EZK: zonder groene steun overheid is Tata niet meer levensvatbaar
DEN HAAG (ANP) - Als de overheid Tata Steel niet helpt met verduurzamen, dan is het bedrijf "op termijn niet meer levensvatbaar" door de bedragen die het bedrijf aan Europese CO2-heffing zou moeten betalen. Dit staat in een rapport van de externe adviseurs aan het kabinet dat ergens in de komende weken naar buiten komt. Hierover staat nu al een passage in de lijst van mogelijke financiële tegenvallers die het ministerie van Economische Zaken heeft opgetekend voor de formatietafel. Die zijn maandag openbaar gemaakt, als bijlage van het eindverslag van informateur Ronald Plasterk.
Met Tata Steel in IJmuiden wil het kabinet, net als met andere grote spelers in de industrie, afspraken maken over vergroening. Tegenover concrete plannen en tijdpaden kan gerichte financiële overheidssteun staan als de partijen hierover overeenstemming bereiken. Vorig najaar wees demissionair minister Micky Adriaansens (Economische Zaken en Klimaat) Hans Wijers en Frans Blom aan om naar de verduurzamingsplannen van Tata Steel te kijken en met alternatieven te komen. Hun rapport komt nog dit kwartaal (tot en met eind maart) uit, staat in de stukken van EZK. Uit dat rapport zal blijken dat de overheidssteun in de zogenoemde 'maatwerkafspraken' van levensbelang is voor Tata Steel.
In de komende kabinetsperiode (2024-2028) en in de kabinetsperiode die daarop volgt, zal het kabinet vele miljoenen moeten uittrekken om onder meer te voorkomen dat "duizenden banen verloren gaan". De precieze bedragen zijn overigens weggelakt. Een deel van de kosten gaat op aan gezondheidsmaatregelen. In september vorig jaar kwam het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) met een rapport waarin stond dat door de uitstoot van Tata Steel de verwachte levensduur van omwonenden gemiddeld 2,5 maand korter is.
Extra krediet
EZK sluit niet uit dat het nodig is om extra leningen te verstrekken aan Tata Steel of garant te staan voor leningen door andere financiers. "De omvang daarvan is nu nog niet in te schatten." Een mogelijke kostenpost is ook de eventuele nadeelcompensatie die aan Tata moet worden betaald als de fabriek zich op last van de Tweede Kamer aan strengere normen moet houden.
Tata Steel heeft eerder aangegeven dat de transitie naar schone staalproductie zonder financiële steun van de overheid lastig wordt.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
8 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
18 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
19 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.
30 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.
1 uur geleden