Extra zittingsdag proces Marengo, onduidelijkheid over uitspraak
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank Amsterdam heeft een extra zittingsdag gepland in het omvangrijke liquidatieproces Marengo, namelijk op 6 februari. Dan moet duidelijkheid komen over de nieuwe informatie die het Openbaar Ministerie eerder deze week deelde met de rechtbank en de advocaten van de verdachten. Of de uitspraak in het al jaren durende proces op 27 februari kan blijven staan, is niet bekend.
"De rechtbank wil graag op korte termijn (de gevolgen van) de recent door het Openbaar Ministerie gevoegde stukken met de procespartijen bespreken", meldt de rechtbank vrijdag in een toelichting. "De rechtbank weet op dit moment niet of het gevolgen heeft voor de planning."
Het OM deelde deze week informatie over de inhoud van drie PGP-telefoons, waarvan de opgeslagen informatie recent (nader) is ontsleuteld. "Deze telefoons waren in gebruik bij verdachten in het Marengo-proces, onder wie de kroongetuige. Ook heeft het OM recent stukken ontvangen van de Marokkaanse autoriteiten van een getuigenverhoor." Het zou gaan om nieuwe informatie over de moord op misdaadblogger en ex-crimineel Martin Kok en wie er op de uitkijk zou hebben gestaan bij deze liquidatie.
Informatie OM
De rechtbank overweegt de informatie van het OM niet meer te gebruiken als potentieel bewijsmiddel "gelet op het late moment van voeging" of alleen te gebruiken "als hieruit ontlastende informatie kan worden gehaald", melden ingewijden. Dat zal op 6 februari worden besproken.
De strafzaak Marengo is al jaren bezig. Tegen hoofdverdachte Ridouan Taghi en vijf medeverdachten is een levenslange gevangenisstraf geëist. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij meerdere liquidaties en pogingen daartoe.
Uitspraak
Aanvankelijk stond de uitspraak gepland op 20 oktober, maar dat werd uitgesteld "gelet op de complexiteit van de beraadslaging in de verschillende zaken". Wat dat precies wilde zeggen, is niet toegelicht.
In december werd bekend dat Taghi's advocaten de verdediging hebben neergelegd. Zijn drie advocaten namen in juni vorig jaar de verdediging over van Inez Weski. Zij moest noodgedwongen de verdediging neerleggen na haar arrestatie in april. Weski wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel en witwassen en het schenden van geheimen. Zij zou informatie van Taghi vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught met zijn contacten in de buitenwereld hebben gedeeld.
Meer uit Binnenland
DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.
11 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
18 uur geleden