Faber: meer landen overwegen verplichte terugkeer Syriërs
BRUSSEL (ANP) - Behalve Oostenrijk overwegen meer EU-landen om Syrische asielzoekers terug te sturen, zei minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) na afloop van een vergadering met EU-collega's in Brussel. Ze wilde niet zeggen welke landen dat zijn. Voor Nederland is verplichte terugkeer nu niet aan de orde, zei Faber. Daarvoor zijn de ontwikkelingen in het land te onzeker. Daarnaast kan gedwongen terugkeer volgens de minister op dit moment niet omdat Nederland er geen diplomatieke post heeft.
"Op het moment dat we daar een diplomatiek punt hebben, zou dat natuurlijk kunnen. Maar daar is op dit moment nog geen zicht op", zei Faber. Vrijwillige terugkeer kan natuurlijk altijd, voegde zij daaraan toe. "Dat geldt ook voor Nederland." Dat kan ook worden gefaciliteerd.
"We bekijken de situatie continu", zei Faber. "Stel dat er ineens een stroomversnelling komt, dan kun je natuurlijk altijd sneller gaan beslissen en besluiten."
Focus
Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de komende tijd de focus moet liggen op vrijwillige terugkeer. Gedwongen terugkeer is volgens hem voorlopig niet mogelijk. "Het is belangrijk dat we het advies opvolgen en op dit punt nauw blijven samenwerken met de UNHCR", zei Brunner tijdens een persconferentie.
Het advies van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR is om gefocust te blijven op terugkeer, zonder die te overhaasten. Vluchtelingen moeten volgens de UNHCR een weloverwogen beslissing kunnen nemen. De politieke situatie in Syrië is nog erg onzeker.
Met gedwongen terugkeer "moeten we voorzichtig zijn", zei Eurocommissaris Brunner. "We weten niet hoe de nieuwe regering of de nieuwe leiders zich gaan gedragen en wat ze de komende weken, dagen en maanden gaan doen. Het is te vroeg en we moeten afwachten." De Eurocommissaris is voorstander van financiële ondersteuning van Syriërs die vrijwillig willen terugkeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden