ExxonMobil verlaat Rusland na eenzijdig stoppen olieproject
HOUSTON (ANP/RTR) - Olie- en gasconcern ExxonMobil is volledig vertrokken uit Rusland. Het Amerikaanse concern maakte maandag bekend dat het Rusland heeft verlaten nadat de Russische president Vladimir Poetin eigendommen had onteigend na zeven maanden van overleg over een ordelijke overdracht van zijn belang van 30 procent in een belangrijk olieproject.
ExxonMobil maakte niet bekend of het enige compensatie heeft ontvangen voor het belang, dat het eerder op meer dan 4 miljard dollar had getaxeerd. Een woordvoerder van ExxonMobil wilde ook nog niet zeggen of het bedrijf de inbeslagname aanvecht via een internationale arbitrageprocedure. Over die mogelijkheid werd in augustus al gerept.
Het vertrek van ExxonMobil illustreert de botsing tussen het westen en Rusland over energie na de inval in Oekraïne eind februari. Concerns als Shell, BP, TotalEnergies en Equinor hebben allemaal al eigendommen overgedragen aan Russische partners of activiteiten achtergelaten. "We hebben er alles aan gedaan om met de Russische regering en andere belanghebbenden samen te werken", aldus de woordvoerder van ExxonMobil.
Nauwgezet
Het Amerikaanse bedrijf zei verder dat het Rusland "veilig heeft verlaten" nadat Moskou eerder deze maand haar belangen in het Sakhalin-1 olie- en gasproject, haar grootste project in het land, "eenzijdig beëindigde". Exxon probeert al sinds 1 maart afstand te doen van de exploitatie van Sakhalin-1. Het bedrijf zei dat het de overdracht van de exploitatie "nauwgezet zou coördineren" met zijn partners, het Russische Rosneft, het Indiase ONGC Videsh en het Japanse SODECO, om er zeker van te zijn dat dit veilig gebeurt.
In april maakte ExxonMobil een afschrijving van 3,4 miljard dollar bekend op de terugtrekking uit Rusland. Eerde deze maand meldde het bedrijf een waardevermindering van 600 miljoen dollar in het derde kwartaal voor niet-geïdentificeerde activa. ExxonMobil verminderde zijn aanwezigheid in Rusland al sinds 2014, na sancties tegen Moskou vanwege de annexatie van de Krim.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
12 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
14 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
14 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
16 uur geleden