Facebook overweegt 'zionist' vaker als haatspraak te bestempelen
MENLO PARK (ANP/AFP) - Facebook-eigenaar Meta overweegt posts met het woord zionist vaker als haatdragend bericht te bestempelen. Het socialemediabedrijf verbiedt berichten die mensen aanvallen op basis van geloof of nationaliteit. Sinds het uitbreken van de oorlog in Gaza wordt "zionist", oftewel iemand die streeft naar een onafhankelijke Joodse staat, volgens Meta steeds vaker als antisemitisch scheldwoord voor Joden gebruikt.
"Gezien de toename van gepolariseerde debatten als gevolg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, vinden we het belangrijk om te kijken naar onze richtlijnen voor het beoordelen van posts waarin de term zionist staat", meldde het techbedrijf na berichtgeving van The Washington Post.
"Hoewel het woord zionist vaak verwijst naar iemands ideologie, wat geen beschermd kenmerk is, kan het ook worden gebruikt voor Joodse of Israëlische mensen."
Herzl
De termen zionist en zionisme ontstonden tegen het einde van de negentiende eeuw en werden bekend door Theodor Herzl, die een beweging opzette voor de vestiging van een onafhankelijke Joodse staat in Palestina.
Meta houdt soms al berichten tegen waarin het woord zionist duidelijk als antisemitisch scheldwoord wordt gebruikt, schreef The Washington Post op basis van interne richtlijnen van Meta. Nu onderzoekt het bedrijf of moderatoren vaker moeten ingrijpen. Daarbij staat Meta voor de vraag wanneer zionist naar een ideologie of groep mensen verwijst.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."
39 minuten geledenBRUSSEL/JERUZALEM (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
7 uur geleden