'Extremistische' stichting Navalni wil doorgaan
MOSKOU (ANP/AFP) - De inmiddels verboden anticorruptiestichting van de Russische politicus Aleksej Navalni zegt niet van stoppen te willen weten. "We werden wakker, lachten met destructieve bedoelingen en gaan in de wetenschap dat we een 'gevaar zijn voor de samenleving' door met onze strijd tegen corruptie", schreef de FBK op Twitter.
De reactie volgde enkele uren nadat een rechtbank in Moskou de stichting en het politieke netwerk van Navalni het stempel "extremistisch" had gegeven. Dat gebeurde na een marathonzitting achter gesloten deuren. Advocaten hadden gevraagd om een openbare zitting en wilden Navalni oproepen als getuige, maar die verzoeken zijn afgewezen.
Medewerkers van de FBK reageerden schouderophalend. "Ik heb mijn vrouw vandaag verteld dat ik nu een extremist ben en me kan misdragen", twitterde topman Ivan Zjdanov van de stichting. "Ik werd wakker als extremist. Ging aan het werk. Voelde me niet anders", schreef onderzoeker Georgi Alboerov op sociale media.
Nieuwe wetgeving
Ondanks de luchtige reacties wordt de uitspraak gezien als een nieuwe klap voor de oppositie in de aanloop naar de parlementsverkiezingen van september. Het Russische parlement heeft nieuwe wetgeving doorgevoerd die het mogelijk maakt om aanhangers van extremistische groepen te weren uit de politiek. Dat betekent dat medestanders van Navalni straks aan de zijlijn kunnen staan.
De uitspraak van de rechter leidde tot internationale kritiek. Toch zeggen Russische aanklagers dat de beweging van Navalni wel degelijk extremistisch is. Het zou die aanduiding verdienen omdat het volgens de autoriteiten de samenleving destabiliseert, haat zaait tegen overheidsmedewerkers en minderjarigen betrekt bij "illegale activiteiten".
Filmpjes op YouTube
De stichting van Navalni deed onderzoek naar corruptie en zelfverrijking binnen de Russische elite. De organisatie publiceerde daar filmpjes over op YouTube die vaak miljoenen keren zijn bekeken. Het politieke netwerk van de activist probeerde kiezers ondertussen 'slim' te laten stemmen op de kandidaten met de beste kaarten om politici te verslaan van pro-Kremlinpartij Verenigd Rusland.
Navalni, die zelf in een strafkolonie zit, reageerde op de uitspraak via een mededeling op Instagram. Hij erkende dat zijn aanhangers hun werkwijze nu moeten aanpassen. "Maar we blijven vasthouden aan onze doelen en ideeën. Dit is ons land en ons enige land."
Meer uit Buitenland
MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
21 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
7 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
8 uur geledenSONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.
12 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.
17 uur geleden