Faber werkt aan terugkeerprogramma voor als Oekraïne veilig is
DEN HAAG (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) werkt aan een terugkeerprogramma voor gevluchte Oekraïners voor het geval dat de situatie in hun land weer veilig is. In ruil voor hulp bij de terugkeer wil de PVV-bewindsvrouw voorkomen dat de Oekraïners massaal asiel gaan aanvragen in Nederland als hun recht om hier te verblijven afloopt, meldt ze in een Kamerbrief.
Het plan is om mensen die terug willen keren te ondersteunen door bijvoorbeeld cursussen aan te bieden of ze vanuit Nederland te laten werken bij een bedrijf in Oekraïne. Hierdoor moeten ze de vaardigheden ontwikkelen die ze na terugkeer in hun moederland kunnen gebruiken bij de wederopbouw. Om mee te doen aan het terugkeerprogramma, moeten Oekraïners wel afzien van hun asielaanvraag.
De minister gaat het programma nog uitwerken. Dat wil ze doen samen met andere ministeries, gemeenten, maatschappelijke organisaties en een afvaardiging van de vluchtelingen zelf. De bewindsvrouw is ook van plan om de regering van Oekraïne te raadplegen.
Faber werkt bovendien aan een regeling voor Oekraïners die toch in Nederland willen blijven. Ze denkt eraan om deze mensen een tijdelijke verblijfsvergunning aan te bieden "zolang zij hier zijn en maximaal bijdragen en meebetalen aan onze samenleving en economie". In de brief staat niet vermeld wat de looptijd wordt van deze vergunning. Ook voor deze regeling geldt de voorwaarde dat de asielaanvraag wordt ingetrokken.
Meer uit Binnenland
SELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse queerorganisaties zetten samen met burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom een eerste juridische stap tegen Meta om de verwijdering van tientallen Instagram-accounts aan te vechten. Het moederbedrijf van het platform handelt tegen de wet door accounts zonder geldige reden en bezwaarprocedure te sluiten, stellen onder meer COC Nederland, Club Church en No Limits! Art Castle.
23 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kan vanaf woensdag "eerder en gerichter" waarschuwen voor gevaarlijk weer, doordat een wettelijke regeling is aangepast. Het weerinstituut meldt dat bijvoorbeeld burgers, veiligheidsregio's en waterschappen zich hierdoor beter kunnen voorbereiden op extreem weer.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal flexwoningen valt tegen, schrijft de Algemene Rekenkamer, die het overheidsbeleid op dat gebied beoordeelt als "matig". Doelen die onder eerdere ministers zijn gesteld, zoals de bouw van 15.000 van deze tijdelijke woningen per jaar, werden "ruimschoots niet gehaald".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid trekt veel geld uit voor veiligheid, maar of dat werkt en tot resultaat leidt, is onzeker. Dat constateert de Algemene Rekenkamer in de verantwoordingsstukken over 2025. De Nationale Veiligheidsstrategie is "op papier" een belangrijke basis, maar onduidelijk is wie de knopen doorhakt. Dat maakt de plannen kwetsbaar, aldus een van de drie Hoge Colleges van Staat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie neemt te veel risico door aanbestedingsprocedures te omzeilen en inkoopcontracten direct te gunnen. Daarvoor waarschuwt president Pieter Duisenberg van de Algemene Rekenkamer bij het aanbieden van het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek in de Tweede Kamer. Hij vindt ook dat defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) deze onvolkomenheid niet serieus genoeg neemt.
2 uur geledenSELLINGEN (ANP) - Het is nog niet bekend waar nieuwe asielzoekers de nacht kunnen doorbrengen als er in de nacht van woensdag op donderdag geen plek voor ze is in de opvang in Ter Apel. Daar is nog geen besluit over genomen, meldt de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel in ligt.
2 uur geleden