Faber gaat proberen effect strenger asielbeleid uit te rekenen
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat op aandringen van de Tweede Kamer proberen te ramen hoeveel asielzoekers er minder naar Nederland komen door haar asielbeleid. Veel Kamerleden vinden Fabers veronderstelling dat asielzoekers worden afgeschrikt en opvangplaatsen dus kunnen worden wegbezuinigd op zijn minst "spannend". Ze willen een onderbouwing voordat ze volgende maand over Fabers begroting stemmen.
Faber stuurde voor ze haar begroting donderdag in de Kamer verdedigde al de nieuwste prognoses van haar ministerie. Ambtenaren voorzien in 2027, als Faber fors wil gaan bezuinigen op de behandeling van asielaanvragen en de opvang van asielzoekers, eerder een lichte groei. De forse daling waarop de minister rekent, lijkt volgens haar medewerkers dus vooralsnog onwaarschijnlijk. Ook Queeny Rajkowski van regeringspartij VVD noemt de ingeboekte bezuiniging daarom "spannend en ambitieus".
Maar die "kale cijfers" hebben uitleg nodig om ze goed te kunnen begrijpen, waarschuwde de PVV-minister. Ze belooft de Kamer nog deze maand een toelichting. Bijvoorbeeld over hoeveel nareizigers er worden verwacht en wat de prognoses zeggen over de achterstanden bij vreemdelingendienst IND. Faber probeert dan meteen ook in cijfers uit te drukken wat de strengere asielmaatregelen kunnen schelen waaraan ze werkt, beloofde ze CDA-leider Henri Bontenbal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden