Faber gaat proberen effect strenger asielbeleid uit te rekenen
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat op aandringen van de Tweede Kamer proberen te ramen hoeveel asielzoekers er minder naar Nederland komen door haar asielbeleid. Veel Kamerleden vinden Fabers veronderstelling dat asielzoekers worden afgeschrikt en opvangplaatsen dus kunnen worden wegbezuinigd op zijn minst "spannend". Ze willen een onderbouwing voordat ze volgende maand over Fabers begroting stemmen.
Faber stuurde voor ze haar begroting donderdag in de Kamer verdedigde al de nieuwste prognoses van haar ministerie. Ambtenaren voorzien in 2027, als Faber fors wil gaan bezuinigen op de behandeling van asielaanvragen en de opvang van asielzoekers, eerder een lichte groei. De forse daling waarop de minister rekent, lijkt volgens haar medewerkers dus vooralsnog onwaarschijnlijk. Ook Queeny Rajkowski van regeringspartij VVD noemt de ingeboekte bezuiniging daarom "spannend en ambitieus".
Maar die "kale cijfers" hebben uitleg nodig om ze goed te kunnen begrijpen, waarschuwde de PVV-minister. Ze belooft de Kamer nog deze maand een toelichting. Bijvoorbeeld over hoeveel nareizigers er worden verwacht en wat de prognoses zeggen over de achterstanden bij vreemdelingendienst IND. Faber probeert dan meteen ook in cijfers uit te drukken wat de strengere asielmaatregelen kunnen schelen waaraan ze werkt, beloofde ze CDA-leider Henri Bontenbal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - De samenstelling van de coalitie is de "hoofdmoot" van de gesprekken tussen D66, CDA, VVD en informateur Rianne Letschert op landgoed De Zwaluwenberg in Hilversum, zei D66-leider Rob Jetten bij binnenkomst. Daar spreken de partijleiders en de informateur donderdag en vrijdag met elkaar. Jetten toont nog steeds weinig enthousiasme over het idee om JA21 daarbij te betrekken.
1 dag geleden