F-35's Nederland onderscheppen Russische toestellen boven Oostzee
DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse F-35-gevechtsvliegtuigen die in Estland zijn gestationeerd, hebben vrijdag voor het eerst Russische vliegtuigen onderschept boven de Oostzee. Het ging om drie Russische verkennings- en spionagevliegtuigen. De Nederlandse piloten hebben de toestellen boven internationale wateren op afstand geëscorteerd tot aan de grens van het NAVO-gebied, meldt Defensie maandag.
Sinds begin december zijn vier Nederlandse F-35's actief in de Baltische staat voor de NAVO-missie Air Policing, die is ingesteld om het luchtruim boven Oost-Europa te bewaken. Voor deze opdracht moeten twee F-35-piloten na een melding binnen enkele minuten opstijgen vanaf vliegbasis Ämari, om een toestel te onderscheppen dat het NAVO-luchtruim nadert zonder zich te identificeren. Vrijdag werd er twee keer een melding gedaan voor deze zogeheten quick reaction alert (QRA).
Defensieminister Ruben Brekelmans meldt op X dat hij "trots is dat onze luchtmacht paraat staat om ons gezamenlijk NAVO-luchtruim te bewaken!" Volgens hem toont de actie van vrijdag aan dat de Russische strijdkrachten op allerlei manieren actief zijn in de buurt van het NAVO-luchtruim. "Onze bondgenoten in de Baltische staten zijn blij met onze inzet", laat hij weten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
5 uur geleden