F-35's Nederland onderscheppen Russische toestellen boven Oostzee
DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse F-35-gevechtsvliegtuigen die in Estland zijn gestationeerd, hebben vrijdag voor het eerst Russische vliegtuigen onderschept boven de Oostzee. Het ging om drie Russische verkennings- en spionagevliegtuigen. De Nederlandse piloten hebben de toestellen boven internationale wateren op afstand geëscorteerd tot aan de grens van het NAVO-gebied, meldt Defensie maandag.
Sinds begin december zijn vier Nederlandse F-35's actief in de Baltische staat voor de NAVO-missie Air Policing, die is ingesteld om het luchtruim boven Oost-Europa te bewaken. Voor deze opdracht moeten twee F-35-piloten na een melding binnen enkele minuten opstijgen vanaf vliegbasis Ämari, om een toestel te onderscheppen dat het NAVO-luchtruim nadert zonder zich te identificeren. Vrijdag werd er twee keer een melding gedaan voor deze zogeheten quick reaction alert (QRA).
Defensieminister Ruben Brekelmans meldt op X dat hij "trots is dat onze luchtmacht paraat staat om ons gezamenlijk NAVO-luchtruim te bewaken!" Volgens hem toont de actie van vrijdag aan dat de Russische strijdkrachten op allerlei manieren actief zijn in de buurt van het NAVO-luchtruim. "Onze bondgenoten in de Baltische staten zijn blij met onze inzet", laat hij weten.
Meer uit Binnenland
KAAPSTAD (ANP/RTR) - Twee opvarenden van het cruiseschip Hondius bij wie het hantavirus is vastgesteld, zijn besmet met de zogenoemde Andesvariant. Dat meldt het Zuid-Afrikaanse ministerie van Volksgezondheid. Die specifieke variant kan bij nauw contact worden overgebracht van mens op mens, voegt het ministerie eraan toe.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
10 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
15 uur geleden