ExxonMobil naar rechter over klimaatvoorstel Follow This
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil probeert via de rechter te voorkomen dat aandeelhouders kunnen stemmen over een klimaatvoorstel van het Nederlandse beleggerscollectief Follow This. Samen met investeerder Arjuna kwam Follow This vorige maand met een voorstel om de uitstoot van broeikasgassen bij het bedrijf sneller te verminderen.
De onderneming stelt echter dat het voorstel helemaal niet in het belang is van de prestaties van ExxonMobil en het creëren van waarde voor aandeelhouders. Follow This en Arjuna hebben volgens het olieconcern alleen aandelen van ExxonMobil gekocht om "campagne te voeren" voor veranderingen die juist zijn gericht "op het verminderen van de bestaande activiteiten van het bedrijf", staat in de aanklacht.
Strenger
De stap van ExxonMobil naar de rechter laat een ongebruikelijke tegenreactie zien op activistische aandeelhouders. Doorgaans gaan bedrijven met klachten namelijk naar beurswaakhond SEC. De regels van die toezichthouder over op welke voorstellen aandeelhouders mogen stemmen, moeten volgens het olieconcern evenwel strenger worden geïnterpreteerd.
Follow This zegt tegen het ANP via de media te hebben vernomen dat het olieconcern de zaak tegen het collectief begint en dat het geen aanklacht heeft gezien. "ExxonMobil wil duidelijk voorkomen dat aandeelhouders hun rechten gebruiken. Blijkbaar is het bestuur bang dat aandeelhouders voor emissiereductiedoelstellingen zullen stemmen", zegt oprichter Mark van Baal. Arjuna heeft nog niet gereageerd tegenover persbureau Bloomberg.
Parijs
ExxonMobil is niet het enige olieconcern waarbij Follow This als aandeelhouder de uitstoot wil verminderen. Het collectief is ook een activistische aandeelhouder van onder meer Shell. Follow This doet elk jaar een voorstel voor doelen om Shell CO2 te laten besparen op de middellange termijn. De steun voor die voorstellen groeide lange tijd, maar werden steeds door een meerderheid verworpen. Bij de laatste twee aandeelhoudersvergaderingen bleef de steun echter steken op ongeveer 20 procent.
Follow This en een groep van 27 grote beleggers dienden deze maand nog een voorstel in om de druk op Shell op te voeren. In die resolutie roepen de belanghebbenden het olie- en gasconcern op om de reductiedoelen op de middellange termijn in lijn te brengen met de doelen van het Klimaatakkoord van Parijs. Daarin staat bijvoorbeeld dat de EU in 2030 minimaal 55 procent minder broeikasgassen moet uitstoten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf (mkb) ontvangt bijna de helft van alle bankleningen aan ondernemingen in Nederland, blijkt uit gegevens die De Nederlandsche Bank (DNB) voor het eerst presenteert. Volgens de centrale bank betalen de mkb-bedrijven over deze leningen vaak een iets hogere rente dan andere, grotere ondernemingen.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een hogere winst behaald dan een jaar eerder, mede geholpen door kostenbesparingen. In een toelichting op de cijfers zegt de bank dat de Nederlandse economie tot dusver veerkrachtig is gebleven, maar dat de oorlog in het Midden-Oosten de economische onzekerheid wel heeft vergroot.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
12 uur geleden