Faber over oproep senaat over asielnoodwet: nemen we mee
DEN HAAG (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) wil nog niet vooruitlopen op de gevolgen van een motie die afgelopen nacht werd aangenomen in de Eerste Kamer, waarin haar werd gevraagd om een alternatief voor de omstreden asielnoodwet die zij in voorbereiding heeft. Deze oproep "nemen we mee naar de ministerraad", aldus de bewindsvrouw.
Faber benadrukt dat zij vanuit het coalitieakkoord "de opdracht" heeft om via noodwetgeving tot veel strengere asielregels te komen. "Maar het is wel zo dat er een motie is aangenomen in de Eerste Kamer", erkent zij. De senaat keerde zich tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) tegen de door het kabinet gekozen route, die in eerste instantie het parlement buitenspel zet.
Het gaat een meerderheid in de Eerste Kamer te ver dat de volksvertegenwoordiging pas aan bod komt als de maatregelen die via het noodrecht worden doorgevoerd, na enkele maanden verlengd moeten worden. Net als vrijwel de voltallige oppositie in de Tweede Kamer dringen de senatoren aan op spoedwetgeving waarin beide Kamers wél op voorhand worden gekend.
Mocht het kabinet de oproep tot zo'n 'plan B' naast zich neerleggen, dan loopt het risico dat de asielplannen enkele maanden later alsnog sneuvelen in de senaat, waar de coalitiepartijen geen meerderheid hebben. Minister-president Dick Schoof zei in het debat in de Eerste Kamer voor de stemming over de motie dat het kabinet een dergelijk signaal vrijdag zou bespreken in de ministerraad.
Faber wil nog niet zeggen wanneer zij haar "dragende motivering" voor de inzet van het noodrecht verdedigt in de ministerraad. De verwachting was tot dusver dat dit zou gebeuren voordat de Tweede Kamer eind deze maand met herfstreces gaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden