Faber bereidt vertrek derdelanders voor, mogen voorlopig blijven
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorbereidingen treffen om niet-Oekraïners die uit dat land naar Nederland zijn uitgeweken, weg te sturen. De zogeheten derdelanders mogen wel afwachten of en hoe de Nederlandse rechter de toestemming volgt die de Europese rechter daarvoor gaf.
Het kabinet vindt al langer dat internationale studenten en andere niet-Oekraïense vluchtelingen uit Oekraïne terug naar huis moeten. Het wil een eind maken aan de opvang die Nederland hun, net als gevluchte Oekraïners, biedt. Het kabinet kreeg donderdag gelijk van het Europees Hof van Justitie.
Nu "zullen de inspanningen gericht zijn op de vormgeving van het proces om te komen tot beëindiging van de opvang en verblijf in Nederland op basis van de einduitspraken van de nationale rechter", laat asielminister Marjolein Faber weten. De rechter moet zich, met het oordeel van het Europees Hof in de hand, nog uitspreken over zaken die derdelanders hebben aangespannen. Zo lang mogen derdelanders sowieso blijven, en er is ook nog "voorbereidingstijd" nodig.
Oekraïners en dus ook derdelanders hoeven geen asiel aan te vragen, maar krijgen onderdak in Nederland en mogen bijvoorbeeld ook werken.
Meer uit Politiek
ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
12 uur geleden