
Extra maatregelen voor klimaatdoelen Urgenda-uitspraak
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de uitstoot van koolstofdioxide (CO2) door moderne kolencentrales flink terugdringen door een uitstootplafond in te stellen. Daar zal een compensatie voor de eigenaar van de centrale tegenover staan. Daarnaast trekt klimaatminister Eric Wiebes tientallen miljoenen euro's aan subsidie uit om woningen te verduurzamen, waar huiseigenaren, huurders en ondernemers gebruik van kunnen maken.
Het kabinet zet 150 miljoen euro opzij voor compensatie voor mensen die "bijvoorbeeld LED-lampen" kopen of hun woning op andere manieren verduurzamen. Woningcorporaties hoeven minder verhuurdersheffing te betalen als zij de huizen die ze verhuren verduurzamen. Die maatregel kost het kabinet ook zo'n 150 miljoen euro.
Dat zijn de belangrijkste maatregelen die het kabinet treft om aan klimaatdoelstellingen op de korte termijn te voldoen. De CO2-uitstoot moet dit jaar 25 procent lager liggen dan in 1990, zo hebben verschillende rechters, tot de Hoge Raad aan toe, bepaald in de veelbesproken Urgenda-zaak. Ze dragen ook bij aan de vermindering van de stikstofuitstoot, die nodig is om de verlening van bouwvergunningen weer op gang te brengen.
Door de coronacrisis werd het pakket pas later gepresenteerd, maar het kabinet wil nog gewoon aan het vonnis voldoen. De coronamaatregelen hebben "significante gevolgen" op de uitstoot in 2020, maar heeft weinig effect op de uitstoot op de lange termijn.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een schietpartij in de 1e Lieven de Keylaan in Eindhoven. Dat meldt de politie op X.
11 minuten geledenWARFFUM (ANP) - Bij Warffum in Groningen is zondagavond een aardbeving geweest met een kracht van 2.1. Dat meldt het KNMI.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Bij het Philips Stadion in Eindhoven zijn zondagavond rellen uitgebroken, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving door Omroep Brabant. "Behoorlijke groepen supporters" keren zich tegen de politie. Daarbij wordt onder meer met stenen en vuurwerk gegooid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten vindt dat PVV-leider Geert Wilders "onzinnige verdeeldheid zaait" en dat hij daarmee moet stoppen. Dat meldde hij op X aan het eind van de grote Gaza-demonstratie in Den Haag zondagmiddag, waarin hij ook meeliep.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie heeft de naam en foto verspreid van de vader van de twee vermiste kinderen voor wie eerder een Amber Alert is uitgegeven. De 67-jarige man uit het Groningse Beerta wordt verdacht van ontvoering van zijn kinderen Jeffrey (10) en zijn zusje Emma (8).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de grote demonstratie zondag in Den Haag tegen het kabinetsbeleid over Israƫl zijn een man en een vrouw aangehouden. Het duo had slag- en steekwapens bij zich. De verdachten waren geen deelnemers aan de demonstratie, benadrukt de politie.
6 uur geledenKATWIJK (ANP) - De burgemeester van Katwijk heeft een pro-Palestijnse demonstratie bij de Nieuwe Kerk op zondagavond 19.00 uur verboden uit vrees voor wanordelijkheden. Woensdag verstoorden honderden mensen een pro-Palestijns protest in de Zuid-Hollandse plaats. Een woordvoerder van de demonstranten laat weten dat ze alsnog van plan zijn om naar Katwijk te gaan.
8 uur geleden