Extra maatregelen tegen verzilting in West-Nederland
LELYSTAD (ANP) - Rijkswaterstaat en de waterschappen nemen extra maatregelen om verzilting van het water in West-Nederland tegen te gaan. Bij de sluizen in IJmuiden, Spaarndam en Terneuzen gelden schutbeperkingen om het instromen van zout zeewater te verminderen. Via de Irenesluizen in het Amsterdam-Rijnkanaal wordt extra zoetwater aangevoerd naar het Noordzeekanaal om te voorkomen dat het zoutgehalte daar verder oploopt, aldus de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling.
De verzilting neemt toe omdat het waterpeil in de rivieren steeds verder zakt. Daardoor is er onvoldoende tegendruk om zout zeewater tegen te houden. Maandag start Rijkswaterstaat om die reden ook met de Klimaatbestendige Wateraanvoer (KWA). Via het speciaal daarvoor gebouwde gemaal De Aanvoerder bij De Meern wordt dan voortdurend zoetwater uit de Lek en het Amsterdam-Rijnkanaal naar West-Nederland gepompt. Ook via het Merwedekanaal en de Lopikerwaard gaat extra zoetwater naar het westen. Rijkswaterstaat raadt zwemmen in rivieren en kanalen in het gebied af, omdat de stroming sterk toe gaat nemen.
Het peil van de Rijn bij Lobith zakt steeds verder. Rijkswaterstaat verwacht dat de afvoer in de loop van de week zakt naar ongeveer 850 kubieke meter per seconde, wat uitzonderlijk is. De dienst is om die reden gestart met dagelijkse berichtgeving over laagwater voor de scheepvaart op de Waal, de drukstbevaren rivier van Europa. De beroepsvaart moet al rekening houden met minder belading en langere wachttijden bij sluizen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het oostelijke deel van Nederland is vanaf het middaguur code geel van kracht, meldt het KNMI. Het weerinstituut verwacht daar enkele "pittige buien met kans op onweer, hagel en windstoten".
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Als Amsterdam mensen echt uit de auto wil hebben, moet de stad gaan doorpakken met zogeheten buurthubs. Daar kunnen gebruikers switchen naar deelscooters en deel(bak)fietsen. De Rekenkamer Amsterdam zegt dat het aanbod van deze hubs nu nog te beperkt is en dat het effect ervan op het stadsverkeer daardoor "te verwaarlozen" is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse coalitie heeft de plannen om in het Groene Hart ruimte te maken voor windturbines voorlopig teruggetrokken, maar volgend jaar kunnen alsnog locaties worden opengesteld. In theorie kunnen dat zelfs meer locaties zijn dan de drie die nu concreet in beeld waren. Twaalf potentiële plekken die volgens de provincie technisch geschikt zijn, worden de komende maanden nogmaals onderzocht.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
17 uur geleden