Faber trekt eigen asielplan als het in EU niet ver genoeg gaat
WARSCHAU (ANP) - Als het Europese migratiebeleid niet gaat zoals minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) beoogt, trekt zij haar eigen plan. Dat zei de minister in Warschau, waar de EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor migratie overleggen over strengere terugkeerregels voor uitgeprocedeerde en illegale asielzoekers. Ze keert de Europese Unie evenwel niet helemaal de rug toe.
"Natuurlijk willen we samenwerken, maar het gaat om de gezamenlijke doelen die wij kunnen bereiken. Op het moment dat het Europees niet gaat zoals ik wil, dan moet je gewoon je nationale plan ook maken", zei Faber donderdag na afloop van het beraad.
Als Faber een bepaald doel heeft dat ze via de Europese Unie "beter en sneller en makkelijker" kan bereiken, "dan zal ik dat niet nalaten".
Afspraken
In het discussiestuk van het Pools voorzitterschap van de EU, waarover de ministers woensdag overlegden, wordt benadrukt dat het belangrijk is dat de EU-lidstaten als een blok optreden. Als lidstaten zelf overeenkomsten sluiten met andere landen, bestaat het risico dat de regeringen van deze landen steeds meer voorwaarden gaan stellen aan het terugnemen van asielzoekers. Daarmee zou "de positie van de lidstaten en de Europese Unie als geheel worden verzwakt", waarschuwt voorzitter Polen.
Nederland heeft onder andere met Marokko afspraken gemaakt over het terugnemen van asielzoekers die niet in Nederland mogen blijven. Met Algerije is Faber hierover in gesprek.
Faber deelt de zorgen van de Polen niet. "Als blok ben je natuurlijk groter, maar de kennis die wij daar opdoen, kunnen we delen met Europese lidstaten. Ik zie dat niet zozeer als negatief. Ik denk dat je elkaar daar wel in kunt versterken."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar MarĂa Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
22 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden