F-35's Nederland onderscheppen Russische toestellen boven Oostzee
DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse F-35-gevechtsvliegtuigen die in Estland zijn gestationeerd, hebben vrijdag voor het eerst Russische vliegtuigen onderschept boven de Oostzee. Het ging om drie Russische verkennings- en spionagevliegtuigen. De Nederlandse piloten hebben de toestellen boven internationale wateren op afstand geëscorteerd tot aan de grens van het NAVO-gebied, meldt Defensie maandag.
Sinds begin december zijn vier Nederlandse F-35's actief in de Baltische staat voor de NAVO-missie Air Policing, die is ingesteld om het luchtruim boven Oost-Europa te bewaken. Voor deze opdracht moeten twee F-35-piloten na een melding binnen enkele minuten opstijgen vanaf vliegbasis Ämari, om een toestel te onderscheppen dat het NAVO-luchtruim nadert zonder zich te identificeren. Vrijdag werd er twee keer een melding gedaan voor deze zogeheten quick reaction alert (QRA).
Defensieminister Ruben Brekelmans meldt op X dat hij "trots is dat onze luchtmacht paraat staat om ons gezamenlijk NAVO-luchtruim te bewaken!" Volgens hem toont de actie van vrijdag aan dat de Russische strijdkrachten op allerlei manieren actief zijn in de buurt van het NAVO-luchtruim. "Onze bondgenoten in de Baltische staten zijn blij met onze inzet", laat hij weten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
16 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
18 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
22 uur geleden