Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Faber wil concreet plan voor EU-terugkeercentra asielzoekers

Faber wil concreet plan voor EU-terugkeercentra asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) gaat ervan uit dat Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) volgende week met een concreet voorstel komt over de manier waarop de EU terugkeercentra voor afgewezen asielzoekers buiten de EU kan realiseren. Als de Eurocommissaris in zijn plan alleen aangeeft dat de Commissie daar verder onderzoek naar gaat doen "word ik daar natuurlijk niet blij van", zei Faber na afloop van een vergadering met EU-ministers die over asiel en migratie gaan.

"Ik wil toch echt wel gewoon zo snel mogelijk verder. Er moet wat gaan gebeuren en ik probeer gas te geven op dit dossier", zei Faber.

Nederland is sterk voorstander van zogenoemde 'terugkeerhubs'. Het gaat om centra buiten de EU waar afgewezen asielzoekers op uitzetting naar hun land van herkomst wachten.

Terugkeerhubs

De terugkeerhubs zijn onderdeel van het voorstel van Brunner voor nieuwe terugkeerregels van afgewezen asielzoekers. Volgens Faber heeft de Eurocommissaris tijdens de vergadering met de ministers verder niets prijsgegeven over zijn plan, dat dinsdag wordt gepresenteerd.

Nederland heeft er in Europa op aangedrongen om de terugkeer efficiënter en sneller te maken, zei Faber. "We hebben er serieus voor gelobbyd." Bij andere EU-ministers ziet ze daar ook veel draagvlak voor.

Sluitstuk

"Laten we eerlijk zijn, als de terugkeer niet goed op orde is, dan kun je natuurlijk wel je asielsysteem op orde hebben, maar het sluitstuk is natuurlijk wel de terugkeer", benadrukte Faber.

De terugkeerhubs zijn omstreden. Italië heeft al zo'n centrum in Albanië, maar heeft van de Italiaanse rechter al verschillende keren asielzoekers naar Italië moeten terughalen. Het is de vraag of Brunner met een voorstel voor deze centra kan komen dat voldoet aan alle wettelijke vereisten.

Het Europees bureau voor de grondrechten (FRA) waarschuwde recent in een rapport dat terugkeercentra geen rechtenvrije zones mogen worden. Ook als deze centra buiten de EU worden opgezet, gelden de in de EU-wetgeving vastgelegde waarborgen van grondrechten, zegt het bureau.

Meer uit Binnenland

Defensie: geen media aan boord bij voedseldropping Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie heeft ervoor gekozen om geen media mee te nemen aan boord bij de aanstaande droppings van noodhulp boven de Gazastrook. Een woordvoerster van het ministerie, dat hiervoor onlangs een aanvraag van de NOS heeft gekregen, laat woensdag desgevraagd weten dat hiervoor is gekozen "vanuit veiligheidsoverwegingen". Het besluit geldt ook "voor alle andere vluchten die nog komen gaan".

1 uur geleden
Minderjarige verdachten steekincident Capelle zijn weer vrij

ROTTERDAM (ANP) - De twee minderjarige verdachten van een steekincident eerder deze week in Capelle aan den IJssel mogen hun strafzaak onder strenge voorwaarden in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechter-commissaris woensdag besloten, meldt een woordvoerder van de rechtbank in Rotterdam.

1 uur geleden
Rechter houdt vergunning uitbreiding Lelystad Airport in stand

LELYSTAD (ANP) - De vergunning voor het uitbreiden van Lelystad Airport blijft in stand, oordeelt de rechtbank Midden-Nederland woensdag. Stichting Red de Veluwe en Stichting Laagvliegen NEE vonden dat de zogeheten revisievergunning niet verleend mocht worden, omdat de natuurvergunning nog niet geregeld is. Maar dat kan in deze procedure geen rol spelen, stelt de rechtbank.

3 uur geleden
Douwe Bob eist in kort geding rectificatie tweet Yeşilgöz

UTRECHT (ANP) - Douwe Bob heeft een kort geding aangespannen tegen VVD-leider Dilan Yeşilgöz. De zanger eist dat de politica een tweet verwijdert, waarin zij hem beschuldigt van Jodenhaat, en eist een rectificatie. Het is nog niet bekend wanneer het kort geding wordt behandeld.

5 uur geleden
Verdachte Schiedam kreeg vorige week nog huisverbod

ROTTERDAM (ANP) - De man die wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van een 36-jarige vrouw uit Schiedam had vorige week nog een huisverbod opgelegd gekregen, bevestigt de politie na berichtgeving van De Telegraaf. De 34-jarige partner van de vrouw mocht na een zoveelste melding over ruzie op het adres het huis niet meer in.

7 uur geleden
Arts: ziekte in Gaza leidt zeer snel tot ademhalingsverlamming

ROTTERDAM (ANP) - In Gaza verspreidt zich in rap tempo een ziekte die binnen enkele uren leidt tot verlamming van de ademhalingsspier. Daarvoor waarschuwt arts-onderzoeker Lotta Plomp van het Erasmus MC. Zij onderzoekt de ziekte samen met artsen in het door Israël afgesloten gebied. Die hebben daar zeker honderd mensen met de aandoening en meerdere sterfgevallen geconstateerd, maar het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk veel hoger.

9 uur geleden
Militair vliegtuig vertrokken voor voedseldroppings boven Gaza

EINDHOVEN (ANP) - Rond 09.00 uur is vanaf Eindhoven Airport het militaire transportvliegtuig vertrokken dat vanaf vrijdag twee weken lang hulpgoederen gaat droppen boven de Gazastrook. Vlak voor vertrek naar Jordanië werden de laatste materialen ingeladen.

10 uur geleden