Faber botst met Kamer om informatie over naderende grenscontroles
DEN HAAG (ANP) - Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) is hard in aanvaring gekomen met een deel van de Tweede Kamer over de aanstaande grenscontroles. De Koninklijke Marechaussee begint maandag al met deze controles, maar vragen hierover liggen al maandenlang onbeantwoord op het ministerie. De opstelling van Faber in het debat leidde tot frustratie bij de Tweede Kamer.
De eerste vragen over het kabinetsvoornemen om aan de grens met bijvoorbeeld Duitsland te controleren zijn al in juli gesteld, benadrukte D66-Kamerlid Anne-Marijke Podt. Het kabinet was toen nog maar net aangetreden. Ook Marieke Koekkoek (Volt) heeft nog veel vragen en zorgen over de controles. "Maandag gaan die grenscontroles in en de Kamer heeft nul informatie over hoe de minister dit in goede banen wil gaan leiden", aldus het Kamerlid. Zij wil onder meer weten wat de impact zal zijn op de grensregio's en het woon-werkverkeer.
"Het is niet alleen het plan dat aanstaande maandag ingaat, het gáát ook gebeuren", reageerde Faber daarop. Ze ergerde zich duidelijk aan de vragen van de Kamer. Er is "niks geheimzinnigs" aan de controles. De PVV-bewindsvrouw zei geen weet te hebben van de vragen die er al maanden liggen. Tot grote ergernis van D66'er Podt. "Ik vind het onbestaanbaar dat u zo weinig motivatie toont om ons als Kamer fatsoenlijk te informeren", hield zij de minister voor. De partijen vroegen Faber uiterlijk donderdag antwoorden te geven op de vragen, omdat de Kamer anders pas na de ingang van de controles bijeenkomt. Die belofte deed Faber niet.
Botsing Dijk en Faber
De Kamerleden van D66 en Volt kregen bijval van NSC-leider Pieter Omtzigt en Jimmy Dijk (SP). De socialistische voorman was niet te spreken over "zes vragen waarvan het vijf maanden duurt voor ze beantwoord zijn".
Later in het debat ontstond ook een felle discussie tussen Dijk en de minister. De SP'er is kritisch op het asielbeleid van het kabinet, dat hij kortzichtig vindt. Die kritiek kwam hem op een harde uithaal van Faber te staan, die begon over SP-standpunten uit de jaren tachtig.
Timmermans valt over 'gedrag' Faber
GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans was niet te spreken over de houding van Faber. Het gebeurt niet vaak dat een bewindspersoon in een debat zo fel uithaalt naar een Kamerlid, zei hij. "Ik vind het gedrag van de minister een dienaar van de kroon onwaardig", meldde Timmermans.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
3 dagen geleden