Faber: meer landen overwegen verplichte terugkeer Syriërs
BRUSSEL (ANP) - Behalve Oostenrijk overwegen meer EU-landen om Syrische asielzoekers terug te sturen, zei minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) na afloop van een vergadering met EU-collega's in Brussel. Ze wilde niet zeggen welke landen dat zijn. Voor Nederland is verplichte terugkeer nu niet aan de orde, zei Faber. Daarvoor zijn de ontwikkelingen in het land te onzeker. Daarnaast kan gedwongen terugkeer volgens de minister op dit moment niet omdat Nederland er geen diplomatieke post heeft.
"Op het moment dat we daar een diplomatiek punt hebben, zou dat natuurlijk kunnen. Maar daar is op dit moment nog geen zicht op", zei Faber. Vrijwillige terugkeer kan natuurlijk altijd, voegde zij daaraan toe. "Dat geldt ook voor Nederland." Dat kan ook worden gefaciliteerd.
"We bekijken de situatie continu", zei Faber. "Stel dat er ineens een stroomversnelling komt, dan kun je natuurlijk altijd sneller gaan beslissen en besluiten."
Focus
Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de komende tijd de focus moet liggen op vrijwillige terugkeer. Gedwongen terugkeer is volgens hem voorlopig niet mogelijk. "Het is belangrijk dat we het advies opvolgen en op dit punt nauw blijven samenwerken met de UNHCR", zei Brunner tijdens een persconferentie.
Het advies van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR is om gefocust te blijven op terugkeer, zonder die te overhaasten. Vluchtelingen moeten volgens de UNHCR een weloverwogen beslissing kunnen nemen. De politieke situatie in Syrië is nog erg onzeker.
Met gedwongen terugkeer "moeten we voorzichtig zijn", zei Eurocommissaris Brunner. "We weten niet hoe de nieuwe regering of de nieuwe leiders zich gaan gedragen en wat ze de komende weken, dagen en maanden gaan doen. Het is te vroeg en we moeten afwachten." De Eurocommissaris is voorstander van financiële ondersteuning van Syriërs die vrijwillig willen terugkeren.
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
21 uur geleden