Faber gaat proberen effect strenger asielbeleid uit te rekenen
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat op aandringen van de Tweede Kamer proberen te ramen hoeveel asielzoekers er minder naar Nederland komen door haar asielbeleid. Veel Kamerleden vinden Fabers veronderstelling dat asielzoekers worden afgeschrikt en opvangplaatsen dus kunnen worden wegbezuinigd op zijn minst "spannend". Ze willen een onderbouwing voordat ze volgende maand over Fabers begroting stemmen.
Faber stuurde voor ze haar begroting donderdag in de Kamer verdedigde al de nieuwste prognoses van haar ministerie. Ambtenaren voorzien in 2027, als Faber fors wil gaan bezuinigen op de behandeling van asielaanvragen en de opvang van asielzoekers, eerder een lichte groei. De forse daling waarop de minister rekent, lijkt volgens haar medewerkers dus vooralsnog onwaarschijnlijk. Ook Queeny Rajkowski van regeringspartij VVD noemt de ingeboekte bezuiniging daarom "spannend en ambitieus".
Maar die "kale cijfers" hebben uitleg nodig om ze goed te kunnen begrijpen, waarschuwde de PVV-minister. Ze belooft de Kamer nog deze maand een toelichting. Bijvoorbeeld over hoeveel nareizigers er worden verwacht en wat de prognoses zeggen over de achterstanden bij vreemdelingendienst IND. Faber probeert dan meteen ook in cijfers uit te drukken wat de strengere asielmaatregelen kunnen schelen waaraan ze werkt, beloofde ze CDA-leider Henri Bontenbal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden