Faber gaat 'heel snel' crisismaatregelen in gang zetten
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat "heel snel" de vreemdelingenwet deels buiten werking stellen en crisismaatregelen nemen. Die voorstellen worden "voorgelegd aan de ministerraad" en kunnen dan vrijwel meteen van kracht worden.
Faber werkt nog wel aan de vereiste onderbouwing voor de noodgreep, zegt ze na afloop van haar eerste Kamerdebat. Maar meerdere media melden al dat de stappen vrijdag worden aangekondigd. Ze zouden deel uitmaken van het regeringsprogramma dat het kabinet dan presenteert. Faber bevestigt dat het programma deze maatregelen zal noemen, maar wil niet met zoveel woorden zeggen dat ze dan ook meteen ingaan. Fabers ministerie, de Immigratie- en Naturalisatiedienst en de andere betrokken instanties zijn al op de stappen voorbereid, stelt de PVV-minister.
Het noodbesluit, bedoeld voor crisissituaties, was al aangekondigd in het coalitieakkoord voor het aantreden van het nieuwe kabinet. Dat besluit maakt het mogelijk om tijdelijk crisismaatregelen te nemen zoals de inperking van gezinshereniging, bezwaar en beroep en hernieuwde asielaanvragen. Net als tijdens de coronacrisis hoeft het kabinet instemming van de Tweede Kamer niet af te wachten, maar kan het meteen handelen. Vervolgens moet Faber wel een voorstel naar de Kamer sturen om de maatregelen in de wet op te nemen.
Critici
Oppositiepartijen protesteerden donderdag fel tegen het middel dat Faber kiest, ook een migratiekritische partij als de SGP. Kamerlid Diederik van Dijk vraagt zich af of het passeren van het parlement wel wijs is.
Faber houdt vol dat "het allemaal klopt, het is allemaal volgens de wet". Ze wijst erop dat de Kamer zich later kan uitspreken over het wetsvoorstel dat de crisismaatregelen uiteindelijk moet wettigen, maar dat sust de critici niet. CDA-leider Henri Bontebal stelt dat ook iets wat juridisch is toegestaan, toch de democratie en de rechtsstaat kan schaden.
Zorgvuldig onderbouwd
Regeringspartij NSC, zelfverklaard hoeder van de rechtsstaat binnen de regeringscoalitie, steunt de minister. Nederland maakt een asielcrisis door en deze noodgreep is dus nodig, vindt Diederik Boomsma. Wel moet die zo zorgvuldig worden onderbouwd dat die ook voor de rechter standhoudt, en die motivering moet de ministerraad nog goedkeuren.
De ministerraad komt vrijdag bijeen. Als die akkoord gaat, kan premier Dick Schoof vervolgens het noodbesluit uitvaardigen. Schoof zei eerder dat dat zeker niet vóór Prinsjesdag, komende dinsdag, zou gebeuren. Faber stelde dat het wél rond de derde dinsdag van september zou kunnen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
39 minuten geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
18 uur geleden