Extra kosten zonnepaneelklant zorgen niet voor uitstroom bij Eneco
ROTTERDAM (ANP) - Eneco heeft geen massale uittocht van klanten met zonnepanelen meegemaakt na de invoering van extra kosten voor het terugleveren van zonnestroom aan het stroomnet. Doordat vrijwel alle energieleveranciers dit soort kosten introduceren, blijven veel zonnepaneelbezitters bij de energieleverancier, zei topman As Tempelman in een toelichting op het jaarverslag.
Energieleveranciers maken kosten door klanten met zonnepanelen door de salderingsregeling, die het mogelijk maakt om teveel opgewerkte stroom die zonnepanelen leveren aan het elektriciteitsnet af te trekken van het eigen verbruik op andere momenten in het jaar. Op zonnige momenten krijgt een bedrijf als Eneco daardoor veel stroom geleverd, terwijl de prijzen daarvoor laag zijn. Dat moet het bedrijf compenseren met stroom die klanten gebruiken als de vraag hoog is en dus ook de prijzen hoog zijn. Hierdoor zijn veel energiebedrijven, waaronder Eneco, ertoe overgegaan om klanten met zonnepanelen extra te laten betalen.
"Je zag een algehele beweging op de markt in dezelfde richting. De uitstroom van klanten met zonnepanelen viel heel erg mee. Er waren wel degelijk klanten die deze stap hebben gemaakt, maar de Nederlandse klant is slim genoeg om te bedenken dat andere partijen dezelfde stap maken", zei Tempelman.
Kabinetsplannen
Waar de Eerste Kamer eerder dit jaar een geleidelijke afschaffing van de regeling blokkeerde, kondigde de beoogde regeringscoalitie van PVV, VVD, BBB en NSC aan dat die in 2027 alsnog verdwijnt. Tempelman zegt "alle perspectieven" te begrijpen in de discussie over de salderingsregeling, die bedacht was om het gebruik van zonnepanelen op daken van woningen aan te jagen. Hij wijst er tegelijkertijd op dat dankzij hogere kosten voor zonnepaneelbezitters de tarieven lager uitvallen voor andere klanten.
Waar Eneco wel een grote verschuiving zag, was de overstap van klanten naar een vast contract. In 2022 schoten door de Russische inval in Oekraïne de energieprijzen zo snel omhoog dat het bedrijf geen vaste contracten aanbood. Maar nadat de prijzen minder hevig schommelden, was het wel mogelijk om zo'n contract af te sluiten bij Eneco. "We hebben gezien dat klanten op grote schaal zijn overgestapt op vaste contracten. Meer dan de helft zit nu op vast", aldus Tempelman. De vraag naar de onlangs geïntroduceerde dynamische contracten, waarbij de tarieven vrijwel direct meebewegen met stijgingen en dalingen op de energiemarkten, is vooralsnog niet erg groot.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
2 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
3 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
7 uur geleden