Eye Filmmuseum in Amsterdam toont films van Oekraïense makers
AMSTERDAM (ANP) - Het Eye Filmmuseum aan het IJ in Amsterdam toont in mei een aantal films van makers die geboren of werkzaam zijn of waren in Oekraïne. De opbrengst van de kaartverkoop gaat naar het grootste filmarchief van Oekraïne, het Oleksandr Dovzhenko National Centre.
Op het programma van 'Kino Ukraïna' staan zowel klassiekers van de Oekraïense cinema als recente producties, gemaakt door regisseurs met verschillende leeftijden en achtergronden. "Hun namen reiken van de jaren dertig en zestig van de vorige eeuw tot nu, van de Sovjettijd tot aan de invasie van Oekraïne door de Russische troepen", aldus Eye. "Samen geven ze een beeld van Oekraïne, zijn cultuur en zijn bewoners."
Volgens Eye worden de verschillende regisseurs verbonden door hun onafhankelijke geest. Zo keerden filmmakers als Kira Moeratova, Joeri Ilyenko, Oleksandr Dovzjenko zich niet zonder gevolgen "tegen de esthetiek van het socialistisch-realisme", en vertellen de makers van de nieuwste generatie, zoals Roman Bondarchuk en Maryna Er Gorbach, over de "realiteit van de Russische agressie".
Klondike is de nieuwste film op het programma en krijgt in Eye een speciale voorpremière. De film van Maryna Er Gorbach gaat over een stel in de Donetsk-regio in Oost-Oekraïne dat in 2014 een kindje verwacht terwijl de onheilspellende spanning in hun dorp alsmaar stijgt.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige Fouad B. uit Heemskerk vindt dat de rechtbank in Haarlem zijn cliënt vrij moet spreken van een poging tot doodslag tijdens het jongerengeweld op 6 september vorig jaar in Beverwijk.
3 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - Het afgelopen weekend en dinsdagavond vlogen er onbekende drones boven de Eemshaven in Groningen, bevestigt een woordvoerder van de havenbeheerder Groningen Seaports na berichtgeving van RTV Noord.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Haarlem celstraffen van achttien maanden tot twee jaar geëist tegen drie jongeren uit Heemskerk en Beverwijk voor een poging tot doodslag. Ze worden ervan verdacht op 6 september vorig jaar in Beverwijk een 17-jarige jongen uit Haarlem te hebben mishandeld.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van Mels van B. (47), verdachte in de Barendrechtse zedenzaak, richt zich alleen op de hoogte van de straf die aan hem is opgelegd. Dat bleek donderdag tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank veroordeelde Van B. in maart tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
6 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het westnijlvirus is bij nog vijf mensen in Nederland vastgesteld. Drie besmettingen vonden plaats in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. Het totale aantal bevestigde gevallen stijgt daardoor naar 64. Het aantal sterfgevallen blijft staan op tien, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) scherpt het eigen advies over seksueel grensoverschrijdend gedrag voor werkgevers in de gezondheidszorg aan. De inspectie vindt dat werkgevers nog meer moeten doen, omdat juist in de zorg mensen extra kwetsbaar en afhankelijk zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en Frankrijk hebben voor het eerst overlegd over samenwerking op het gebied van kernwapens. "Het gesprek met Frankrijk over nucleaire afschrikking is een belangrijke stap", aldus minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD).
7 uur geleden