Extreemrechts in Duitsland groeit en is vatbaarder voor geweld
BERLIJN (ANP/RTR) - Politiek extremisme in Duitsland is een groeiende bedreiging en komt voornamelijk uit rechtse hoek. Aanhangers worden in toenemende mate beïnvloed door nepnieuws en zijn steeds vaker bereid geweld toe te passen, staat in een nieuw rapport van de Duitse binnenlandse inlichtingendienst.
Afgelopen jaar waren er 33.476 politiek gemotiveerde misdrijven in het land, een lichte stijging ten opzichte van 2020 toen er 32.924 werden geregistreerd. Maar bij het aantal politiek gedreven geweldsmisdrijven is een toename van 10 procent te zien. "Extreemrechts extremisme blijft de grootste extremistische bedreiging voor onze democratie", zei minister van Binnenlandse Zaken Nancy Faeser dinsdag bij de bekendmaking van het rapport. "We zien hier een hoge mate van vatbaarheid voor geweld."
Politiek extremisme ligt in Duitsland gevoelig gezien het naziverleden van het land. Veel Duitsers voelen een speciale verantwoordelijkheid om racisme en intolerantie uit te roeien. De baas van de binnenlandse inlichtingendienst, Thomas Haldenwang, zei dat desinformatie een sleutelrol speelt bij het voeden van alle extremistische activiteiten.
Onvrede
Het aantal extreemrechtse activisten groeide licht tot 33.900, terwijl het aantal mensen dat tot de Reichsbürger-scene behoort - een groep die de legitimiteit van de Bondsrepubliek bestrijdt en alleen het Duitse Rijk erkent dat tussen 1871 en 1945 bestond - groeide tot 21.000. Hun aantal nam vooral toe uit onvrede tegen coronamaatregelen zoals het verplicht dragen van mondkapjes, staat in het rapport.
Ook extreemlinks kende een lichte groei. Die groep bestaat uit ongeveer 34.700 mensen. De islamitische extremistische activiteiten zijn licht gedaald.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
4 uur geleden