EYE eert overleden Gerard Soeteman deze zomer met films
AMSTERDAM (ANP) - EYE Filmmuseum in Amsterdam eert deze zomer de vrijdag overleden scenarioschrijver Gerard Soeteman met de vertoning van enkele van zijn films. Dat heeft EYE zaterdag gemeld op het Filmfestival van Cannes. Soeteman werd vooral bekend dankzij de films die hij met regisseur Paul Verhoeven maakte.
In EYE wordt op 8 juni de film Spetters vertoond (1980). Destijds was er veel kritiek, onder meer op een anale verkrachtingsscene in de film, maar later werd de film gewaardeerd om het rauwe tijdsbeeld van de jaren tachtig.
In september volgen Flesh + Blood uit 1985 en De Bunker, die Soeteman in 1992 regisseerde. Flesh + Blood was de eerste Engelstalige film van Verhoeven. Met De Bunker vertelde Soeteman het verhaal van verzetsheld Gerrit Kleinveld. De kaartverkoop voor de vertoningen gaat komende week van start.
Paul Verhoeven
Regisseur Paul Verhoeven prijst scenarist Gerard Soeteman als "de man zonder wie ik nooit zo ver was gekomen in dit vak". Dat zegt de 86-jarige filmmaker zaterdag in een reactie. De twee mannen werkten zes decennia samen en maakten onder meer Turks Fruit, Soldaat van Oranje en Zwartboek. "Hij zag dingen die niemand anders zag en hij leerde mij hoe je op het witte doek een goed verhaal in elkaar zet."
"Gerard dacht heel goed na over het verhaal dat hij wilde vertellen en hoe hij dat wilde doen", aldus Verhoeven. "Hij was heel intelligent en dacht: hoe kan ik iets wezenlijks nieuws bijdragen aan wat er al is?" Verhoeven: "Mijn carrière in de Verenigde Staten was nooit mogelijk geweest zonder Gerard. Door de films die hij schreef, was Hollywood mede geïnteresseerd in wat ik te vertellen had."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep (EO) gaat de genres fictie en documentaire schrappen als gevolg van de bezuinigingen op de publieke omroep. De EO maakte de afgelopen jaren prijswinnende fictieproducties en documentaires als De Joodse Raad, De Terugreis en Mijn grote broer. De EO spreekt dinsdag van een "pijnlijk besluit".
36 minuten geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland verlengt de toestemming om de wolf te doden die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Jagers krijgen tot 1 juli volgend jaar de tijd om het dier met codenaam GW4655m te doden. Ook is het gebied waarin dat mag gebeuren uitgebreid met het terrein van vliegbasis Deelen. De vergunning voor het afschieten van de wolf zou 1 januari aflopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandagavond tijdens het staatsbanket op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Suriname de "Surinaamse weerbaarheid en verzetsstrijd door de eeuwen heen" geëerd. Hij deed dit in een toespraak tijdens het banket in Paramaribo, dat werd aangeboden door president Jennifer Geerlings-Simons.
5 uur geleden