Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Extra kosten zonnepaneelklant zorgen niet voor uitstroom bij Eneco

Extra kosten zonnepaneelklant zorgen niet voor uitstroom bij Eneco

ROTTERDAM (ANP) - Eneco heeft geen massale uittocht van klanten met zonnepanelen meegemaakt na de invoering van extra kosten voor het terugleveren van zonnestroom aan het stroomnet. Doordat vrijwel alle energieleveranciers dit soort kosten introduceren, blijven veel zonnepaneelbezitters bij de energieleverancier, zei topman As Tempelman in een toelichting op het jaarverslag.

Energieleveranciers maken kosten door klanten met zonnepanelen door de salderingsregeling, die het mogelijk maakt om teveel opgewerkte stroom die zonnepanelen leveren aan het elektriciteitsnet af te trekken van het eigen verbruik op andere momenten in het jaar. Op zonnige momenten krijgt een bedrijf als Eneco daardoor veel stroom geleverd, terwijl de prijzen daarvoor laag zijn. Dat moet het bedrijf compenseren met stroom die klanten gebruiken als de vraag hoog is en dus ook de prijzen hoog zijn. Hierdoor zijn veel energiebedrijven, waaronder Eneco, ertoe overgegaan om klanten met zonnepanelen extra te laten betalen.

"Je zag een algehele beweging op de markt in dezelfde richting. De uitstroom van klanten met zonnepanelen viel heel erg mee. Er waren wel degelijk klanten die deze stap hebben gemaakt, maar de Nederlandse klant is slim genoeg om te bedenken dat andere partijen dezelfde stap maken", zei Tempelman.

Kabinetsplannen

Waar de Eerste Kamer eerder dit jaar een geleidelijke afschaffing van de regeling blokkeerde, kondigde de beoogde regeringscoalitie van PVV, VVD, BBB en NSC aan dat die in 2027 alsnog verdwijnt. Tempelman zegt "alle perspectieven" te begrijpen in de discussie over de salderingsregeling, die bedacht was om het gebruik van zonnepanelen op daken van woningen aan te jagen. Hij wijst er tegelijkertijd op dat dankzij hogere kosten voor zonnepaneelbezitters de tarieven lager uitvallen voor andere klanten.

Waar Eneco wel een grote verschuiving zag, was de overstap van klanten naar een vast contract. In 2022 schoten door de Russische inval in Oekraïne de energieprijzen zo snel omhoog dat het bedrijf geen vaste contracten aanbood. Maar nadat de prijzen minder hevig schommelden, was het wel mogelijk om zo'n contract af te sluiten bij Eneco. "We hebben gezien dat klanten op grote schaal zijn overgestapt op vaste contracten. Meer dan de helft zit nu op vast", aldus Tempelman. De vraag naar de onlangs geïntroduceerde dynamische contracten, waarbij de tarieven vrijwel direct meebewegen met stijgingen en dalingen op de energiemarkten, is vooralsnog niet erg groot.

Meer uit Financieel

Trump ondertekent nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.

2 uur geleden
Wall Street wint na verwerpen heffingen Trump door Hooggerechtshof

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.

6 uur geleden
Trump: besluit Hooggerechtshof 'zeer teleurstellend'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".

9 uur geleden
Trump: nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.

9 uur geleden
AEX hoger na uitspraak Hooggerechtshof VS over heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.

11 uur geleden
Trump noemt heffingenuitspraak Hooggerechtshof 'schande'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.

11 uur geleden
VK verwacht gunstige handelspositie met VS te behouden

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.

11 uur geleden