Extreem laagwater in noordelijk kustgebied, hinder scheepvaart
UTRECHT (ANP) - Het Watermanagementcentrum Nederland (WMCN) van Rijkswaterstaat voorziet voor vrijdag extreem laagwater in de Noordzee en de Waddenzee in het noorden van het land. Het gaat om de noordelijke kustsectoren Den Helder, Harlingen en Delfzijl. De havendiensten in het gebied, de scheepvaart en waterbeheerders zijn woensdag gewaarschuwd.
Met name de Eemshaven en Delfzijl zijn mogelijk niet of moeilijk bereikbaar door het lage water, dat volgens Rijkswaterstaat ongeveer eens in de tien jaar voorkomt. De zeer lage waterstand aan de kust wordt veroorzaakt door storm Babette.
De harde tot stormachtige wind uit oostelijke richting blaast het zeewater westwaarts van het land af. Grote zeeschepen kunnen soms alleen bij vloed een haven binnenvaren, maar het water kan nu zo laag komen te staan dat er zelfs bij vloed niet voldoende diepgang is voor de grote schepen. Rijkswaterstaat berekent meerdere keren per dag in welk tijdvak zeeschepen de havens van Amsterdam, Rotterdam en de Eemsgeul kunnen binnenvaren zonder aan de grond te lopen. Met zeer lage waterstanden is het berekenen van deze zogenoemde tijpoorten "een uitdaging", zegt de dienst.
Door de harde wind of storm is aan de westelijke kant van het IJsselmeer juist sprake van hoogwater. Waterschappen nemen hier maatregelen als dat nodig is en de recreatievaart wordt gewaarschuwd. Er is nog veel onzekerheid in de weer- en watermodellen. Het WMCN houdt de situatie nauwlettend in de gaten en komt donderdag met een update van de verwachtingen, aldus Rijkswaterstaat.
Meer uit Binnenland
SAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van de WorldPride in Amsterdam heeft "met grote verslagenheid" kennisgenomen van de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Ze spreekt van tragisch nieuws en betuigt medeleven met "de slachtoffers, hun dierbaren en de gehele LGBTQIA+-gemeenschap in Berlijn".
19 uur geleden