Extra kosten zonnepaneelklant zorgen niet voor uitstroom bij Eneco
ROTTERDAM (ANP) - Eneco heeft geen massale uittocht van klanten met zonnepanelen meegemaakt na de invoering van extra kosten voor het terugleveren van zonnestroom aan het stroomnet. Doordat vrijwel alle energieleveranciers dit soort kosten introduceren, blijven veel zonnepaneelbezitters bij de energieleverancier, zei topman As Tempelman in een toelichting op het jaarverslag.
Energieleveranciers maken kosten door klanten met zonnepanelen door de salderingsregeling, die het mogelijk maakt om teveel opgewerkte stroom die zonnepanelen leveren aan het elektriciteitsnet af te trekken van het eigen verbruik op andere momenten in het jaar. Op zonnige momenten krijgt een bedrijf als Eneco daardoor veel stroom geleverd, terwijl de prijzen daarvoor laag zijn. Dat moet het bedrijf compenseren met stroom die klanten gebruiken als de vraag hoog is en dus ook de prijzen hoog zijn. Hierdoor zijn veel energiebedrijven, waaronder Eneco, ertoe overgegaan om klanten met zonnepanelen extra te laten betalen.
"Je zag een algehele beweging op de markt in dezelfde richting. De uitstroom van klanten met zonnepanelen viel heel erg mee. Er waren wel degelijk klanten die deze stap hebben gemaakt, maar de Nederlandse klant is slim genoeg om te bedenken dat andere partijen dezelfde stap maken", zei Tempelman.
Kabinetsplannen
Waar de Eerste Kamer eerder dit jaar een geleidelijke afschaffing van de regeling blokkeerde, kondigde de beoogde regeringscoalitie van PVV, VVD, BBB en NSC aan dat die in 2027 alsnog verdwijnt. Tempelman zegt "alle perspectieven" te begrijpen in de discussie over de salderingsregeling, die bedacht was om het gebruik van zonnepanelen op daken van woningen aan te jagen. Hij wijst er tegelijkertijd op dat dankzij hogere kosten voor zonnepaneelbezitters de tarieven lager uitvallen voor andere klanten.
Waar Eneco wel een grote verschuiving zag, was de overstap van klanten naar een vast contract. In 2022 schoten door de Russische inval in Oekraïne de energieprijzen zo snel omhoog dat het bedrijf geen vaste contracten aanbood. Maar nadat de prijzen minder hevig schommelden, was het wel mogelijk om zo'n contract af te sluiten bij Eneco. "We hebben gezien dat klanten op grote schaal zijn overgestapt op vaste contracten. Meer dan de helft zit nu op vast", aldus Tempelman. De vraag naar de onlangs geïntroduceerde dynamische contracten, waarbij de tarieven vrijwel direct meebewegen met stijgingen en dalingen op de energiemarkten, is vooralsnog niet erg groot.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.
2 uur geledenFLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter het tuchtrecht dat het vertrouwen in de financiële sector moest vergroten, stopt ermee. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) frustreren banken elke verbetering van het tuchtrecht. De organisatie beëindigt daarom de samenwerkingsovereenkomst met de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).
4 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft een volgende stap gezet in het opnieuw opstarten van een stilgelegde kerncentrale. De regering heeft daarvoor een voorlopig plan goedgekeurd. Het eiland, waar de grootste chipproducent ter wereld zit, streeft naar grotere energiezekerheid.
4 uur geleden