Faber botst met Kamer om informatie over naderende grenscontroles
DEN HAAG (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) is hard in aanvaring gekomen met een deel van de Tweede Kamer over de aanstaande grenscontroles. De Koninklijke Marechaussee begint maandag al met deze controles, maar vragen hierover liggen al maandenlang onbeantwoord op het ministerie. De opstelling van Faber in het debat leidde tot frustratie bij de Tweede Kamer.
De eerste vragen over het kabinetsvoornemen om aan de grens met bijvoorbeeld Duitsland te controleren zijn al in juli gesteld, benadrukte D66-Kamerlid Anne-Marijke Podt. Het kabinet was toen nog maar net aangetreden. Ook Marieke Koekkoek (Volt) heeft nog veel vragen en zorgen over de controles. "Maandag gaan die grenscontroles in en de Kamer heeft nul informatie over hoe de minister dit in goede banen wil gaan leiden", aldus het Kamerlid. Zij wil onder meer weten wat de impact zal zijn op de grensregio's en het woon-werkverkeer.
"Het is niet alleen het plan dat aanstaande maandag ingaat, het gáát ook gebeuren", reageerde Faber daarop. Ze ergerde zich duidelijk aan de vragen van de Kamer. Er is "niks geheimzinnigs" aan de controles. De PVV-bewindsvrouw zei geen weet te hebben van de vragen die er al maanden liggen. Tot grote ergernis van D66'er Podt. "Ik vind het onbestaanbaar dat u zo weinig motivatie toont om ons als Kamer fatsoenlijk te informeren", hield zij de minister voor. De partijen vroegen Faber uiterlijk donderdag antwoorden te geven op de vragen, omdat de Kamer anders pas na de ingang van de controles bijeenkomt. Die belofte deed Faber niet.
Botsing Dijk en Faber
De Kamerleden van D66 en Volt kregen bijval van NSC-leider Pieter Omtzigt en Jimmy Dijk (SP). De socialistische voorman was niet te spreken over "zes vragen waarvan het vijf maanden duurt voor ze beantwoord zijn".
Later in het debat ontstond ook een felle discussie tussen Dijk en de minister. De SP'er is kritisch op het asielbeleid van het kabinet, dat hij kortzichtig vindt. Die kritiek kwam hem op een harde uithaal van Faber te staan, die begon over SP-standpunten uit de jaren tachtig.
Timmermans valt over 'gedrag' Faber
GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans was niet te spreken over de houding van Faber. Het gebeurt niet vaak dat een bewindspersoon in een debat zo fel uithaalt naar een Kamerlid, zei hij. "Ik vind het gedrag van de minister een dienaar van de kroon onwaardig", meldde Timmermans.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
10 uur geleden