Eye Filmmuseum in Amsterdam toont films van Oekraïense makers
AMSTERDAM (ANP) - Het Eye Filmmuseum aan het IJ in Amsterdam toont in mei een aantal films van makers die geboren of werkzaam zijn of waren in Oekraïne. De opbrengst van de kaartverkoop gaat naar het grootste filmarchief van Oekraïne, het Oleksandr Dovzhenko National Centre.
Op het programma van 'Kino Ukraïna' staan zowel klassiekers van de Oekraïense cinema als recente producties, gemaakt door regisseurs met verschillende leeftijden en achtergronden. "Hun namen reiken van de jaren dertig en zestig van de vorige eeuw tot nu, van de Sovjettijd tot aan de invasie van Oekraïne door de Russische troepen", aldus Eye. "Samen geven ze een beeld van Oekraïne, zijn cultuur en zijn bewoners."
Volgens Eye worden de verschillende regisseurs verbonden door hun onafhankelijke geest. Zo keerden filmmakers als Kira Moeratova, Joeri Ilyenko, Oleksandr Dovzjenko zich niet zonder gevolgen "tegen de esthetiek van het socialistisch-realisme", en vertellen de makers van de nieuwste generatie, zoals Roman Bondarchuk en Maryna Er Gorbach, over de "realiteit van de Russische agressie".
Klondike is de nieuwste film op het programma en krijgt in Eye een speciale voorpremière. De film van Maryna Er Gorbach gaat over een stel in de Donetsk-regio in Oost-Oekraïne dat in 2014 een kindje verwacht terwijl de onheilspellende spanning in hun dorp alsmaar stijgt.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
9 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
11 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
11 uur geleden