Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Faber wil dat provincies om de beurt meer asielzoekers opvangen

Faber wil dat provincies om de beurt meer asielzoekers opvangen

DEN HAAG (ANP) - Provincies vangen "bij toerbeurt" extra asielzoekers op als het aanmeldcentrum in Ter Apel overvol raakt. Dat systeem probeert migratieminister Marjolein Faber op te zetten, zei ze donderdag na haar eerste overleg met de 'regietafel' voor asielopvang. De minister ziet dat gemeenten in Groningen vaak "de eerste overloop" opvangen.

Het is nog geen uitgewerkt plan, maakte Faber duidelijk. Het is dus ook nog niet bekend in hoeverre provincies verplichtingen aangaan. "In ieder geval is er consensus over dat we elkaar helpen", aldus Faber. Als er "zo'n piek aankomt", is het de bedoeling dat "provincies en gemeentes de helpende hand zullen uitsteken".

Volgens Mark Boumans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is dit plan "op die manier niet aan de orde geweest" tijdens het gesprek. "Maar het kan zijn dat zij daaraan werkt." Jetta Klijnsma, commissaris van de Koning in de provincie Drenthe, zei dat Faber het plan "superkort" heeft aangestipt. "Hoe ze dat precies voor zich ziet, weet ik niet." Ze verwacht dat Faber het plan volgende week "wellicht" gaat inkleuren in een overleg met meerdere commissarissen van de Koning.

Spreidingswet

De Spreidingswet om asielzoekers over Nederland te verdelen, wil Faber juist intrekken. "We hebben ook duidelijk aangegeven: zolang de Spreidingswet gewoon in werking is, dan houden we ons aan de Spreidingswet, want de wet is de wet."

"Komende jaren geldt de Spreidingswet", concludeert Boumans van de VNG. "Dus de gemeenten moeten gewoon aanleveren hoeveel opvang ze gaan doen via de provincies. En vervolgens, als de provincie achterblijft, zal de minister er ook werk van maken." De VNG is voorstander van de wet.

Meer uit Politiek

Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

6 uur geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

8 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

9 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

10 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

10 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

12 uur geleden
Kabinet besteedt 750.000 euro aan Holocaustles middelbare school

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.

12 uur geleden