Faber over oproep senaat over asielnoodwet: nemen we mee
DEN HAAG (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) wil nog niet vooruitlopen op de gevolgen van een motie die afgelopen nacht werd aangenomen in de Eerste Kamer, waarin haar werd gevraagd om een alternatief voor de omstreden asielnoodwet die zij in voorbereiding heeft. Deze oproep "nemen we mee naar de ministerraad", aldus de bewindsvrouw.
Faber benadrukt dat zij vanuit het coalitieakkoord "de opdracht" heeft om via noodwetgeving tot veel strengere asielregels te komen. "Maar het is wel zo dat er een motie is aangenomen in de Eerste Kamer", erkent zij. De senaat keerde zich tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) tegen de door het kabinet gekozen route, die in eerste instantie het parlement buitenspel zet.
Het gaat een meerderheid in de Eerste Kamer te ver dat de volksvertegenwoordiging pas aan bod komt als de maatregelen die via het noodrecht worden doorgevoerd, na enkele maanden verlengd moeten worden. Net als vrijwel de voltallige oppositie in de Tweede Kamer dringen de senatoren aan op spoedwetgeving waarin beide Kamers wél op voorhand worden gekend.
Mocht het kabinet de oproep tot zo'n 'plan B' naast zich neerleggen, dan loopt het risico dat de asielplannen enkele maanden later alsnog sneuvelen in de senaat, waar de coalitiepartijen geen meerderheid hebben. Minister-president Dick Schoof zei in het debat in de Eerste Kamer voor de stemming over de motie dat het kabinet een dergelijk signaal vrijdag zou bespreken in de ministerraad.
Faber wil nog niet zeggen wanneer zij haar "dragende motivering" voor de inzet van het noodrecht verdedigt in de ministerraad. De verwachting was tot dusver dat dit zou gebeuren voordat de Tweede Kamer eind deze maand met herfstreces gaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
21 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
21 uur geleden