'Extremistische' stichting Navalni wil doorgaan
MOSKOU (ANP/AFP) - De inmiddels verboden anticorruptiestichting van de Russische politicus Aleksej Navalni zegt niet van stoppen te willen weten. "We werden wakker, lachten met destructieve bedoelingen en gaan in de wetenschap dat we een 'gevaar zijn voor de samenleving' door met onze strijd tegen corruptie", schreef de FBK op Twitter.
De reactie volgde enkele uren nadat een rechtbank in Moskou de stichting en het politieke netwerk van Navalni het stempel "extremistisch" had gegeven. Dat gebeurde na een marathonzitting achter gesloten deuren. Advocaten hadden gevraagd om een openbare zitting en wilden Navalni oproepen als getuige, maar die verzoeken zijn afgewezen.
Medewerkers van de FBK reageerden schouderophalend. "Ik heb mijn vrouw vandaag verteld dat ik nu een extremist ben en me kan misdragen", twitterde topman Ivan Zjdanov van de stichting. "Ik werd wakker als extremist. Ging aan het werk. Voelde me niet anders", schreef onderzoeker Georgi Alboerov op sociale media.
Nieuwe wetgeving
Ondanks de luchtige reacties wordt de uitspraak gezien als een nieuwe klap voor de oppositie in de aanloop naar de parlementsverkiezingen van september. Het Russische parlement heeft nieuwe wetgeving doorgevoerd die het mogelijk maakt om aanhangers van extremistische groepen te weren uit de politiek. Dat betekent dat medestanders van Navalni straks aan de zijlijn kunnen staan.
De uitspraak van de rechter leidde tot internationale kritiek. Toch zeggen Russische aanklagers dat de beweging van Navalni wel degelijk extremistisch is. Het zou die aanduiding verdienen omdat het volgens de autoriteiten de samenleving destabiliseert, haat zaait tegen overheidsmedewerkers en minderjarigen betrekt bij "illegale activiteiten".
Filmpjes op YouTube
De stichting van Navalni deed onderzoek naar corruptie en zelfverrijking binnen de Russische elite. De organisatie publiceerde daar filmpjes over op YouTube die vaak miljoenen keren zijn bekeken. Het politieke netwerk van de activist probeerde kiezers ondertussen 'slim' te laten stemmen op de kandidaten met de beste kaarten om politici te verslaan van pro-Kremlinpartij Verenigd Rusland.
Navalni, die zelf in een strafkolonie zit, reageerde op de uitspraak via een mededeling op Instagram. Hij erkende dat zijn aanhangers hun werkwijze nu moeten aanpassen. "Maar we blijven vasthouden aan onze doelen en ideeën. Dit is ons land en ons enige land."
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
1 minuut geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
4 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
8 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
9 uur geleden