Extra staatssecretaris voor falende fiscus
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën krijgt een extra staatssecretaris om de problemen bij de Belastingdienst op te lossen. De taken van de afgetreden Menno Snel zijn te zwaar voor één opvolger, vinden de regeringspartijen.
D66, de partij van de opgestapte Snel, mag twee kandidaten voordragen. De ene staatssecretaris gaat zich ontfermen over het innen van belastingen en de hervorming van het belastingstelsel. De ander wordt verantwoordelijk voor de uitbetaling van toeslagen en voor de douane.
Rob Jetten, de leider van D66 in de Tweede Kamer, gaat "nu eerst aan de slag om zo snel mogelijk twee geschikte kandidaten te vinden". Die staan vervolgens voor "een van de meest ingewikkelde" klussen binnen dit kabinet, zegt Jetten. Hij hoopt "dat we zo snel mogelijk vanuit het kabinet voorstellen krijgen om het toeslagensysteem te versimpelen".
Belastingdienst opgeknipt
Afgelopen weekeinde kondigde minister van Financiën Wopke Hoekstra al aan dat de Belastingdienst wordt opgeknipt. De afdelingen Toeslagen en Douane worden zelfstandige diensten.
De staatssecretaris die zich gaat richting op de toeslagen en de douane gaat "aan de gang met richting geven aan de oplossing. Dat wordt veel en belangrijk werk", zei Hoekstra.
Proces van jaren
Over de hervorming van het stelsel temperde de minister wel meteen de verwachtingen. "De echte transfer naar een nieuw stelsel, zoals ik en de meerderheid van de Tweede Kamer willen, dat is echt een proces van jaren. Juist om ervoor te zorgen dat er geen nieuwe brokken ontstaan."
Ook minister-president Mark Rutte benadrukte dat die hervorming een zaak van de lange adem zal zijn. Om te voorkomen dat die "enorme hoop werk" de inning van belastingen in de weg gaat zitten, is besloten zowel de ambtelijke leiding als de politieke aansturing van de fiscus te versterken, aldus de premier.
Verantwoordelijkheid nemen
Dat D66 beide staatssecretarissen mag leveren, vindt Rutte logisch. "Zij hadden natuurlijk al de post. Dus het ligt voor de hand dat in eerste instantie naar hen gekeken wordt. Zij willen die verantwoordelijkheid ook nemen."
Jetten benadrukte maandagochtend dat er een oplossing moet komen voor door de fiscus gedupeerde ouders, maar dat ook nieuwe belastingwetgeving als de vliegtaks en de CO2-heffing niet mag blijven liggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er was "geen alternatief" voor de manier waarop het kabinet in de beginfase van de coronacrisis beslissingen nam. Dat heeft Dick Schoof, destijds de hoogste ambtenaar op het ministerie van Justitie en Veiligheid, gezegd tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De komende maanden zullen fors minder nareizigers naar Nederland komen. Dat is de verwachting van asielminister Bart van den Brink nu het Europese migratiepact vrijdag in werking is getreden. Het pact is wat hem betreft een succes als "alle landen het uitvoeren zoals we hebben afgesproken."
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zolang de koppeling tussen hulp en de omvang van de economie niet is hersteld, houdt minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) een "groot probleem", waarschuwt Suzanne Kröger van PRO. Haar partij helpt de bewindsman dit jaar zijn begroting door de Eerste Kamer te krijgen in ruil voor 380 miljoen euro extra voor ontwikkelingshulp.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was donderdag in een debat over jeugdzorg eensgezind in de onvrede over de problemen in de sector. Veel Kamerfracties spraken hun afschuw uit over de zware mishandeling van twee kinderen in het Groningse Stadskanaal, die vorige maand aan het licht kwam. Ook was er grote verontwaardiging over de opvang van kinderen op vakantieparken, omdat voor hen geen plek is in de reguliere jeugdzorg. De Kamer benadrukte dat er te veel misstanden zijn en wil actie van het kabinet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rechtse partijen vinden dat haast moet worden gemaakt met de wet die het weer mogelijk maakt om smartphones van asielzoekers uit te lezen, onder meer om te screenen op terrorismedreigingen. Na uitspraken van de Raad van State concludeerde de Inspectie Justitie en Veiligheid onlangs dat hier geen wettelijke basis voor is. Asielminister Bart van den Brink belooft na de zomer met een wetsvoorstel te komen. VVD'er Ulysse Ellian vindt het "echt ongelofelijk" dat het niet eerder kan.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) is te spreken over nieuwe VNG-richtlijnen voor gemeenten over de leerplichtvrijstelling voor kinderen die thuisonderwijs volgen omdat er geen school in de buurt is die past bij de geloofs- of levensovertuiging van de ouders. In de richtlijnen staat dat gemeenten de aanvragen voor die vrijstelling vanaf komend schooljaar strenger gaan beoordelen.
21 uur geledenHAARLEM (ANP) - PVV-Statenlid Ronald van Tiggelen moet een taakstraf uitvoeren van 200 uur, omdat hij is ingereden op een milieuactievoerster bij het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. De rechtbank Noord-Holland veroordeelt hem onder meer voor poging tot zware mishandeling en doorrijden na een ongeval. Het slachtoffer raakte niet zwaargewond. De straf is iets hoger dan de 180 uur werkstraf die het Openbaar Ministerie had geëist.
21 uur geleden