EZK: zonder groene steun overheid is Tata niet meer levensvatbaar
DEN HAAG (ANP) - Als de overheid Tata Steel niet helpt met verduurzamen, dan is het bedrijf "op termijn niet meer levensvatbaar" door de bedragen die het bedrijf aan Europese CO2-heffing zou moeten betalen. Dit staat in een rapport van de externe adviseurs aan het kabinet dat ergens in de komende weken naar buiten komt. Hierover staat nu al een passage in de lijst van mogelijke financiële tegenvallers die het ministerie van Economische Zaken heeft opgetekend voor de formatietafel. Die zijn maandag openbaar gemaakt, als bijlage van het eindverslag van informateur Ronald Plasterk.
Met Tata Steel in IJmuiden wil het kabinet, net als met andere grote spelers in de industrie, afspraken maken over vergroening. Tegenover concrete plannen en tijdpaden kan gerichte financiële overheidssteun staan als de partijen hierover overeenstemming bereiken. Vorig najaar wees demissionair minister Micky Adriaansens (Economische Zaken en Klimaat) Hans Wijers en Frans Blom aan om naar de verduurzamingsplannen van Tata Steel te kijken en met alternatieven te komen. Hun rapport komt nog dit kwartaal (tot en met eind maart) uit, staat in de stukken van EZK. Uit dat rapport zal blijken dat de overheidssteun in de zogenoemde 'maatwerkafspraken' van levensbelang is voor Tata Steel.
In de komende kabinetsperiode (2024-2028) en in de kabinetsperiode die daarop volgt, zal het kabinet vele miljoenen moeten uittrekken om onder meer te voorkomen dat "duizenden banen verloren gaan". De precieze bedragen zijn overigens weggelakt. Een deel van de kosten gaat op aan gezondheidsmaatregelen. In september vorig jaar kwam het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) met een rapport waarin stond dat door de uitstoot van Tata Steel de verwachte levensduur van omwonenden gemiddeld 2,5 maand korter is.
Extra krediet
EZK sluit niet uit dat het nodig is om extra leningen te verstrekken aan Tata Steel of garant te staan voor leningen door andere financiers. "De omvang daarvan is nu nog niet in te schatten." Een mogelijke kostenpost is ook de eventuele nadeelcompensatie die aan Tata moet worden betaald als de fabriek zich op last van de Tweede Kamer aan strengere normen moet houden.
Tata Steel heeft eerder aangegeven dat de transitie naar schone staalproductie zonder financiële steun van de overheid lastig wordt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag nog geen uitspraak gedaan in een zaak over de wettigheid van de wereldwijde importheffingen van president Donald Trump. Het hof maakte ook niet bekend wanneer er wel een uitspraak in de zaak komt.
5 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - Een olietanker met Venezolaanse olie is woensdagochtend (lokale tijd) aangemeerd op Curaçao. Dit maakt onderdeel uit van een plan van twee van 's werelds grootste grondstoffenhandelaren om Venezolaanse olie te verplaatsen naar opslagfaciliteiten in het Caribisch gebied.
28 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geopend, na de minnen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hadden onder meer aandacht voor de grote Amerikaanse banken Bank of America, Citigroup en Wells Fargo die met kwartaalresultaten kwamen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn nieuwe uitspraken over Groenland de druk nog eens opgevoerd, zeggen Deense media. Trump zei vlak voor een overleg tussen de Amerikanen en de Denen en de Groenlanders dat de NAVO zou moeten helpen om het eiland in Amerikaanse handen te krijgen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) krijgt gelijk in het beboeten van gameontwikkelaar Epic Games International. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam bepaald nadat het bedrijf achter de populaire game Fortnite bezwaar had aangetekend. In 2024 legde ACM het bedrijf een boete van 1,1 miljoen euro op omdat het zich schuldig zou hebben gemaakt aan oneerlijke handel, vooral gericht op kinderen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er hebben zich partijen gemeld met interesse in de overname van Nexperia, de Nijmeegse chipmaker waarover een conflict tussen China en Nederland is ontstaan. Dat zei de door rechters aangewezen beheerder van bijna alle aandelen van Nexperia, Arnold Croiset van Uchelen, in de ondernemingskamer. Hij zei niet wie die partijen zijn.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vorig jaar vlogen meer passagiers van en naar Rotterdam The Hague Airport. De luchthaven meldt dat 2,4 miljoen passagiers in 2025 gebruikmaakten van de luchthaven. Dat is een stijging van 5,2 procent vergeleken met 2024.
2 uur geleden