ExxonMobil verlaat Rusland na eenzijdig stoppen olieproject
HOUSTON (ANP/RTR) - Olie- en gasconcern ExxonMobil is volledig vertrokken uit Rusland. Het Amerikaanse concern maakte maandag bekend dat het Rusland heeft verlaten nadat de Russische president Vladimir Poetin eigendommen had onteigend na zeven maanden van overleg over een ordelijke overdracht van zijn belang van 30 procent in een belangrijk olieproject.
ExxonMobil maakte niet bekend of het enige compensatie heeft ontvangen voor het belang, dat het eerder op meer dan 4 miljard dollar had getaxeerd. Een woordvoerder van ExxonMobil wilde ook nog niet zeggen of het bedrijf de inbeslagname aanvecht via een internationale arbitrageprocedure. Over die mogelijkheid werd in augustus al gerept.
Het vertrek van ExxonMobil illustreert de botsing tussen het westen en Rusland over energie na de inval in Oekraïne eind februari. Concerns als Shell, BP, TotalEnergies en Equinor hebben allemaal al eigendommen overgedragen aan Russische partners of activiteiten achtergelaten. "We hebben er alles aan gedaan om met de Russische regering en andere belanghebbenden samen te werken", aldus de woordvoerder van ExxonMobil.
Nauwgezet
Het Amerikaanse bedrijf zei verder dat het Rusland "veilig heeft verlaten" nadat Moskou eerder deze maand haar belangen in het Sakhalin-1 olie- en gasproject, haar grootste project in het land, "eenzijdig beëindigde". Exxon probeert al sinds 1 maart afstand te doen van de exploitatie van Sakhalin-1. Het bedrijf zei dat het de overdracht van de exploitatie "nauwgezet zou coördineren" met zijn partners, het Russische Rosneft, het Indiase ONGC Videsh en het Japanse SODECO, om er zeker van te zijn dat dit veilig gebeurt.
In april maakte ExxonMobil een afschrijving van 3,4 miljard dollar bekend op de terugtrekking uit Rusland. Eerde deze maand meldde het bedrijf een waardevermindering van 600 miljoen dollar in het derde kwartaal voor niet-geïdentificeerde activa. ExxonMobil verminderde zijn aanwezigheid in Rusland al sinds 2014, na sancties tegen Moskou vanwege de annexatie van de Krim.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace pleit voor een nieuwe taks op businessclasstickets en eersteklastickets in de luchtvaartsector. Argument hiervoor is dat de stoelen van deze tickets veel meer ruimte innemen en dus vervuilender zijn.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag gemengd gesloten. Beleggers reageerden op de publicatie van zwakke Amerikaanse banencijfers over november en oktober. Daaruit kwam naar voren dat er in november 64.000 banen bijkwamen in de Verenigde Staten, na een krimp van 105.000 arbeidsplaatsen in oktober. De werkloosheid steeg van 4,4 procent in september naar 4,6 procent in november, het hoogste niveau sinds 2021.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben gedreigd tegenmaatregelen te nemen tegen de EU en lidstaten vanwege rechtszaken, belastingen, boetes en richtlijnen tegen Amerikaanse dienstverleners. Die zijn volgens het Amerikaanse handelsagentschap USTR "discriminerend en intimiderend".
8 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs moeten nog bezien wat de gevolgen zijn van het afzwakken van het verbod op verbrandingsmotoren voor auto's. Oorspronkelijk moesten autofabrikanten per 2035 auto's produceren die geen CO2 uitstoten. De Europese Commissie heeft voorgesteld dat terug te brengen naar 90 procent minder uitstoot, waarmee productie van hybride auto's mogelijk blijft. CDA'er Tom Berendsen ziet "plussen en minnen" in dat plan van de Commissie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de boete van 2 miljoen euro geschrapt die PostNL in 2021 kreeg. Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde PostNL de boete op. Het bedrijf stelde echter dat er sprake was van overmacht, omdat na de overname van concurrent Sandd problemen ontstonden op het netwerk van dat bedrijf.
10 uur geledenWOLFSBURG (ANP/AFP) - Volkswagen, Europa's grootste autofabrikant, is verheugd dat er geen volledig verbod meer komt op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. Het concern bestempelde de stap van de Europese Unie als "pragmatisch" en "economisch verantwoord".
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag omlaag, vooral door zorgen over de Amerikaanse economie. Die zorgen werden vooral aangewakkerd door zwakke banencijfers in de Verenigde Staten.
11 uur geleden