Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ExxonMobil naar rechter over klimaatvoorstel Follow This

ExxonMobil naar rechter over klimaatvoorstel Follow This

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil probeert via de rechter te voorkomen dat aandeelhouders kunnen stemmen over een klimaatvoorstel van het Nederlandse beleggerscollectief Follow This. Samen met investeerder Arjuna kwam Follow This vorige maand met een voorstel om de uitstoot van broeikasgassen bij het bedrijf sneller te verminderen.

De onderneming stelt echter dat het voorstel helemaal niet in het belang is van de prestaties van ExxonMobil en het creëren van waarde voor aandeelhouders. Follow This en Arjuna hebben volgens het olieconcern alleen aandelen van ExxonMobil gekocht om "campagne te voeren" voor veranderingen die juist zijn gericht "op het verminderen van de bestaande activiteiten van het bedrijf", staat in de aanklacht.

Strenger

De stap van ExxonMobil naar de rechter laat een ongebruikelijke tegenreactie zien op activistische aandeelhouders. Doorgaans gaan bedrijven met klachten namelijk naar beurswaakhond SEC. De regels van die toezichthouder over op welke voorstellen aandeelhouders mogen stemmen, moeten volgens het olieconcern evenwel strenger worden geïnterpreteerd.

Follow This zegt tegen het ANP via de media te hebben vernomen dat het olieconcern de zaak tegen het collectief begint en dat het geen aanklacht heeft gezien. "ExxonMobil wil duidelijk voorkomen dat aandeelhouders hun rechten gebruiken. Blijkbaar is het bestuur bang dat aandeelhouders voor emissiereductiedoelstellingen zullen stemmen", zegt oprichter Mark van Baal. Arjuna heeft nog niet gereageerd tegenover persbureau Bloomberg.

Parijs

ExxonMobil is niet het enige olieconcern waarbij Follow This als aandeelhouder de uitstoot wil verminderen. Het collectief is ook een activistische aandeelhouder van onder meer Shell. Follow This doet elk jaar een voorstel voor doelen om Shell CO2 te laten besparen op de middellange termijn. De steun voor die voorstellen groeide lange tijd, maar werden steeds door een meerderheid verworpen. Bij de laatste twee aandeelhoudersvergaderingen bleef de steun echter steken op ongeveer 20 procent.

Follow This en een groep van 27 grote beleggers dienden deze maand nog een voorstel in om de druk op Shell op te voeren. In die resolutie roepen de belanghebbenden het olie- en gasconcern op om de reductiedoelen op de middellange termijn in lijn te brengen met de doelen van het Klimaatakkoord van Parijs. Daarin staat bijvoorbeeld dat de EU in 2030 minimaal 55 procent minder broeikasgassen moet uitstoten.

Meer uit Financieel

Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

1 uur geleden
Beloning KLM-topvrouw stijgt ruim 30 procent in bezuinigingsjaar

AMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.

2 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.

2 uur geleden
Forse groei werkgelegenheid VS in maart na krimp maand eerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.

3 uur geleden
Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

5 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

6 uur geleden
Bloomberg: eerste West-Europese schip verlaat Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.

8 uur geleden