Faber: meer landen overwegen verplichte terugkeer Syriërs
BRUSSEL (ANP) - Behalve Oostenrijk overwegen meer EU-landen om Syrische asielzoekers terug te sturen, zei minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) na afloop van een vergadering met EU-collega's in Brussel. Ze wilde niet zeggen welke landen dat zijn. Voor Nederland is verplichte terugkeer nu niet aan de orde, zei Faber. Daarvoor zijn de ontwikkelingen in het land te onzeker. Daarnaast kan gedwongen terugkeer volgens de minister op dit moment niet omdat Nederland er geen diplomatieke post heeft.
"Op het moment dat we daar een diplomatiek punt hebben, zou dat natuurlijk kunnen. Maar daar is op dit moment nog geen zicht op", zei Faber. Vrijwillige terugkeer kan natuurlijk altijd, voegde zij daaraan toe. "Dat geldt ook voor Nederland." Dat kan ook worden gefaciliteerd.
"We bekijken de situatie continu", zei Faber. "Stel dat er ineens een stroomversnelling komt, dan kun je natuurlijk altijd sneller gaan beslissen en besluiten."
Focus
Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) vindt dat de komende tijd de focus moet liggen op vrijwillige terugkeer. Gedwongen terugkeer is volgens hem voorlopig niet mogelijk. "Het is belangrijk dat we het advies opvolgen en op dit punt nauw blijven samenwerken met de UNHCR", zei Brunner tijdens een persconferentie.
Het advies van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR is om gefocust te blijven op terugkeer, zonder die te overhaasten. Vluchtelingen moeten volgens de UNHCR een weloverwogen beslissing kunnen nemen. De politieke situatie in Syrië is nog erg onzeker.
Met gedwongen terugkeer "moeten we voorzichtig zijn", zei Eurocommissaris Brunner. "We weten niet hoe de nieuwe regering of de nieuwe leiders zich gaan gedragen en wat ze de komende weken, dagen en maanden gaan doen. Het is te vroeg en we moeten afwachten." De Eurocommissaris is voorstander van financiële ondersteuning van Syriërs die vrijwillig willen terugkeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
17 uur geleden