Facebook: Russische beïnvloedingspoging verijdeld
MENLO PARK (ANP) - Facebook zegt dat het een Russische operatie met als doel linkse kiezers in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk te beïnvloeden, heeft verijdeld. Het medium Peace Data, dat op Facebook actief was, zou door de Russen zijn opgezet als pseudo-journalistiek platform, waarbij ook freelance journalisten werden ingehuurd om over Amerikaanse en Britse politiek te schrijven.
Volgens Facebook was Peace Data de spil in de operatie, die er onder meer op was gericht om de aanstaande presidentsverkiezingen op 3 november te beïnvloeden. De website had 13 accounts en twee pagina's, die in mei waren opgetuigd en maandag werden verwijderd vanwege het gebruik van valse identiteiten en andere vormen van "gecoördineerd non-authentiek gedrag".
Facebook zegt dat het verbanden heeft gevonden tussen Peace Data en Russian Internet Research Agency, een bedrijf uit Sint-Petersburg dat volgens Amerikaanse inlichtingendiensten een sleutelrol speelde in het beïnvloeden van kiezers voor de verkiezingen in 2016.
Volgens onderzoekers richtte Peace Data zich met name op progressieve, linkse groepen in de VS en het VK. De website bracht berichten waarin een kritische toon werd aangeslagen over rechtse en centrumlinkse standpunten. In de VS werd "bijzondere aandacht besteed aan raciale en politieke spanningen".
Zowel president Donald Trump als de Democratische kandidaat Joe Biden werden negatief neergezet. Volgens de onderzoekers was het doel van de website om het linkse publiek weg te trekken uit het kamp van Biden.
Peace Data reageerde niet op een verzoek om commentaar en ook Russische overheidsfunctionarissen reageerden niet. Moskou heeft in het verleden altijd ontkend dat het verkiezingen probeert te beïnvloeden en zegt dat het zich niet bemoeit met de binnenlandse aangelegenheden van andere landen.
Een woordvoerder van de campagne van Trump zegt dat de president de verkiezingen dit jaar op eerlijke wijze gaat winnen. "Wij hebben geen buitenlandse interventie nodig en willen die niet", aldus de woordvoerder.
Twitter meldt dat het naar aanleiding van de operatie vijf accounts offline heeft gehaald die herleidbaar zijn naar de Russische overheid.
Meer uit Buitenland
MADRAS (ANP/AFP) - In India is voor het eerst een raket gelanceerd van een particulier bedrijf. De Vikram-1-raket is gebouwd door het luchtvaartbedrijf Skyroot Aerospace in Hyderabad en moet onder meer satellieten in een baan om de aarde gaan brengen. Premier Narendra Modi prees de lancering als "een cruciaal moment voor India's reis in de ruimte".
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België komt met een importverbod op producten uit door Israël bezette gebieden. Daarmee neemt het land het voortouw, nadat de Europese Commissie vorige week er niet in slaagde een Europees importverbod in te voeren, schrijft De Standaard.
32 minuten geledenKROKSTADELVA (ANP/DPA) - Vanwege de grote brand in het Noorse Krokstadelva zijn zo'n vierhonderd mensen geëvacueerd, zei burgemeester Kjell Arne Hermansen zaterdag tegen het Noorse persbureau NTB.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum en de Canadese premier Mark Carney reizen af naar de VS voor de finale van het WK voetbal. Dat zei Sheinbaum tegen journalisten. De VS organiseerden het WK samen met Mexico en Canada.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft landen in het Midden-Oosten waar Amerikaanse troepen zijn gestationeerd gedreigd met meer aanvallen. Wanneer landen hun grondgebied laten gebruiken voor aanvallen op Iran, kunnen zij een "passende reactie" verwachten.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft 346 miljoen dollar (ruim 300 miljoen euro) aan eigen middelen bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aangesproken voor herstelwerkzaamheden na de twee aardbevingen eind juni. Dat maakte interim-president Delcy Rodriguez vrijdag bekend.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op Iran. Volgens het Iraanse persbureau IRNA werden daarbij de steden Ahvaz in het zuidwesten, Lar en Darab in het zuiden en Yazd in het midden van het land getroffen. Ook Bandar Abbas en het eiland Qeshm aan de Straat van Hormuz werden aangevallen.
7 uur geleden