Eye Filmmuseum in Amsterdam toont films van Oekraïense makers
AMSTERDAM (ANP) - Het Eye Filmmuseum aan het IJ in Amsterdam toont in mei een aantal films van makers die geboren of werkzaam zijn of waren in Oekraïne. De opbrengst van de kaartverkoop gaat naar het grootste filmarchief van Oekraïne, het Oleksandr Dovzhenko National Centre.
Op het programma van 'Kino Ukraïna' staan zowel klassiekers van de Oekraïense cinema als recente producties, gemaakt door regisseurs met verschillende leeftijden en achtergronden. "Hun namen reiken van de jaren dertig en zestig van de vorige eeuw tot nu, van de Sovjettijd tot aan de invasie van Oekraïne door de Russische troepen", aldus Eye. "Samen geven ze een beeld van Oekraïne, zijn cultuur en zijn bewoners."
Volgens Eye worden de verschillende regisseurs verbonden door hun onafhankelijke geest. Zo keerden filmmakers als Kira Moeratova, Joeri Ilyenko, Oleksandr Dovzjenko zich niet zonder gevolgen "tegen de esthetiek van het socialistisch-realisme", en vertellen de makers van de nieuwste generatie, zoals Roman Bondarchuk en Maryna Er Gorbach, over de "realiteit van de Russische agressie".
Klondike is de nieuwste film op het programma en krijgt in Eye een speciale voorpremière. De film van Maryna Er Gorbach gaat over een stel in de Donetsk-regio in Oost-Oekraïne dat in 2014 een kindje verwacht terwijl de onheilspellende spanning in hun dorp alsmaar stijgt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten zijn overwegend positief over het splitsen van woningen. Toch verlenen ze daar jaarlijks naar schatting hooguit enkele duizenden vergunningen voor. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van het ANP die bijna driehonderd gemeenten hebben gegeven.
15 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Tot zeker 11.00 uur rijden er geen treinen in Groningen, Friesland en Drenthe vanwege de gladheid, meldt ProRail. De spoorbeheerder zegt te hebben besloten het treinverkeer ten noorden van Zwolle voorlopig niet op te starten. In de drie genoemde provincies geldt code rood. Door ijzel kan daar sprake zijn van "verraderlijke gladheid", meldde het KNMI eerder.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft code rood afgegeven voor de provincies Groningen, Friesland en Drenthe vanwege ijzel die op grote schaal voor verraderlijke gladheid zorgt. De weerswaarschuwing geldt tot woensdagochtend 10.00 uur. Door gladde wegen, fietspaden, voetpaden en bruggen is er grote kans op ongelukken. Het KNMI adviseert niet de weg op te gaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het KNMI heeft de aangekondigde code oranje uitgebreid naar de provincies Flevoland, Overijssel en Noord-Holland. "Vannacht en woensdagochtend komt er in het noorden en noordoosten door ijzel op zeer uitgebreide schaal verraderlijke gladheid voor." Daardoor is er grote kans op ongelukken op gladde wegen, fietspaden, voetpaden en bruggen. Het KNMI adviseert alleen de weg op te gaan als dat echt nodig is.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vorig jaar kregen bijna 135.000 nieuwe patiënten de diagnose kanker. Dat is bijna evenveel als het jaar daarvoor. Volgens het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) werd de ziekte vastgesteld bij zo'n 72.100 mannen en 62.700 vrouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 130 Oekraïense militairen bevinden zich in Nederlandse medische centra voor behandeling of revalidatie. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in Nederland, Andriy Kostin, in een interview met het Oekraïense persbureau Ukrinform. Het gaat om "zeer ernstige gevallen" en de militairen worden behandeld voor zowel lichamelijk als psychologisch herstel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het KNMI heeft de aangekondigde code oranje uitgebreid naar de provincies Flevoland en Overijssel. "In de loop van de avond, vannacht en woensdagochtend is er in het noorden en noordoosten op veel plaatsen verraderlijke gladheid door ijzel." Daardoor is er grote kans op ongelukken op gladde wegen, fietspaden, voetpaden en bruggen.
8 uur geleden