
Faber gaat 'heel snel' crisismaatregelen in gang zetten
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber gaat "heel snel" de vreemdelingenwet deels buiten werking stellen en crisismaatregelen nemen. Die voorstellen worden "voorgelegd aan de ministerraad" en kunnen dan vrijwel meteen van kracht worden.
Faber werkt nog wel aan de vereiste onderbouwing voor de noodgreep, zegt ze na afloop van haar eerste Kamerdebat. Maar meerdere media melden al dat de stappen vrijdag worden aangekondigd. Ze zouden deel uitmaken van het regeringsprogramma dat het kabinet dan presenteert. Faber bevestigt dat het programma deze maatregelen zal noemen, maar wil niet met zoveel woorden zeggen dat ze dan ook meteen ingaan. Fabers ministerie, de Immigratie- en Naturalisatiedienst en de andere betrokken instanties zijn al op de stappen voorbereid, stelt de PVV-minister.
Het noodbesluit, bedoeld voor crisissituaties, was al aangekondigd in het coalitieakkoord voor het aantreden van het nieuwe kabinet. Dat besluit maakt het mogelijk om tijdelijk crisismaatregelen te nemen zoals de inperking van gezinshereniging, bezwaar en beroep en hernieuwde asielaanvragen. Net als tijdens de coronacrisis hoeft het kabinet instemming van de Tweede Kamer niet af te wachten, maar kan het meteen handelen. Vervolgens moet Faber wel een voorstel naar de Kamer sturen om de maatregelen in de wet op te nemen.
Critici
Oppositiepartijen protesteerden donderdag fel tegen het middel dat Faber kiest, ook een migratiekritische partij als de SGP. Kamerlid Diederik van Dijk vraagt zich af of het passeren van het parlement wel wijs is.
Faber houdt vol dat "het allemaal klopt, het is allemaal volgens de wet". Ze wijst erop dat de Kamer zich later kan uitspreken over het wetsvoorstel dat de crisismaatregelen uiteindelijk moet wettigen, maar dat sust de critici niet. CDA-leider Henri Bontebal stelt dat ook iets wat juridisch is toegestaan, toch de democratie en de rechtsstaat kan schaden.
Zorgvuldig onderbouwd
Regeringspartij NSC, zelfverklaard hoeder van de rechtsstaat binnen de regeringscoalitie, steunt de minister. Nederland maakt een asielcrisis door en deze noodgreep is dus nodig, vindt Diederik Boomsma. Wel moet die zo zorgvuldig worden onderbouwd dat die ook voor de rechter standhoudt, en die motivering moet de ministerraad nog goedkeuren.
De ministerraad komt vrijdag bijeen. Als die akkoord gaat, kan premier Dick Schoof vervolgens het noodbesluit uitvaardigen. Schoof zei eerder dat dat zeker niet vóór Prinsjesdag, komende dinsdag, zou gebeuren. Faber stelde dat het wél rond de derde dinsdag van september zou kunnen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Met extra belastingvrijstellingen wil de VVD een koopwoning voor meer mensen bereikbaar maken. Starters moeten wat de liberalen betreft tot 75.000 euro belastingvrij kunnen sparen voor de koop van een eigen woning. Ook wil de partij de mogelijkheden verruimen voor ouders om voor dit doel belastingvrij te schenken aan hun kinderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.
2 dagen geledenPARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
5 dagen geleden