maandenlange gevechten de oostelijke Oekraïense stad Pokrovsk binnengetrokken, melden de Oekraïense strijdkrachten. Verschillende kleine gevechtseenheden zouden de Oekraïense verdedigingslinies hebben omzeild en zich nu in de stad bevinden.
6 uur geledenKINGSTON (ANP) - Orkaan Melissa ontwikkelt zich maandagochtend naar verwachting tot een orkaan van de vijfde, en zwaarste, categorie. Op dit moment trekt de orkaan langzaam richting Jamaica, waar deze volgens Weerplaza dinsdagochtend aan land zal komen. Orkaan Melissa is nu geclassificeerd als een zware orkaan ('major hurricane') van de vierde categorie, met windsnelheden van 225 kilometer per uur.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Het Rode Kruis werkt samen met Hamas bij het zoeken naar de lichamen van overleden gijzelaars, meldden Israëlische media. Dat zou de hulporganisatie onder andere doen in een gebied in Gaza dat onder controle staat van het Israëlische leger.
11 uur geledenPORT OF SPAIN (ANP/AFP) - Een Amerikaans oorlogsschip is aangekomen in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad en Tobago. Dat eiland ligt vlak voor de kust van Venezuela, te midden van hoog oplopende spanningen tussen dat land en de Verenigde Staten.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Netanyahu heeft benadrukt dat alleen Israël bepaalt welke landen zich mogen aansluiten bij een geplande internationale vredesmacht in Gaza. De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zei vrijdag dat hij hoopt dat de vredesmacht er snel komt om toezicht te houden op het staakt-het-vuren in Gaza. Dit zal naar verwachting een coalitie van voornamelijk Arabische en islamitische mogendheden zijn die troepen gaan inzetten in het gebied.
13 uur geleden