Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Faber na EU-overleg over opt-out: heb steen in vijver gegooid

Faber na EU-overleg over opt-out: heb steen in vijver gegooid

LUXEMBURG (ANP) - Voor het verzoek om een opt-out van Nederland op migratiebeleid "is niet al te veel enthousiasme", zei asielminister Marjolein Faber na overleg met haar EU-collega's. "Ik heb natuurlijk een steen in de vijver gegooid. In ieder geval is de boodschap overgekomen dat Nederland een strikter beleid wil hebben op het gebied van migratie." Ze houdt vol dat het verzoek tot opt-out geen symbolische daad is.

"Een opt-out onderstreept dat we er een serieuze zaak van maken dat we een streng beleid willen. Ik wil grip hebben op migratie."

Steun heeft ze van andere EU-ministers donderdag voor een opt-out niet gekregen, maar ze vindt dat haar "missie helemaal niet is mislukt". Het doel van Faber is een strikter asiel- en migratiebeleid. "Ik zie dat daar draagvlak voor is."

Herziening

De brief van Faber die ze in september naar de Europese Commissie heeft gestuurd met het verzoek om een opt-out zodra er een EU-verdragswijziging komt, wordt niet ingetrokken. "Ik verscheur helemaal niks. Een opt-out is een eerste stap. Het is ook iets van een lange adem."

Het Nederlands-Oostenrijkse voorstel om de regels voor de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers te herzien, is donderdag wel goed ontvangen door de EU-ministers. Dertien EU-lidstaten, waaronder Duitsland, Frankrijk en Italië steunen het voorstel tot herziening van de regels, evenals de niet-EU-landen Noorwegen en Zwitserland. Onder meer België en Hongarije steunen het voorstel niet. De huidige EU-regels dateren uit 2008.

'Andere wind'

De terugkeer van afgewezen asielzoekers moet makkelijker en sneller, zo staat in het voorstel. "Je kunt wel een asielsysteem hebben, maar als het aan het eind van de keten stokt, als je geen goed terugkeerbeleid hebt, dan gaat het allemaal niet werken", zei Faber.

Onderdeel van de nieuwe terugkeerregels zou wat Faber betreft de vestiging van 'terugkeerhubs' zijn, waar afgewezen asielzoekers buiten de grenzen van Europa wachten op terugkeer naar het land van herkomst. Plannen daarvoor leven al langer, maar stuitten op politieke weerstand. Faber is ervan overtuigd dat het nu wel gaat lukken. "Er is een andere politieke wind gaan waaien. In veel landen hebben burgers bij de verkiezingen laten merken dat ze het anders willen. De politieke wil is er."

De ministers willen dat de Europese Commissie met een voorstel voor nieuwe terugkeerregels komt.

Meer uit Politiek

Een derde van de kandidaten gemeenteraadsverkiezingen is vrouw

DEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.

7 minuten geleden
Minister Van den Brink vergroot kans op asiel voor Soedanezen

DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.

17 uur geleden
Steun in Tweede Kamer voor extra traumahelikopter vliegveld Teuge

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.

21 uur geleden
DENK dient wetsvoorstel in tegen discriminatie bij sollicitaties

DEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.

21 uur geleden
Lokale lijsttrekkers zien achteruitgang kwaliteit gemeenteraad

DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.

1 dag geleden
Kabinet werkt voorlopig geen wetgeving over pensioenleeftijd uit

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.

1 dag geleden
Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden