
Faber wil extra toezicht aan grens, onduidelijk nog hoe
ZEVENAAR (ANP) - Asielminister Marjolein Faber (PVV) wil dat er meer toezicht wordt gehouden aan de grenzen, bijvoorbeeld de snelweg over de Duits-Nederlandse grens. Dat kondigde de bewindsvrouw woensdag aan tijdens een werkbezoek aan de Duitse grens bij Zevenaar, waar de Koninklijke Marechaussee binnen afspraken en regels personen controleert langs de snelweg. Hoe de "intensivering" er precies uit gaat zien, hoeveel het gaat kosten en waar dat geld vandaan moet komen, kon de minister nog niet zeggen.
De bewindsvrouw wil ook niet kwijt of ze bijvoorbeeld bereid is in haar eigen begroting te snijden om extra geld voor de marechaussee vrij te spelen. "Dan ondermijn ik mijn eigen onderhandelingspositie in het kabinet." Minister van Financiën Eelco Heinen legt deze maand de begrotingspuzzel voor volgend jaar, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Faber wil zich wel hard maken voor extra geld.
Vorig jaar werden volgens de Staat van Migratie, een overheidrapport, zo'n 145.000 mensen door deze mobiele toezichthouders gecontroleerd, onder wie 720 illegale personen. Faber wil niet zeggen hoeveel mensen straks gecontroleerd moeten worden en kan ook geen grove inschatting maken. "Ik ga geen getallen geven. Wat ik al zeg: we gaan intensiveren." Ze benadrukte wel dat intensivering ook mogelijk is met bijvoorbeeld meer cameratoezicht.
Bij grensovergangen over land mag de marechaussee volgens internationale afspraken alleen auto's van de weg halen voor controle, niet alle auto's controleren. Er is volgens de wet ook maar een beperkt aantal uren toezicht per jaar toegestaan. Marechaussees op de motor maken op basis van indicatoren, zoals de geschatte leeftijd van inzittenden, het kenteken en het type auto, het besluit of ze de auto langs de weg laten zetten. Daar wordt vervolgens de identiteit, nationaliteit en verblijfsstatus van inzittenden gecontroleerd, maar ook gecheckt of er bijvoorbeeld illegale spullen in de auto liggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De politie moet landelijk kiezen naar welke onopgeloste strafzaken nieuw onderzoek komt. Dat staat in een plan dat GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer zaterdag presenteert samen met de Federatie Nabestaanden Geweldslachtoffers. Op die manier zouden kansrijke cold cases eerder aan bod kunnen komen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bewindspersonen die bij verkiezingen een Tweede Kamerzetel veroveren, zouden in het parlement tijdelijk vervangen moeten worden zolang ze nog in een demissionair kabinet zitten. Nu vervullen de betrokkenen een dubbele functie, omdat ze als parlementariër al worden geïnstalleerd terwijl ze ook nog bewindspersoon zijn tijdens de formatieperiode. Het kabinet wil een vervangingsregeling voor deze demissionaire bestuursperiode maken, schrijft minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) vrijdag in een Kamerbrief.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn niet langer een bondgenoot, maar een rivaal van Europa geworden. Dat vindt Volt-leider Laurens Dassen. In zijn Europalezing vergelijkt hij het Amerika onder president Donald Trump met Duitsland uit de jaren 30 van de vorige eeuw.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV-ministers scharen zich achter de brief van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) waarin hij een onderzoek eist naar schending van een EU-verdrag door Israël. "Het kabinet heeft het vanochtend onderschreven", zei premier Dick Schoof vrijdag na de ministerraad.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft zijn collega-ministers beloofd hen voortaan "goed te informeren" over zijn beleidsbeslissingen. Dat heeft de NSC-bewindsman gezegd na afloop van de ministerraad. Hij kreeg kritische vragen vanuit het PVV-smaldeel in het kabinet over zijn openlijke kritiek op het optreden van Israël in de Gazastrook.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber wil bezuinigen op het activiteitenbudget voor asielzoekers. Dat zei ze vrijdag na de ministerraad naar aanleiding van het geannuleerde Efteling-uitje voor jonge asielzoekers. "Overal waar ik kan bezuinigen zal ik dat zeker doen", zegt de PVV-bewindsvrouw. Nu moet dus de pot voor activiteiten bij het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) eraan geloven.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp wil nog niet ingaan op Oekraïense beschuldigingen van spionage aan het adres van EU- en NAVO-lidstaat Hongarije. Hij sprak na afloop van de wekelijkse ministerraad van "hele zorgelijke berichten", maar wil eerst laten uitzoeken wat ervan klopt.
1 dag geleden