Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fabrikant gaat Oekraïners leren vliegen met Nederlandse F-16's

Fabrikant gaat Oekraïners leren vliegen met Nederlandse F-16's

MADRID (ANP) - Nederland en Roemenië doen een beroep op de Amerikaanse F-16-fabrikant Lockheed Martin om Oekraïners te leren vliegen met het westerse gevechtsvliegtuig. Nederland stuurt een aantal F-16's naar een nieuw trainingscentrum Roemenië, waar Lockheed de opleiding gaat verzorgen. Nederland heeft daarvoor zelf de mankracht niet "en Lockheed heeft veertig jaar ervaring", zegt demissionair defensieminister Kajsa Ollongren.

Nederland is een van de voortrekkers van de zogenoemde straaljagercoalitie die Oekraïne aan F-16's wil helpen om zich beter te kunnen verweren tegen Rusland. Roemenië, dat zelf ook zijn oude jachtvliegtuigen inruilt voor de F-16, bood aan een oefenbasis op te zetten. Lockheed gaat de trainingstoestellen onderhouden en bedienen, hebben Nederland en Roemenië dinsdag met het Amerikaanse bedrijf afgesproken.

"Het is echt wel uniek" dat een fabrikant deze rol op zich neemt, meent Ollongren. "We kunnen zo met sneltreinvaart door."

Aantal nog onbekend

Nederland zou twaalf tot achttien van zijn 42 F-16's kunnen uitlenen voor de training. Noorwegen beloofde er onlangs twee. Ondertussen probeert Nederland toestellen vrij te maken waarmee Oekraïne de strijd met Rusland aankan. Het is nog onduidelijk hoeveel dat er worden.

Toch gaat de training niet ten koste van de overdracht aan Oekraïne, vindt Ollongren. "Die training moet nu eenmaal gebeuren, anders heeft het schenken van F-16's geen nut." Bovendien kijkt ze ook naar de lange termijn. Dan zouden er, ook uit andere landen, meer toestellen vrij kunnen komen om te oefenen én om in te zetten in de oorlog.

Lastig

Het blijft voor Oekraïne een helse klus om tegelijkertijd oorlog te voeren en bijvoorbeeld militairen op te leiden en andere voorbereidingen te treffen voor de lange duur, ziet de minister in. "Dat is ook met gevechtsvliegtuigen echt lastig." Een "heel tragisch" voorval als het verongelukken van drie ervaren gevechtspiloten onlangs is dan ook een flinke tegenslag. "Maar kijk ook naar andere wapensystemen: Oekraïne blijkt telkens in staat om het allebei tegelijk te doen."

Meer uit Binnenland

PI Vught wil aangifte doen na gijzeling, medewerkers ongedeerd

VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.

7 uur geleden
Marco Borsato gaat het komende jaar niet optreden

DEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.

8 uur geleden
Erik de Zwart onderzoekt digitaal kanaal over treinen

HILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.

9 uur geleden
Minister belt met 'Hoofdpiet' Van der Laan over doodsbedreigingen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.

10 uur geleden
Tweede dode door ongeval Ermelo, auto vloog in brand

ERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.

11 uur geleden
2025 op weg om op één na zonnigste jaar ooit gemeten te worden

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.

12 uur geleden
Koning, politici en tientallen BN'ers roepen op: bescherm vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.

12 uur geleden